Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Kontrolisanje svetla pomocu tajmera (TIMER)  (Read 5302 times)

Offline zile

• Značajni član
Kontrolisanje svetla pomocu tajmera (TIMER)
« on: 23 September, 2005, 09:04:29 »
Poz. narode,
Interesuje me kako se kontrolise rasveta, u slucaju da imamo dve razlicite lampe(tipa neku daylight i pored nje jos jednu marine blue sa "moonlight" efektom),
u day/night ciklusu.Da li je ok da ode lampe rade tipa od 11:00am do 10:00pm (recimo da je to 11 sati) ili moze ova sa moonlight efektom da se pali posle tog rezima nprm. nocu jer je ipak malo diskretnije svetlo.

Ovo pitam iz razloga jer bi voleo inace da imam obe varijante svetla a nekako mi glupo da rade uporedo, a s'druge strane neznam kako bi se to odrazilo na ribetine da im je svetlo upaljeno 24h CIKLID_133  ma kakvo ono bilo.
Aj pa pisite komentare bas me interesuje kakva su vam iskustva...
poz. od mene
« Last Edit: 02 January, 2016, 20:45:48 by nedara »
Mozilla Firethefox

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
Re: nezavisno kontrloisanje svetla pomocu tajmera
« Reply #1 on: 23 September, 2005, 10:49:49 »
Pazi ovako....
ribetine kao i vecina ostalih zivih bica sa visim telesnim razvojem, spavaju!
Ja ti iz mog iskustva sa 2 vrste riba, mogu reci:
- Tropheusi par example... Ove ribe ne spavaju, ako je u sobi u kojoj se nalaze totalni mrak, a gori... recimo... displej od mobilnog! Jednoastavno da bi ribe skroz spavale i odmorile se (ribama je potrebno 12 sati minimalno sna!!!), svetlo mora da bude ugaseno...
- Au contraire... Altolamprologusi ce spavati cak i ako su u sobi upaljena sva svetla sem onog u AQ...
Dakle, sve zavisi koje ribe imas...
Po mom misljenju, sasvim je OK da rade uporedu... Npr. ja na mom AQ imam jednu daylight i dve KAO moonlight, 15000K, sto vise K, to je svetlost plavlja!!!
Dakle slobodno i pusti da rade zajedno jer ce ta moonlight da istakne plavu boju kod riba.... CIKLID_111
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline grigri

• Član u razvoju
  • **
kontrola svetla
« Reply #2 on: 15 October, 2005, 12:41:23 »
Razmisljam da napravim tajmer za paljenje i gasenje svetla, a nisam video da se ovde neko time bavio, ja sam nasao neke seme na internetu ali ako neko vec ima neka resenja za tajmer ili uopste za neku elektroniku oko akvarijuma dobro bi dosle neke nove ideje. Na kraju cemo to sve podeliti sa ostalim ciklidasima.

Offline MILPER

• Veoma napredan član
Re: kontrola svetla
« Reply #3 on: 15 October, 2005, 14:53:38 »
Mislim da ti se ne isplati praviti tajmer,kada mozes analogni tajmer da kupis za 250-300 dinara....

Offline kori

• Napredni član
« Reply #4 on: 17 October, 2005, 09:08:02 »
Mislim da je glupo koristiti jeftine tajmere ( jedan nas clan ovog sajta umalo nije imao pozar u stanu ). Na novobeogradskom bljuvaku sam kod Tešiæ Konrada kupio konradov digitalni tajmer cca 1200 din i odlican je.
++Svaki trud se isplati++

Offline iradic

• Napredni član
« Reply #5 on: 18 October, 2005, 11:55:29 »
Toplo preporucujem digitalne. Rade na baterije, tako da i kad nestane struje, ne dolazi do pomeranja vremena kao na analognim. Sitnica, ali meni licno, veoma bitna i draga CIKLID_158 . 20 programa, letnje i zimsko vreme... i ostale perverzije CIKLID_196

Offline Silvester

• Veoma napredan član
« Reply #6 on: 18 October, 2005, 12:05:31 »
Jeste, ali na analognom mozes da vidis kad je nestalo sturje i znas da li je kriticno vreme da se nesto radi po pitanju kiseonika. Npr, kad struja nestane kad si na poslu i ti sa digitalnim tajmerom nemas pojma kad se to desilo.

Offline kori

• Napredni član
« Reply #7 on: 18 October, 2005, 14:52:33 »
Ako nestane struje sve ti je jedno da li je analogni ili digitalni.
++Svaki trud se isplati++

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 June, 2018, 06:53:31

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154845
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 64
  • Online Ever: 450