Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Treba mi staticar!  (Read 8436 times)

Offline aleksandar.vacic86

• Početnik
  • *
Re: Treba mi staticar!
« Reply #10 on: 10 April, 2011, 20:46:49 »
Pozdravljam projekat.Jako lepo zamisljeno ali dobro vidi za statiku.To sto je nova gradnja ne garantuje da je sigurno.Danasnje gradjevinarstvo na nasim prostorima je.... :huh:Odstupanje od pravila i skrtarenje na materijalu,pogotovu ako je zgradu radio neki investitor...Dobro razmisli,jed mnogo je to vode.Ne znam koliko vremena i novca planiras da utrosis ali na sigurnosti ne treba zakidati.Mozes da probas da ispod napravis neki rostil na podu postorije i time donekle rasporedis pritisak po povrsini prostorije.Eto to je neki moj predlog pa mozda ti bude od koristi.poz  ;)

Offline Shone

• Napredni član
« Reply #11 on: 15 August, 2011, 09:21:18 »
Ja sam statičar, građevinac...
Bez obzira na koeficijente sigurnosti koji u proračunima uvećavaju korisno opterećenje za 80%, na njih ne treba računati i ne treba se kockati sa time, oni su uvećani zbog niza grešaka koje mogu nastati u proračunu a i same teorije konstrukcija koja zanemaruje određene paramatre. No, da ne smaram, tvoje opterećenje u najgorem slučaju se može smatrati kao povremeno, znači sa najvećim koeficijentom sigurnosti. Stambena zgrada po našem standardu se računa sa povremenim opterećenjem od 1,5kN/m2 ili ti 150 kg na 1 m2, a kancelarijski sa 200 kg.
Znači nikakvi roštilji ne pločasti oslonci nego ploča ispod cele noseće konstrukcije koja je šira bar pola metra sa svih strana.
Nemojte se zezati sa tim stvarima, možeš mi se slobodno obratiti na mail...

Offline Shone

• Napredni član
« Reply #12 on: 16 August, 2011, 14:11:45 »
Iako je (a verujem da nije) rađen 3d model i seizmika, ploča je posepno računata za kombinaciju stalno i povremeno opterećenje u tom slučaju uvećanje je 80 %, sa povećanjem od 30 % o kom Nedara priča u slučaju seizmičkog delovanja računato je opterećenje od te ploče preneto na noseće elemente konstrukcije te su oni (stubovi i grede) dimenzionisani sa to opt. Znači jedna moguća varijanta je da propadneš kod komšinice na kaficu, a driga (manje verovatnia) da srušiš celu svoju vertikalu. Opterećenje od zemljotresa se uzima za povretni period od 100 (50) godina što opet zavisi od vrste i namene objekta. Uzmimo da sasvim sigurno nećeš srušiti svoju vertikalu (čak ni to ne bi smeli, ali ajde de, velika verovatnoća za zemljotres sa kojim je računato neće nikad ni lupiti), morao bi opterećenje od jedne tone preneti na 6,66 m2 a ti želiš da ga preneseš na 4 m2 što tio jede recimo 40% koeficijenta sigurnosti, što opet i nije tako strašno ali kad bi ti ploča na koju se osalnja nosač bila 2,5x2,5m tako bi pojeo oko 6% koeficijenta sigurnosti. Što će reći glava te neće boleti... Moglo bi se reći da se možda parket može smatrati krutom pločom preko koje se opterećenje prenosi, al to su sve nagađanja kao i dosta stvari u teoriji konastrukcija. Zato nam je taj koeficijent sigurniosti tako veliki i potreban... Sretno..

Offline Shone

• Napredni član
« Reply #13 on: 16 August, 2011, 14:28:09 »
evo i delimičnog pravilnika...

Offline Shone

• Napredni član
« Reply #14 on: 16 August, 2011, 14:29:21 »
Pardon. Standard je u pitanju a ne pravilnik, ali nadam se da smo se razumeli...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 July, 2018, 14:54:27

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348