Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Treba mi staticar!  (Read 9031 times)

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
Treba mi staticar!
« on: 09 April, 2011, 11:24:13 »
Posto sam dosao u fazu izrade akvarijuma za ReefrooM treba mi neko ko ce da mi izracuna i da me posavetuje kako da pravim ojacanja da ne proletim kod komsinice! Jedan mi je rekao da ne mogu da stavljam vise od 350kg/m2 a ja sam u planu imao da na sred sobe stavim akv 120x120x55, to je nekih 800L +sump od 100L + staklo + polica + jos dva velika akvarijuma do zidova, tako da po mojoj racunici prolazim dole sigurno :undecided:
U ovoj temi su slike http://www.ciklidi.org/forum/index.php/topic,9417.0.html

Prostorija je 5x5m materijal gradnje je betonska ploca preko fert gredica i punioca znaci to je neki standard.

Moje neko razmisljanje je bilo da taj srednji akvarijum stavim na policu koja ce biti u osnovi 200x200 pa da tako raspodelim tezinu na 4m2 ali nisam siguran zato i trazim misljenje nekog ko moze strucno to da mi izracuna! Hvala!

« Last Edit: 09 April, 2011, 11:26:51 by igoRR »

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Treba mi staticar!
« Reply #1 on: 09 April, 2011, 12:41:02 »
Nema potrebe za nekim računanjem, nego ćemo taj problem analizirati na neki logičan način. Idemo redom:

1.
kako da pravim ojacanja da ne proletim kod komsinice!

Na kakva ojačanja misliš, konstrukcijaka u vezi objekta ili ojačanja u okviru akvarijuma i police?

2.
Jedan mi je rekao da ne mogu da stavljam vise od 350kg/m2

To je tačno, zbog toga što se računa da je najveće opterećenje tokom nekog okupljanja/slavlja kada na jednom m2 stoje 4 odrasle muške osobe, što iznosi približno 350Kg. Tvoja kompletna ''skalamerija'' (bez dva velika akvarijuma do zidova) će sigurno imati više od jedne tone težine...a još gora stvar je što se nalazi na sredini sobe, što je izuzetno nepovoljan statički sistem, sa velikom (skoro koncentrisanom) silom koja pravi velike momente savijanja. U takvim slučajevima je neophodan stub ili zid ispod opterećenja.

3. Interesuje me o kakvom objektu se radi i spratnost na kojoj se ova prostorija nalazi.

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #2 on: 09 April, 2011, 14:59:28 »
Sto se tice konstrukcije mislim na policu za akvarijum jer je enterijer gotov i tu nema vise prepravljanja. Zato sam i mislio da radim policu od 200x200 koja obuhvata 4m2 tako da mu to dodje npr 1200kg/4m2 dodje oko 300kg/m2

U pitanju je relativno novo izgradjen objekat, prostorija se nalazi na II spratu od IV

Offline ivica74sk

• Značajni član
« Reply #3 on: 09 April, 2011, 15:23:20 »
 Ja se ne bi zezao sa tim.Kolko kg na m2 dodje kad oko akvarijuma na polici stane drustvo od cetvoro krupnih akvarista da ga gledaju?Bolje ti to cudo postavi uz neki noseci zid ili stub pa makar se videle i samo dve strane akvarijuma.

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #4 on: 09 April, 2011, 16:57:53 »
Ja u sobi od 16m2 imam oko 15000 litara vode, sto mu dodje skoro tona po metru kvadratnom i nisam jos propao...
C.C.A.

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #5 on: 09 April, 2011, 17:15:01 »
Pa i ja tako nesto razmisljam, napravim ja to pa sta mu bog da  :laugh:

Mislim da je kod mene problem sto je velika soba pa od zida do zida ima 5m da je to krace rastojanje bilo bi mnogo jace.

Offline MonsterFish

• Značajni član
  • Cradle of life...
« Reply #6 on: 09 April, 2011, 17:20:18 »
U krajnjem slucaju ce te i ti i komsinica ziveti u prizemlju... :laugh:

Offline flojd

• Značajni član
« Reply #7 on: 09 April, 2011, 17:32:58 »
Meni je inzinjer zaduzen za gradnju zgrade rekao da pod mora da izdrzi paletu sa jednom tonom cigala(ili bilo cega drugog),a pri tome je mislio na opterecenje za datu povrsinu.Ono sto ga nisam pitao je kako stoji stvar kad je ta tezina na sredini sobe.
Pozdrav

Offline filter boy

• Značajni član
« Reply #8 on: 09 April, 2011, 19:28:36 »
Cekaj duki dok ne zadrma zemljotres!!
Nego ljudi mora se voditi racuna i o prirodnim nepogodama...moj prvi veci akvarijum je pukao za vreme onog zemlotresa 1997. ili bese 98...skakao po polici i kvrc na moje oci...samo procureo,na srecu!
Znaci zgrada od 7. spratova,moderna gradnja,koja vibrira i trese se pri zemljotresu al je sigurnija i fleksibilnija od stare gradnje.Al sta mi je to vredelo!
Znaci,nikad netreba ici do limita sto se tice izdrzljivosti poda!
Kako ojacavamo akvarijume,na isti nacin moramo misliti i o drugim stvarima.
Tako da razmisli da nekako preneses tezinu na krajeve sobe...nekakva bet.greda..ili...Nedara ce ti verovatno reci...

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #9 on: 10 April, 2011, 15:15:56 »
U celoj priči sam zaboravio da spomenem koficijente sigurnosti kojima se množi ukupno opterećenje međuspratne konstrukcije (sopstvena težina + korisno opterećenje). Koeficijenti zavise od nekoliko faktora, a jedan od najvažnijih je upravo seizmička (zemljotresna) zona. Oni služe da uvećaju korisno opterećenje od 10 do čak preko 100%, ali najčešće ga uvećaju nekih 40-50%...i sa tako dobijenom cifrom se ulazi u proračun za dimenzionisanje međuspratne konstrukcije.

Kada se armirano-betonska suviše optereti i dođe do njene deformacije, prvo će se javiti pukotine (prsline) u betonu sa donje ivice konstrukcije, dakle na plafonu u stanu ispod. To se proračunom i želi postići jer se ceo postupak dimenzionisanja svodi na granična stanja nosivosti 2 materijala: betona i armature. Armatura je mnogo važnija jer ima mnogo bolje mehaničke karakteristike od betona u pogledu prijema sila zatezanja koje se javljaju i zapravo, ona ''drži'' konstrukciju.

Drugi sprat je u redu što se zemljotresnih oscilacija objekta tiče, jer znamo da viši spratovi imaju mnogo veću amplitudu oscilovanja od nižih spratova, i zbog toga je mogućnost oštećena konstrukcije manja...a time su manje i sile koje deluju na stvari u stanu tj. na akvarijum.

Mislim da će konstrukcija izdržati opterećenje koje pravi tvoj akvarijum, ali bih ti ipak predložio sledeće:

- probaj da akvarijum pomeriš bliže nekom nosećem (ili bar pregradnom) zidu ili stubu, odnosno kraju prostorije;

- obavezno napravi to veće postolje, napisao si 200x200cm, ali probaj da mu povećaš površinu oslanjanja na pod npr. ne samo nožice, nego više pločastih oslonaca.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
26 September, 2018, 15:33:03

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1899
  • Latest: Rades7
Stats
  • Total Posts: 154902
  • Total Topics: 9356