Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: diskus ODISEJA  (Read 50602 times)

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
diskus ODISEJA
« on: 03 February, 2011, 18:10:14 »
Pre mnogo godina, još u predzadnjoj deceniji prošlog veka (milenijuma) sam se zainteresovao za diskuse. Video sam ih na nekoj akvarističkoj izložbi i oduševljen otišao kući rešen da ih nabavim, međutim pročitavši tekstove u časopisu ''ZOV'' saznao sam da nisu laki za držanje, da zahtevaju velike akvarijume, specijalnu vodu...te sam odustao od njih.

Čitavu deceniju nakon toga, sam se bavio običnom akvaristikom i cikidima (Mbune i Ameri) a zatim odlučio da se oprobam u diskusima. Čim sam se vratio iz vojske (Maj 2004. godine) oformio sam potpuno nov akvarijum od 200 litara samo za diskuse. Tada sam bio pod uticajem i iskustvom mog komšije Milana (Micens) koji je već nekih godinu dana uspešno držao diskuse, nabavljene kod jednog novosadskog odgajivača...i rešio sam da moje diskuse držim u istim uslovima kao i on (česmovača, 29 stepeni, ancistrusi, najobičnije bilje, goveđe srce... dakle, najobičniji ukrasni akvarijum).

Posle cikliranja od mesec dana, nabavio sam 4-5 mladih plavih diskusa kod istog odgajivača i krenuo da ''diskusarim''. Ovako je izgledao akvarijum, na početku i posle nekoliko meseci:

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: diskus ODISEJA
« Reply #1 on: 03 February, 2011, 18:21:08 »
Posle 2 nedelje su se javili prvi problemi. Najveći diskus je počeo da maltretira ostale a pogotovo kada je hrana bila u pitanju. Slabiji diskusi su se povlačili u uglove akvarijuma ili u bilje, gubili boju tj. postajali tamno sivi. Predpostavljam da su bili pod stresom, što je vrlo brzo (predpostavljam) rezultovalo klasičnom diskus ''bolešću'' kada riba odbija hranu i propadne.

Posle 3 meseca su mi ostale samo 2 najjače jedinke (na fotografiji je najjača jedinka). Tada sam se malo razočarao i napravio još jedan brzoplet potez...kupio sam 4 nova mala žuta diskusa, veličine ping-pong loptice i ubacio ih u akvarijum sa ona preostala 2 koji su bili veliki kao lopta za tenis. Naravno, žuti malci su životarili nekih mesec-dva i otišli u ''večna plivališta''...

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #2 on: 03 February, 2011, 18:22:39 »
Ovu temu sam pokrenuo kako bih razjasnio neke stvari u vezi problematike ''ukrasnog diskus akvarijuma'' i odmah želim da postavim 2 pitanja:

1. rekao bih da je kod diskusa bitan odnos dominantne jedinke ka subdominantnim; da li je i njima potebna gužva u akvarijumu dok su mladi?

2. čuo sam da je problem ako male diskuse pustimo u veliki akvarijum, da im je problem da nađu hranu?

Voleo bih da čujem iskustva odgajivača diskusa, kao i onih koji diskuse drže kao ukras.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #3 on: 03 February, 2011, 18:28:19 »
Ove zime sam se opet ''zagrejao'' za diskuse.  :)

Od Dukija sam dobio 3 jako male ribe, između 1,5 i 2cm...veliki izazov ali i zadovoljstvo ako uspem da dignem tako male ribe.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #4 on: 03 February, 2011, 18:29:00 »
Pustio sam ih u aq od 110 litara gde srećno žive već skoro mesec dana...po poslednjem merenju, najveća ima već 3cm!  :grin:

Offline Bojan Zujevic

• Član
« Reply #5 on: 03 February, 2011, 18:36:03 »
Ovu temu sam pokrenuo kako bih razjasnio neke stvari u vezi problematike ''ukrasnog diskus akvarijuma'' i odmah želim da postavim 2 pitanja:

1. rekao bih da je kod diskusa bitan odnos dominantne jedinke ka subdominantnim; da li je i njima potebna gužva u akvarijumu dok su mladi?

2. čuo sam da je problem ako male diskuse pustimo u veliki akvarijum, da im je problem da nađu hranu?

Voleo bih da čujem iskustva odgajivača diskusa, kao i onih koji diskuse drže kao ukras.

1. Preporucen broj diskusa je minimum 6 komada bas zbog uspostavljanja hijerarhije . Jer kad ih ima vise onda se agresivnost dominantnih jedinki rasporedi na vise diskusa . Ukoliko ih je manje onda najslabija jedinka obavezno zaostane u razvoju.

Offline Fifty

• Napredni član
« Reply #6 on: 03 February, 2011, 18:51:39 »
Lepa, ali mudotitrajuca riba, ima puno lepsih a manje zahtevnih.Mislim da nije u pitanju iskustvo akvariste ( mislim na nas koji smo 10 + godina ), nego jednostavno titranje za koje se bas i nema uvek zivaca.Nakon silnih godina bavljenja sa africkim ciklidima jos nijedaput nisam kupio niti mi je bio potreban lek za ribe, kod diskusa su lekovi cini se potrebni koliko i hrana.
Nedicu zelim ti puno srece u bavljenju diskusima  :)
Tanganjika bato ...

Offline milloske

• Član
« Reply #7 on: 03 February, 2011, 19:43:56 »
Lepi su bili ti Blue dijamanti. Ovi mali novi ce biti super samo ih krkaj dobrom hranom. I ubaci jos koji komad u tih 110l. ;)

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #8 on: 03 February, 2011, 20:16:03 »
Hvala na savetima i željama!

Naravno da planiram da ubacim još diskusa u akvarijum, ova trojka je tek tu eksperimentalno, da vidim da li ide sve po planu i da li ovog puta imam sreće.

Ovu temu sam zamislio i otvorio kao sveobuhvatnu u vezi držanja diskusa u akvarijumima koji nisu ''sterilni'', nego imaju bar minimalno uređenje.

Offline malipirat

• Član
« Reply #9 on: 03 February, 2011, 21:06:13 »
Ja sam isto na pocetku tj 6 meseci drzim diskuse i moje misljenje je sledece....NE SLUSAJ SVAKOGA
Ja sam na ovom forumu upoznao milosketa koji mi je uz par saveta resio velike probleme koji se javljaju kod diskusa,a za koje su ljudi filozofirali na drugim forumima,a nikad nisu cuvali diskuse...

1.mislim da ti se bas desilo da kod tebe se stvore toliko dominanti diskusi ja imam i bukvalno od svih velicina (znam znam sad ce diskusari reci da ce mi zakrzljati,ali po meni lepo napreduju ;) ) i ne diraju jedni druge,cisto malo se kljucnu u glavu ali to je skroz beznacajno...

2.problemi koji mogu da ti se jave su sledeci
za ovo su mnogi mislili da je finrot  http://www.youtube.com/watch?v=7MM6v9dHfBQ   miloske mi je reko da mu se to javlja kad diskus promeni vodu i da uz cescu promenu vode to se sve resi(TAKO SAMI URADIO I SVE JE OK)
Dva diskusa su mi imala problema sa belim izmetom i to sam resio milosketovom terapijom ORVAGILOM terapija traje 5 dana u karantinskom akvarijumu....

Kao sto ce ti i svi reci VODA je glavna stvar za diskuse,moja jedina greska je bila to sto sam trebao da stavim sitniju podlogu,a sad ne znam kako da zamenim,pa imam plan da menjam deo po deo podloge...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
22 June, 2018, 19:00:35

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154849
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 87
  • Online Ever: 450