Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Priprema kamenja za akvarijum  (Read 15233 times)

Offline djuma

• Veoma napredan član
Priprema kamenja za akvarijum
« on: 26 July, 2011, 08:00:43 »
Skoro sam bio u prirodi i nasao neko kamenje koje mislim da bi mi se lepo uklopilo u enterijer akvarijuma.
Interesuje me koja je procedura pre ubacivanja u akvarijum (da li treba da ga prokuvam ili sta vec)? Kako da znam da nece kamenje da ispusta neke otrovne materije? Svaki savet je dobrodosao i unapred hvala

Offline milanpop

• Značajni član
Re: Priprema kamenja za akvarijum
« Reply #1 on: 26 July, 2011, 08:37:55 »
mozes da prokuvas kamenje,mada ja samo isperem pod mlazom vruce vode i nisam do sada imao nikakav problem,ali cim si postavio ovakvo pitanje onda bolje prokuvaj :)
a za te otrovne materije jedino sto znam je da ne sme kamenje imati po sebi nesto kao rdju,mislim da su to neki metali da li gvozdje...nisam siguran,neko ce sigurno znati da potvrdi
uglavnom ako ima nekih naslaga na kamenu preskoci ga :)
Hiljadu problema,nema problema

Offline DJ_NS

• Početnik
  • *
« Reply #2 on: 26 July, 2011, 09:15:10 »
Ne razumem se mnogo ali bolje da reagujem na vreme dok se ne javi neko ko ce bolje objasniti. Postoji kamenje koje u vodi otpusta krecnjak i druge sastojke (porozno je) pa moze zatrovati vodu do te mere da dodje do uginuca ribetina. Tu prokuvavanje ne pomaze. Jedan od takvih je predivni mermer sa Vencaca, tako da izgled kamena moze da vara.

Offline milanpop

• Značajni član
« Reply #3 on: 26 July, 2011, 09:31:03 »
u pravu si za taj krecnjak,da ispravim ja moj post dok moze
najbolje bi bilo ako drug djuma moze neku sliku da postavi pa da se potvrdi sta i kako dalje
Hiljadu problema,nema problema

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
« Reply #4 on: 26 July, 2011, 10:31:24 »
Kao sto rekose kolege,mlaz vruce vode i sve je ok.Jedino ako nije neko porozno kamenje,koje se kruni i sl..Mada ima kamenja ciji sastav moze biti toksican za ribe a naizgled je skroz glatko i lepo...Zato daj slike da vidimo ;)

Offline djuma

• Veoma napredan član
« Reply #5 on: 26 July, 2011, 10:44:29 »
Trenutno nisam kuci, ali cim budem bio u mogucnosti, slikacu, pa ce biti mnogo jasnije.

Kamen sam uzeo sa jednog jezera u blizini Bajine Baste i izgleda normalno, ali slika ce vise reci, cim stignem da uslikam.

Hvala svima na savetima, mislim da cu ipak da prokuvam, za svaki slucaj, samo ne znam koliko dugo to treba da kljuca i da li treba postupak da ponovim vise puta, pre nego sto kamenje ubacim u akvarijum?!

Offline peelee

• Značajni član
« Reply #6 on: 26 July, 2011, 10:56:31 »
 način da proverimo da li je kamen koji smo odabrali za naš akvarijum podesan je da kapnemo nekoliko kapi sirćeta po njegovoj površini, ukoliko kamen počne da se peni to znači da kamen ima u sebi veće količine kalcita, ovakav kamen nije podesan za naš akvarijum.

Offline DejaNS

• Član
« Reply #7 on: 26 July, 2011, 14:24:09 »
Ja sam kamenje uzimao iz potoka na Fruskoj gori i samo sam oprao pod mlazom  tusa vrucom vodom nekoliko minuta. Sve je u redu!
Riba što pliva u dva pravca!

Offline DJ_NS

• Početnik
  • *
« Reply #8 on: 26 July, 2011, 15:46:42 »
Super ideja za sirce. Pricao sam sa kolegom koji je hemicar. Kaze da bi ukoliko ima kalcita ili krecnjaka moralo da odreaguje sa hlorovodonicnom kiselinom. Posle kamen samo dobro oprati i svi srecni.

Offline djuma

• Veoma napredan član
« Reply #9 on: 26 July, 2011, 17:03:49 »
Prva faza, suvo kamenje  ;)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 September, 2018, 09:05:19

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 66
  • Online Ever: 450