Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Boje, sare i odstupanja od pravila...  (Read 7623 times)

Offline Toni

• Član
Boje, sare i odstupanja od pravila...
« on: 24 January, 2011, 19:06:02 »
U poslednje vreme, citajuci po forumima, opteretio sam se raznim glupostima kada je cistoca linija (krvnih) u pitanju kod Malawi ciklida.
Iako ne planiram da se bavim komercijalnim uzgojem ciklida, voleo bih da ono sto pliva u mom akvarijumu budu cistokrvni predstavnici tih vrsta, i danas-sutra, kada se te ribe budu mrestile, mogu mirna srca i ciste savesti iste pokloniti, menjati ih ili sta vec, nebitno. Mislim da je ovo cilj i svakog ozbiljnijeg uzgajivaca i ljubitelja ciklida uopste.
Bar bi tako trebalo da bude. Dakle, uopsteno pitanje bi bilo kako da pocetnici prepoznaju mesanca kada kupuju ribu ili kako da budu sigurni da su odredjeni malci "original".
Kada ukucamo naziv bilo koje ribe u pretrazivac, izaci ce nam mnostvo slika istih, uglavnom savrsenih primera. Kad kazem savrsenih, mislim na oblik tela i peraja, obojenost i sare na samoj ribi. Na taj nacin lako je prostom usporedbom zakljuciti kakvu ribu imamo (ili zelimo da nabavimo). Ali sta ako nase ribe ili one koje nam se nude na prodaju imaju manja ili veca odstupanja od tih "savrsenih" primera? Kako da budemo sigurni da je to odstupanje normalno, odnosno da se radi o mesancu?

Evo konkretno mog primera. Radi se o Pseudotropheus sp. elongatus "Mpanga" ribama. Kupio sam ih od Dukija, i da ne bude zabune, uopste ne sumnjam u njega, niti u ono sto mi je prodao. Ali vremenom, od gotovo identicnih malaca, poceo sam primecivati veca ili manja odstupanja od "savrsenog" sablona (primera). Dominantni muzjak mpange je recimo skolski primer toga kako takva riba treba da izgleda. Drugi muzjak, koji je takodje dominantan, ali na svom (manjem) delu akvarijuma je takodje vrlo prepoznatljiv, ali sare su mu nesto drugacije u odnosu na onog prvog. To sam ilustrovao na slici br. 1. Posto nikako nisam uspeo napraviti iole dobru fotku, ja sam iskoristio sliku sa net-a, koju sam prepravio u photoshopu i tako napravio ribu koja 95% lici na moju, sasvim dovoljno da vidite o cemu se radi. Na slici sam brojevima oznacio ono na sta bih voleo da skrenem paznju. Dakle:
1. Sare nisu pravilne, kao sto su kod vecine mpangi koje sam gledao na netu. I izgledaju kao na slici.
2. Te sare se gube prema repu, ali tu su i te tamne mrlje koje me bune

Ostale zenke su manje vise slicne osim jedne (koja je mozda i muzjak, samo dosta sitniji od prva dva). Kako ta riba izgleda vidi se na slici br. 2. Dakle, tamna je, tamne pruge su siroke i idu skroz do repa. Sve ostalo je kako i treba da bude kod mpangi. (I ovo je slika sa net-a).

Jesu li ovo normalna odstupanja od "savrsenih" primera?
Do koje mere ta odstupanja mogu ici i koja su vasa iskustva po tom pitanju?
Posto su ovo ribe u razvoju, hoce li se s vremenom iskristalisati izgled ili ce ribe zadrzati ovaj koji sada imaju (taj koji odudara od "savrsenog")?

Offline NEBOJSA4

• Član u razvoju
  • **
Re: Boje, sare i odstupanja od pravila...
« Reply #1 on: 24 January, 2011, 19:29:53 »
Moje misljenje je da se najbolji odgovor nalazi u orvej recenici tvoga posta.Zato opusti se i uzivaj u akvaristici,mani se perfekcionizma,natjerace te jos da krenes razmisljati o kloniranju tebi odgovarajucih primjerakajavascript:void(0);

Offline malawi.Bg

• Član
« Reply #2 on: 24 January, 2011, 19:34:58 »
ja mislim da postoji normalna unutar vrsna varijabilnost, jer to je osnov evolucije. ali prekomernim ukrstanjima u srodstvu a i iz nepoznatih razloga greskama mutacije nastaju te greske na koje ti mislis.
te crte koje nisu do kraja ili su krive (npr. kod demasonija zna da ide u ipsilon y) nece nestati niti se popraviti usled sazrevanja ribe.

