Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: par savjeta za koloniju Neolamprologusa pulcher  (Read 1384 times)

Offline NEBOJSA4

• Član u razvoju
  • **
par savjeta za koloniju Neolamprologusa pulcher
« on: 11 March, 2018, 20:31:21 »
Godinama unazad sam preferirao ciklide ali ne baš sa konkretnim uspjehom i onako kako sam očekivao iz jednog jedinog razloga - nedostatak prostora.To je bio i razlog što se unazad 2 godine ciklid nije mogao naći u mom akvarijumu.Elem neki dan odlučim da kompletno rasturim biljnu postavku i da se vratim u ciklidne vode.Pošto je i dalje maksimum prostora koji im mogu ponuditi akvarijum površine dna 100x40 i visine vodenog stuba 40cm odlučio sam se za Neolamprologus pulcher Daffodil.Nisam zainteresiran za druge sustanare,a svojim ribama želim da pružim maksimum.
E sad planiram da počnem sa 8 jedinki na veličini 3cm pa me zanima da li u akvarijumu kada ribe postanu polno zrele i kada se upare funkcioniše samo i isključivo jedan par ili mogu i dva...
Za filtraciju koristim kanister filter JBL E701 koji se pokazao u biljnom ali je upitno da li je dovoljan za ciklidni...ubijeđen sam da mu je biološka filtracija odlična (Seachem matrix medij) ...da li je dovoljno da ga pojačam sa jednim unutrašnim motornim filterom...
Za dekoraciju planiram samo Lava kamen i sigu...koju granulaciju pjeska preporučujete,koje boje (bijeli,krem) i u kojoj količini.
I na kraju u vezi rasvjete...da li im smeta malo jače osvjetljene,zadržao bih postojeće ...
Hvala.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: par savjeta za koloniju Neolamprologusa pulcher
« Reply #1 on: 11 March, 2018, 22:33:52 »
Od tih 8 jedinki će se sigurno izdvojiti par a sa sigurnošću ne mogu predvideti da li će ostale jedinke biti subdominantni članovi kolonije ili oformiti parove. Mislim da to zavisi od uređenja aq, kao i od doze agresije prvog izdvojenog para.
Navedena filtracija je dovoljna, a što se svetla tiče savetujem nešto tamniji aq jer sve ''princeze'' lepše izgledaju ako nisu blede (a to budu pod jakim svetlom). Navedena vrsta živi na dnu jezera, na dubini od nekoliko metara gde nema jakih sunčevih zraka. Savetujem jednu neonku od 60cm sa dnevnim svetlom (6500 K).
Ako želiš da im daš što bolje (i prirodnije) uslove, savetujem da na dnu bude najobičniji/najsitniji rečni pesak sive boje a kamenje neka bude najobičniji granit ili oblutci (naređano na gomile).

Offline NEBOJSA4

• Član u razvoju
  • **
« Reply #2 on: 12 March, 2018, 22:40:17 »
Hvala...savjet u vezi rasvjete ispoštovan 100%.Što se tiče riječnog pjeska,zbog niskih temperatura bilo mi je lakše na stovarištu kupiti vreću 25kg kvarcnog pjeska granulacije 0,7-1,8mm krem boja.Za kamenje sam se odlučio za lava stone iz razloga za koji ni sam nisam siguran da ima uporište u akvaristici - mislim da će zbog porozne teksture koliko,toliko pospješiti biološku filtracija (možda lupam gluposti ali eto).Ribe stižu u četvrtak pa će biti i koja fotografija.

P.S. može par informacija u vezi ishrane i preporuka za kvalitetnu hranu.
« Last Edit: 12 March, 2018, 22:43:04 by NEBOJSA4 »

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #3 on: 13 March, 2018, 06:46:53 »
Odgovara im svaka kvalitetnija suva hrana za mesojede, kao i uvek preporučujem lisnatu Tropical Tanganyika... naravno, najbolja hrana je živa a u našem slučaju smrznuta (artemija, razni crvi, morski mix, krill...).

