Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Apsolutni pocetnik 300 l za tanganjika ciklide  (Read 5310 times)

Offline kaplarm

• Član u razvoju
  • **
Apsolutni pocetnik 300 l za tanganjika ciklide
« on: 22 February, 2011, 12:44:42 »
Kao sto naslov kaze , apsolutni pocetnik sto se tice ciklida, ali ne i sto se tice slatkovodnih klasicnih akvarijuma, imam jedan od nekih 120 l i poprilicno sam upucen oko nekih stvari ali o ciklidima zaista nista neznam. Neke stvari sam procitao ovde na forumu ( filtracija, uredjenje, rasveta, podloga............... ) Ono sto mi predstavlja problem je izbor riba. Akvarijum ce biti oko 300 l, odlucio sam se za tanganjika ciklide, i  znam samo da hocu ribe koje nisu toliko agresivne  i neke koje zive u skoljkama i po pecinicama, takodje planiram da ubacim neku anubiju i eventualno kriptokorinu, Npr. svidja mi se Neolamprologus leleupi , takodje ne bih voleo ribe koje ce mnogo narasti.  Ajde dajte neke predloge, svaki savet je dobrodosao.
« Last Edit: 07 January, 2013, 21:20:09 by nedara »

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Apsolutni pocetnik
« Reply #1 on: 22 February, 2011, 13:52:11 »
U 300 litara možeš držati većinu Tanganjikanaca, a uz tvoje uslove možeš suziti izbor na skoro sve rodove iz familije ''Lamprologini'' koji rastu do 10cm:

- Neolamprologus
- Altolamprologus
- Julidochromis
- Telmatochromis
- Chalinochromis
- Lamprologus

U zavisnosti od ponude na tržištu i kod drugih ciklidaša, možeš napraviti dobar mix vrsta. Na tebi je da izabereš da li ćeš se posvetiti razmnožavanju ili napraviti ukrasni akvarijum.

Bilje je poželjno i lako održivo u Tanganjika akvarijumu; Anubie, Kripte i Valisneria su najčešći izbor.

Offline kaplarm

• Član u razvoju
  • **
« Reply #2 on: 22 February, 2011, 14:11:33 »
Hvala na odgovoru i jos samo jedno pitanje i necu vise da zamaram, ineteresuje me u kom broju se drze ove ribe i takodje koliko muzijaka a koliko zenki ako je u pitanju vise komada.

Offline kaplarm

• Član u razvoju
  • **
« Reply #3 on: 22 February, 2011, 14:32:47 »
Zaboravih da napisem naravno da bih voleo da ribama stvorim uslove u kojima ce se razmnozavati, ne zbog zarade vec zbog licnog zadovoljstva jer zaista je predivno gledati ribetine kako izvode mlade, e sad iz dosadasnjeg iskustva znam da se tome treba posvetiti, za pocetak da oformim aq. pa kad se malo bolje upoznam sa vrstama idemo na mrest.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #4 on: 22 February, 2011, 14:49:55 »
Navedene vrste se drže u parovima ili mužjak može da ima više ženki, ali nema agresije kao kod Mbuna. Najbolje je nabaviti nekoliko jedinki svake vrste, pa će se vremenom oformiti parovi.
Sve vrste polažu ikru i čuvaju je, međutim kada se mlade ribe osamostale, najčešće završe kao obrok drugim ribama.

Offline kaplarm

• Član u razvoju
  • **
« Reply #5 on: 19 November, 2011, 02:28:38 »
Evo me posle dosta vremena, situacija je sledeca : nema nista od 300 L bar za sada. Ali resio da u svakom slucaju napravim tanganjiku tako da sam rasturio akvarijum gde sam drzao " obicne " slatkovodne ribe. Dakle akvarijum je 100 L, ima unutrasnji pregradni filter, podlogas kvarcni pesak ne bas najsitniji rekao bih 2-3 mm, od biljaka imam samo kriptokorine i dve manje anubije, od riba sam ostavio ancistruse 4 komada maticna i 2-3 malecka kao i jednu botiju lokahantu, zaboravih grejac tetrin 100 W i osvetljenje 4 x 18 W sylvania aqua star. Od riba bi najvise voleo da drzim kalvuse i neke skoljkase npr. lamprologus brevis ili Neolamprologus Multifasciatus ili nesto slicno, svidjaju mi se i julidohromisi ali plasim se da ne bude prenatrpano. Molim vas za savete oko ovoga sto sam napiisao i naravno oko broja riba koje bih drzao u ovoj litrazi, jer u ponedeljak krecem u nabavku.
akvarijum cu jos prilagoditi ribama tako ce tu biti i skoljki i pecinica......

Offline rule79

• Član
« Reply #6 on: 19 November, 2011, 23:19:27 »
bocije i skoljkasi nisu bas dobra kombinacuja ali probaj

Offline kaplarm

• Član u razvoju
  • **
« Reply #7 on: 20 November, 2011, 02:03:52 »
Ma to je samo jedna riba, izbacicu je u drugi akvarjum. Necu experimentisati..