Offline Toni

• Član
« Reply #3 on: 24 January, 2011, 19:52:00 »
Moje misljenje je da se najbolji odgovor nalazi u orvej recenici tvoga posta.Zato opusti se i uzivaj u akvaristici,mani se perfekcionizma,natjerace te jos da krenes razmisljati o kloniranju tebi odgovarajucih primjerakajavascript:void(0);

Jbg. da sam perfekcionista jesam, da se zamaram sa detaljima i to stoji. Takav sam u svemu sto radim i to je deo moje prirode. :rolleyes:
Ali cilj mi je bio da se povede konstruktivna rasprava o tim odstupanjima, kako bi eventualni zakljuci bili od koristi svima, a najvise pocetnicima u koje i sam spadam.
Mislim da bi bilo zanimljivo videti iz raznih iskustava do koje mere ta odstupanja ili te male nesavrsenosti idu u okviru pojedine vrste i koja je to granica u kojoj mozemo da pricamo o normalnim pojavama, odnosno nepravilnostima usled ukrstanja vrsta.
Moje ribe sam naveo cisto kao primer...

Offline Nightrider

• Napredni član
« Reply #4 on: 25 January, 2011, 04:23:23 »
Normalno je da se sare gube ka repu kod mpange,
nebi trebalo da se ukrstaju u y, trebalo bi da imaju ravnomerne razmake...
e sada odstupanja su moguca i kod cistokrvnih primeraka,
i od dobrih roditelja bude odstupanja ponekad

Zato treba nabaviti sto kvalitetnije ribe, ali isto tako kupiti vece jato,
da bi kasnije selektirao i ostavio najlepse primerke

Takodje, postoje vrste koje je tesko naci dobre i obrnuto

Na pr. carleusi su uglavnom losi, dok na primer demasoni budu dobri u vecini slucajeva

Pogledaj malo snimke na youtubu pa ces videti mnogo razlika ali realnih, jer fotografija ume da napuca ribu kakva u prirodi maltene nema da se nadje
Poz i ne sekiraj se, tek si poceo  :)

Offline Toni

• Član
« Reply #5 on: 25 January, 2011, 09:01:39 »
Ne sekiram se... :embarrassed:
Znam da kod mpangi treba da se gube linije prema repu. Problem je sto se kod nekih mojih uopste ne gube, vec idu skroz do repa....
Nightrider, mislim da si 100% u pravu kad kazes:
Zato treba nabaviti sto kvalitetnije ribe, ali isto tako kupiti vece jato,
da bi kasnije selektirao i ostavio najlepse primerke

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #6 on: 26 January, 2011, 09:14:21 »
Najrealnije je da pogledas nekoliko snimaka i/ili slika iz samog jezera. Videces da i u prirodi ima riba sa y sarom. Meni je mnogo bitnija linija, silueta tela da je pravilnog oblika i da je raspored sara, boja kako treba. Intenzitet boje moze dosta da zavisi i od uslova zivota tako da ne mora da bude presudan...
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline Be_cool

• Član
« Reply #7 on: 26 January, 2011, 09:33:15 »
Kad smo vec kod intenziteta boja interesuje me da li ce muzjak flavusa kada poraste na maticnu velicinu non stop imati boju onako jakog intenziteta kao kada se udvara zenki ili se bije sa jednim od muzjaka mpangi. Posto u svakom drugom slucaju sare su mu dosta slabije izrazene. Bukvalno menja boje kao semafor! Sekunda je dovoljna da se napuca kao sasav...

Offline Nightrider

• Napredni član
« Reply #8 on: 26 January, 2011, 20:38:39 »
Sve zavisi od njegovog mesta u hijearhiji akvarijuma, ako je od jacih bice napucan stalno, ako je u sredini po nekad, a ako je slabic ostace anemican

Ribe koje bolje "drze" boju su demasoni, maingano,estere...
dok mpanga i  flavus ublede cim je frka i obrnuto

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #9 on: 22 February, 2012, 01:08:48 »
Jako bih voleo da malo ozivimo ovu Tonijevu odlicnu temu.
Mene licno zanima vase misljenje, t.j. da li vi smatrate da su Y  i V delovi sara kod odredjenih primeraka ciklida defekt, ili sasvim normalna i ocekivana stvar kod cistokrvne ribe?

Koje je vase misljenje?

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 July, 2018, 02:19:44

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348