Offline NEBOJSA4

• Član u razvoju
  • **
« Reply #4 on: 16 March, 2018, 19:44:45 »
8 ribetina na veličini oko 3cm juče useljene u akvarijum.Jedna uginula,nemam predstavu iz kog razloga.Ostale ne pokazuju anomalije ali su se "zaštekale" među stjenama,pojedine u školjkama.
Ima još par pitanja,nadam se da će već neko iskusan do odgovori.

1.Obzirom da trenutna situacija ne izgleda reprezentativno sa ribama među kamenjem,da li će se vremenom opustiti i polako napuštati štek ili im je u genima da većinu vremena provode sakrivene.Da li bi pomoglo ubacivanje eventualno kompatibilnih sustanara i ako bi koje preporučujete.

2. Primjetno je da se počinju bojiti otprilike na ovoj veličini...sa koliko starosti otprilike stižu na neku finu veličinu od recimo 6-7cm i kad počinje uparivanje riba.

Offline NEBOJSA4

• Član u razvoju
  • **
« Reply #5 on: 16 March, 2018, 20:20:59 »
Evo par slika kako sam uredio akvarijum...sad da li je bolje da lava kamen podijelim u dvije grupe,desno i lijevo ili može i ovako.Ribe su vec markirale svaka svoju teritoriju...jedna je čak u školjki,a jedna u pješčanom udubljenju...pišite šta god mislite da bi bilo dobro napraviti...rješio sam da te Neolamprologuse "izguram" do kolonije.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #6 on: 17 March, 2018, 06:11:03 »
1. Naravno da će se opustiti. Kao sustanare preporučujem: Cyprichromis leptosoma, Altolamprologus-e i Neolamprologus-e. Kolonija mnogo bolje funkcioniše ako u aq ima drugih riba jer se ''princeze'' tada fokusiraju na odbranu kolonije a ne na međusobne odnose.

2. Uparivanje počinje kada budu na recimo 5cm a veličinu od 6-7cm dostignu za godinu dana.

3. Ja bih napravio 2 gomile kamenja jer bi se tada povećala verovatnoća za dobijanje 2 kolonije.

Offline dzenan-orhan

• Član
  • dzaba ronis kad guzovi vire
« Reply #7 on: 17 March, 2018, 07:23:33 »
Upravo tako,nakon sto uradis podjelu kamena na dvije gomile ubaci jos skoljki.Mozes ih kupiti u Centrumu u BL posto na kruznom toku.

pozdrav,

Offline NEBOJSA4

• Član u razvoju
  • **
« Reply #8 on: 17 March, 2018, 10:37:21 »
1. Naravno da će se opustiti. Kao sustanare preporučujem: Cyprichromis leptosoma, Altolamprologus-e i Neolamprologus-e. Kolonija mnogo bolje funkcioniše ako u aq ima drugih riba jer se ''princeze'' tada fokusiraju na odbranu kolonije a ne na međusobne odnose.

2. Uparivanje počinje kada budu na recimo 5cm a veličinu od 6-7cm dostignu za godinu dana.

3. Ja bih napravio 2 gomile kamenja jer bi se tada povećala verovatnoća za dobijanje 2 kolonije.

Hvala...napravio sam dvije hrpe kamenja po preporuci.Mislim da ću sad nakon ovog koraka,ostati samo sa princezama.Koliko primjetim jedna jedinka odudara i bojom i veličinom,ponašanjem daje na znanje da je dominantni mužijak...nadam se da će me "zakačiti" ova varijanta sa dvije kolonije.

Upravo tako,nakon sto uradis podjelu kamena na dvije gomile ubaci jos skoljki.Mozes ih kupiti u Centrumu u BL posto na kruznom toku.

pozdrav,

Takođe hvala...školjke kupljene u Centrumu,nažalost ovo su najveće koje imaju a da su oblika koji se meni sviđa...imaju oni i nekakav mix školjki ali je tu nabacano svega i svačega.Ne sviđa mi se opcija sa anubiasima u akvarijumu tako da bi ovo trebao biti konačni izgled akvarijuma.

Offline NEBOJSA4

• Član u razvoju
  • **
« Reply #9 on: 17 March, 2018, 10:41:07 »
evo kako sad to sve izgleda...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
15 December, 2018, 01:03:25

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154930
  • Total Topics: 9363
  • Online Today: 85
  • Online Ever: 450