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #8 on: 20 November, 2011, 10:06:52 »
Znas kako, obzirom na tvoje zelje mislim da ipak imas dobitnu kombinaciju ovde.
Evo sta bi bio moj savet:

Pre svega, vidim da bi voleo da ti se ribe izmreste (sto ja licno izuzetno volim takodje), i u tom slucaju ti svakako preporucujem Neolamprologus Multifasciatuse ili Brevise.
Ja licno drzim "Multije" i oni su zaista specificni po tom pitanju. Za razliku od vecine ciklida, njima je prioritet stvaranje sopstvene kolonije u sto vecem broju, i samim tim ni jedan primerak iz podmlatka nece biti pojeden. U zavisnosti od rasporedjenih teritorija, svaka od grupacija (muzjak sa vise zenki) se brine o vise generacija svog podmlatka, t.j. tolerise ga maksimalno.

E sad, za pocetak mozes u svojih 100l recimo polovinu akvarijuma napuniti praznim i dobro opranim skoljkama vinogradarskih puzeva. Ako ides na pravi Tanganyka biotop, onda treba izbegavati bilje zbog autenticnosti podneblja u kome zive "Multiji" ili Brevisi, a ako si pristalica ponekog bilja kao i ja, onda ce bilje dobro doci podmlatku da se oseca jos sigurnije u podnoziju biljaka (iako im niko nece nista.:) ). Iako nije za ovaj biotop, bilje takodje utice pozitivno na hemizam vode kada su u pitanju vece kolonije riba, tako da je zgodno imati po koje, ako nisi pristalica totalnog biotopa. Kada budes postavljao puzeve, potrudi se da im otvor ide na gore kako pesak ne bi upadao unutra isuvise, jer ce ribe konstantno kopati pesak ispod skoljki sto ima svoju posebnu svrhu. Svrha potkopavanja skoljki je ta, da kad zenka podize mlade i sitni im hranu koju ubacuje u skoljku u prvim danima, ona potkopava skoljku kako bi ti mladi imali gde da se sakriju kada proplivaju napolje, a opet da skoljka ostane prazna za vec sledeci njen podmladak. Tu mozes i ubaciti jednu tamniju pecinu na teritoriji skoljkasa, u koju ce vrlo rado SVI mladi od svih roditelja da pohrle i zive zajedno i odrastaju. Uvek biraju sto tamnije mesto, i nije losa ideja da imas jedno takvo na teritoriji svih skoljkasa.

Znaci postavio si puzeve i pustio skoljkase...
Vrlo brzo, mozda vec u toku prvog dana ce se muzijaci raspodeliti po teritoriji puzeva (a zgodno je da ti planiras teritorije u skladu sa muzijacima pa odvojis nekim kamenom vizuelno), i muzijaci nece mrdati odatle vise nikada. Zenke ce posmatrati nadjacavanja muzijaka i odabrati kod koga ce preci na teritoriju i zauzeti pogodnu skoljku. Kada ti se ribe podele po teritorijama, onda slobodno mozes preci na drugu polovinu akvarijuma i poceti da gradis pecinice i prolaze za Julidohromise. JA ih nisam drzao zajedno sa skoljkasima, ali mislim da sa njima ne bi trebalo da imas problema. Skoljkasi nisu agresivne vrste, ali nikome ne daju da im kroci na teritoriju, sto ce se odnositi i na Botiju i Ancistruse. Kada zenke pocnu "igrati" ispred muzijaka i navode ga na svoju skoljku, znaces da je mrest zapoceo. Sada bih ti predlozio da sacekas nekoliko meseci da ti od startnih 7-8 skoljkasa naraste kolonija od 50-ak riba recimo. Kada skoljkasi narastu na broj jedne solidne kolonije u skladu sa velicinom teritorije, one prestaju sa mrestom. Kada ti je podmladak recimo premasio polovinu svoje velicine, mislim da mozes da ubacis i Calvuse.

To bi bio moj savet kako da dobijes ono sto zelis, i mrest i tri zeljene vrste.
Po mom iskustvu, skoljkasi su osetljivi na kvalitet vode, i jako bi bilo dobro da im menjas 20% - 30% vode na nedeljnoj bazi. Jako je bitno da tok nove vode ne ide direktno u skoljke, vec da se nova voda mesa na drugoj strani, u protivnom ta jedinka u skoljci ce uginuti.

Nadam se da sam ti malo pomogao, i da ce se javiti jos neko ko bi ti malo vise napisao o Julidohromisima i Calvusima, jer ja ih do sada nisam drzao, pa i nisam merodavan za savete na tom polju.

Puno srece sa novom Tanganyikom. :)

Offline filter boy

• Značajni član
« Reply #9 on: 20 November, 2011, 12:50:09 »
Odlican savet Petre!
Imas od mene J.gombe kad moji budu malo odrasli kad ih toliko zelis :).
Kaplarm,za multije ti je objasnio Petar,a za Julidochromise samo stavi  kamenje na gomilu napravivsi tako dosta prolaza i pecina.Najbolje da bude neko plocasto kamenje iste forme.
Mozes ubaciti mlade jedinke i cekati da se upare,a ostale posle izvaditi,mali je akvarijum od 100l za vise parova,ili uzeti vec formirani par,sto je lakse...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 October, 2018, 08:09:21

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154907
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 111
  • Online Ever: 450