Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Tablice za debljinu stakla na akvarijumima?  (Read 35970 times)

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
Re: Tablice za debljinu stakla na akvarijumima?
« Reply #10 on: 07 January, 2009, 16:44:17 »
Koliko je meni poznato, sva nama dostupna hemija ne reaguje sa silikonom...

Supstanca za koju sam cuo da ovo moze da uradi je toluen (http://en.wikipedia.org/wiki/Toluene)... Na wikipediji je lepo objasnjeno koliko je toksicna ova supstanca, tako da je ne bih preporucio za kucnu upotrebu!

Ovo je doduse vec nova tema...
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline DanTana

• Član
« Reply #11 on: 07 January, 2009, 16:52:22 »
ja ću se unapred prvo izvinuti drugu coa za moju repliku njegove tablice, da ne ispadne da mu stalno protivurečim, ali jednostavno ovakve tablice me direktno pozovu na reakciju ove vrste, a viđao sam ih puno.
naime kao prvo složiću se da je statistički gledano njegova tablica relativno tačna, ali moja zamerka sa profesionalne tačke gledišta je sledeća:
kao prvo osnovne debljine stakla su:
3mm
4mm
(5mm- koji nije u standardu i nemaju ga svi proizvođači)
6mm
8mm
10mm
12mm
15mm
i da ne idem dalje jer izlazi iz standarda,
pa samim tim smatram da i tabela sa debljinama koje su nepostojeće nemože da bude u potpunosti prihvatljiva,
to je dobra teoriski gledano tabela ali praktično je neupotrebljiva u potpunosti, kao što rekoh zbog debljina koje ne postoje a upisane su u tabeli.
puno jednostavniji način je već proveren praktičan, a to je odite kod nekog kolege akvariste i vidite kojom debljinom je on odradio, ispoštujte to i nema greške.
već provereni metod koji će vem malo olakšati, nadam se, i da ne bijete puno glavu, je sledeći:
do 50l- 4mm
do120l- 6mm
do250l- 8mm
do500l-10mm
do700l-12mm
do1000l-15mm
ispoštujte ove parametre, naravno neke sa ojačanjima jer su već provereni i nemoj da vas boli glava, a i mirno se spava. teorija je jedno, a praksa drugo.
druže coa još jednom izvini što sam na ovaj način odreagovao, ali to je profesionalna deformacija. pozdrav.
DanTana

Offline DanTana

• Član
« Reply #12 on: 07 January, 2009, 16:54:35 »
posle žileta uzmi benzin, istrljaj i rešićeš problem, mada je dovoljno samo žiletom malo bolje istrugati i ništa drugo ne koristiti
DanTana

Offline cicko

• Značajni član
  • Banovan korisnik
« Reply #13 on: 07 January, 2009, 16:59:23 »
DanTana,debljina stakla se ne odredjuje prema litrazi aq,nego po duzini i visini,tako da ako NE ZNAS neke stvari,bolje bi bilo da se uzdrzis od pogresnih saveta!
Tanganyika

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #14 on: 07 January, 2009, 17:03:14 »
Tablica je sasim u redu, ja sam racunao sa staticarom i dobio isto kao u datoj tablici...  :D
C.C.A.

Offline zdule

• Značajni član
« Reply #15 on: 07 January, 2009, 17:10:22 »
Odredjivanje debljine stakla prema litrazi upotrebljavaju prodavci za sire narodne mase koji prave standardne akvarijume i to funkcionise.

Problem nastaje kod nestandarnih dimenzija npr. ja posedujem akvarijum od 150cm duzine 50cm sirine 70cm visine on je bruto 525 litara i uradjen je od stakla 12mm ali ja sam prilicno siguran da moze da se uradi 150cm duzine 150 cm sirine 70cm visine sto daje bruto 1575 litara takodje od stakla 12mm.

ZDule...

Offline Preki

• Značajni član
  • Pa ti sad zamisli kakav li mu je tek ćale !
« Reply #16 on: 07 January, 2009, 17:12:44 »
 Druze DanTana, nemoj da si bukvalista.
Ako pise 7,2 zaokruzis na prvu sledecu sigurnu debljinu, znaci na 8 mm.
7,9 mm po tablici je po meni odmah 10 mm jer je u granici .
Ako imas male dece onda broj vece uvek da te posle ne boli glava i dzep.
sve ide prema okruzenju u kom drzis aquarium.
Tablica  + predostroznost = spokoj.

Offline Preki

• Značajni član
  • Pa ti sad zamisli kakav li mu je tek ćale !
« Reply #17 on: 07 January, 2009, 17:16:33 »
ali ja sam prilicno siguran da moze da se uradi 150cm duzine 150 cm sirine 70cm visine sto daje bruto 1575 litara takodje od stakla 12mm.

ZDule...

Slazem se sa vama dragi kolega  ;D, uz potrebna ojacanja to je apsolutno izvodljivo.

Offline Coa

• Veoma napredan član
  • Akvarijum Centar
« Reply #18 on: 07 January, 2009, 17:29:19 »
Evo Preki me je preduhitrio, taman sam hteo da se setim reci koja jednostavno opisuje DanTanin komentar  :) Totalna nebuloza sa DanTanine strane je predlog debljine koji se vezuje za litrazu, jer 1000 litara mozete napraviti i od 8mm, a nekad vam ni 19mm ne bi bilo dovoljno.  

Vrlo je bitno sto je tako dat proracun, a ne sa zaokruzenim vrednostima, jer ako dobijete 8,1, vi onda znate da sa to moze i od 8 ako se ''malo vise ojaca.''
Ono sto treba da ide uz ovakvu tablicu, a ono sto nisam dao je precizan opis i raspored ojacanja, jer bez toga tablica ima manje smisla, nego da je i to dato. Treba navesti i kada je pozeljno da se radi duplo dno i zbog cega. Treba navesti i da stiropor (pogotovo 25'gramski) nije najbolji amortizer i da s njegovim koriscenjem postoji mogucnost prenosa napona na odredjene tacke.

Tablica je samo ispisan proracun koji glasi:

d=1.18*(1.08^(sqrt(a/2.33))*1.24^(sqrt(h/1.04)))-1.2
Ajde ko zna ovo da postavi u jpg formatu, da nacrta prave kvadratne korene umesto SQRT, moze da postavi.

Druze DanTana i ostali drugovi, napravite jednacinu, necu da se bunim, NE stajem u odbranu svoje tablice i NEMAM nijednu lepu rec za sebe sto sam gubio sate da i sate da dodjem do ovoga i postavim na sajtove  :) :) :)

Cira je nakon moje tablice postavio ''Tabela iz Zajcovog kataloga sa njihovom ponudom akvarijuma standardnih dimezija'', sto mozete pogledati na linku:
http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=7976&PN=1&TPN=1

Ako uporedite ono sto predlaze Zajac sa mojom tablicom, videcete da nema niti jedne razlike, jedino sto su njihove vrednosti - zaokruzene moje.

Offline Vlada_ns

• Značajni član
  • C.C.A.
« Reply #19 on: 07 January, 2009, 17:35:38 »
Ajde napisi i to za ojacanja akvarijuma kad stignes...   :D 

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
17 October, 2018, 18:11:11

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154906
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 130
  • Online Ever: 450