Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Problem sa koralima...  (Read 11546 times)

Offline ultrashmele

• Značajni član
  • Na tabeli druga - u srcu prva!
Re: Problem sa koralima...
« Reply #20 on: 11 April, 2011, 10:31:26 »
Previsoki fosfati.

Offline capara

• Značajni član
« Reply #21 on: 11 April, 2011, 23:21:26 »
Fosfati se ukljanjaju menjanjem vode i jos onim fosfat reduktor kako se zove :D
Jel moze da se napravi fosfat odstranjivac  i kolko veliki za akvarijum od 360 l...

Offline Rogus

• Član u razvoju
  • **
« Reply #22 on: 05 May, 2011, 11:19:45 »
Na poslednjoj slici koju je Paun postavio, ima kamen sa (zapravo dva kamena) sa 4 razlicita mushroom-a. Ti su korali polako, mesecima umirali u mom akvarijumu koji je na zeolitu. Posle 4 meseca kod prijatelja povratili su se na veli;inu koju su imali pre zeolita, a neki i prerasli. U tom akvarijumu je ova vrsta korala uvek impresivna, ali prosle nedelje se potvrdilo da tamo ksenije umiru (mali frag koji to potvrđuje se takođe vidi na jednom od kamenova sa zoantusima). Iz onoga koliko razumem pomenuti akvarijum i njegovo održavanje očekivao bih da su tamo nitrati visoki, a da su fosfati uredu, jer algi nema.

Kod mene ksenije divljaju sa rastom, ali ne kao kod Ćire čiji je akvarijum bez zeolita i u izvesnom smislu, koji je teško definisati, "prljaviji" od standardnog morskog - to verovatno stoji u vezi sa tim da on ima nano akvarijum koji održava uz mnogo truda. Kod Petra ksenije ne rastu, a on je takođe na zeolitu i na žestokom skimovanju. U mom akvraijumu su fosfati nešto viši nego kod Petra iako na donjem delu skale prihvatljivog.

Jednom prilikom posle ubacivanja  neke Hagenove smole za uklanjanje fosfata i nitrata ksenije (i sve makroalge) su propale u roku od 2-3 dana, jedva sam ih spasao prebacivanjem u karantin. A tamo je svetlo slabo i nitrati povišeni i one se tamo "tope" mesecima.

Ujedno to je moj način da ih održavam pod kontrolom. Kada nabujaju, povadim kamenje sa njima i prebacim u karantin posle 2-3 meseca vratim na 2-3 meseca u akvarijum, a u međuvremenu počupam sve što je sa matičnog korala struja raznela po akvarijumu.

Sve u svemu moj je utisak da im za rast treba solidno svetlo, prisustvo fosfata i nitrata.

Mali off, ali možda nekom bude korisno.

Offline ultrashmele

• Značajni član
  • Na tabeli druga - u srcu prva!
« Reply #23 on: 05 May, 2011, 15:26:11 »
Meni su xenie enigma :) Skroz su mi propale a kod Igora lepo rastu s tim sto su kod mene nitrati izmedju 2-3 i 10 (kako kad) a kod njega nula. I generalno mi meki korali slabo ili nikako napreduju, (sem litophytona), sps i lps onako a zoe rastu ko blesave i extra su ofarbane. A logicno je da im boje budu slabe zbog povisenih nitrata a da meki zbog istih lepo napreduju...

Offline Rogus

• Član u razvoju
  • **
« Reply #24 on: 05 May, 2011, 16:47:57 »
Tja, u morsku sam usao jer su mi zoantusi i mushroomi najlepsi, a skrenuo sam u SPS.
Ti bar nemas tu dilemu :)

Offline PAUN

• Član
« Reply #25 on: 05 May, 2011, 19:53:06 »
, ali prosle nedelje se potvrdilo da tamo ksenije umiru (mali frag koji to potvrđuje se takođe vidi na jednom od kamenova sa zoantusima).
  ??? Sa duznim postovanjem prema vama ali  sa ovim se ne bih slozio, kamen je narucen (i stigao iz Sindapura) sa Zoantusima, tih par Xenia koje se vide, su slucajno bile vec na njemu , (i jos uvek su) iako su osudjene na propast ali od strane Zoantusa a ne uslova u akvarijumu (moje misljenje) nije rec o umiranju vec o jacem koralu ispod koga ne moze ni travka da izraste. Verujte da sam u poslednjih desetak godina vidjao na desetine vrsta Xenia (u njegovim akv.) ... sto se tice nitrata i fosfata kao i sa ostatkom vaseg teksta,  slazem  se ... :rolleyes:  pozdrav

Offline Rogus

• Član u razvoju
  • **
« Reply #26 on: 05 May, 2011, 21:38:23 »
Razumeo sam da u tom akvarijumu Xenia-e ne rastu. Moguće je da sam pogrešno shvatio.
Na kamenu ispod pominjanih zoantusa,  potpuno izdvojen, nalazio se jos jedan "struk" ovog korala koji je izgledao jednako loše (tanke drške, slabo pokretne ručice polipa i tamna boja), pa sam i došao do zaključka.
U svakom slučaju vlasnik akvarijuma i ja ćemo se možda videti već za vikend, pa će biti prilike da se donira jedan dobrodržeći kontigent ksenija za potrebe ogleda.

Offline silwert

• od danas drzim i japanke
  • Veoma napredan član
  • F0

Offline capara

• Značajni član
« Reply #28 on: 10 May, 2011, 01:20:11 »
Silwert      Prelepo je to moru, prirodno..

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 July, 2018, 17:43:22

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348