Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Diskus genetika i problemi....  (Read 22977 times)

Offline flojd

• Značajni član
Re: Diskus genetika i problemi....
« Reply #20 on: 24 January, 2011, 18:28:47 »
Lepa i ozbiljna tema za ljude koji se bave razmnozavanjem i  ukrstanjem ovih riba.
Ja sam jos uvek pocetnik u tim vodama ali se vodim nekim mislima da treba eksperimentisati sa ukrstanjma medju bojama. Tad nastaju lepi varijateti a ujedno dobijes i ribe koje su izvornih varijateta (mama i tata).
Ukrstanjem Alenkera kao tate i marlboro kao mame dobio sam delom koji su kao mama, deo koji su kao tata i par riba koje vuku i na jednu i na drugu stranu. E sad je pitanje kakvi su im babe i dede pa dok ne odrastu i ne dobiju punu boju ne znam kakvi ce u celosti biti. :)
Uskoro postavljam slike svojih riba.
Eto o takvoj raspodeli boja sam pricao.Ne moze se protiv pravila genetike.Na zalost do sada smo pricali o prostom nasledjivanju osobina.Licno ne verujem da iko od nas zna ista o poligenskom nasledjivanju kod diskusa.
Miloske ajde stavi slike,ako moze,od sve tri grupe obojenosti posebno i daj nam neka zapazanja o ribama(napredak i razlike u njemu,i tvoje licno,pristrasno,koji je najlepsi ;))
Pozdrav

Offline milloske

• Član
« Reply #21 on: 24 January, 2011, 20:06:37 »
Uradio sam fotke ali nisu ispale kako treba zbog svetla ali sad kad je trenutak (mrak) Ja sam na poslu pa se nadam da do srede sredim fotke. :)
Po meni je najbolje ukrstati ribe koje nisu u srodstvu i istih boja. Naravno po mogucstvu od poznatog odgajivaca.  Dobra je konbinacija i divljaka sa nekim hibridom jer se tako "osvezi" boja i dobije kvalitetnija riba. Za sve to je potrebno vreme i veliko strpljenje. Tako je sa svim ribama.  :) :) :) Bez muke nema akvaristike. :)

Offline milloske

• Član
« Reply #22 on: 24 January, 2011, 20:53:26 »
Evo jednog korisnog linka. :)

http://www.mondodiscus.com/discus/articoli-mondo-discus/diamondsnakexleopard.html

Ko ne razume neka gleda slike. :laugh:

Offline flojd

• Značajni član
« Reply #23 on: 24 January, 2011, 22:07:17 »
Cuda sadrzi taj mondodiscus :).
Nije tesko odgonetnuti o cemu se prica.A rec je o objasnjenju ukrstanja razlicitih varijeteta.Kad je rec o boji vidi se da moze da se dobije svakojaki malisan,a njihovim ukrstanjem u drugom kolu dobije se cepanje osobina i po boji se svrstavaju u 4 grupe.Ali problem nastaje onog trena kada vise gena utice na jednu osobinu,ili jedan gen na 2 ili vise osobina.
A pogotovu ako roditelji nisu homozigotni na osobinu koju zelimo da odrzimo.Zato moze da se desi da par diskusa iste boje ima prilican broj mladih koji nemaju roditeljsku boju.
Verovatno zato diskusi sa "papirima"kostaju puno.Ali kod njih se da videti njihovo poreklo daleko u nazad,pa se i zna sta moze da se ocekuje od njih.
Kod nas ima i taj problem sto cesto molimo boga da se upari bilo kakav par.Ozbiljni uzgajivaci to rade po varijetetima,osim u slucaju da hoce da dobiju koju tackicu na svom diskusu vise.I novi varijetet.
Ukrstanjem sa divljim varijetetima(ako imamo srece i sa divljim ribama) izbegava se ukrstanje u srodstvu,ali ma kako izgledale mora se voditi racuna da mlade ribe nose osobine oba roditelja,te da neka osobina,koja nam se mozda i nece svideti moze da iskoci u prvi plan u bilo kom momentu.

Pozdrav

Offline dranki dak

• Značajni član
« Reply #24 on: 24 January, 2011, 22:43:39 »

http://www.mondodiscus.com/discus/articoli-mondo-discus/diamondsnakexleopard.html

Mondodiskus je zakon! Nadam se da su ljudi skapirali da se moraju uclaniti da bi vidjeli mnostvo slika i citali intervjue od najpoznatijih svjetskih odgajivaca. Mada ima nesto malo prevedeno na englestinu, dok vecina je na talijanskom koji za nas koji ga ne poznajemo pravi problem sa google prevodiocem koji daje neki koktel cudnih pojmova, ali ipak se razumije.

Da, sjetih se, imas Flojd tamo jedan clanak oko velicne oka i rasta.  :)

Offline capara

• Značajni član
« Reply #25 on: 25 January, 2011, 00:24:30 »
Zainteresovanost je velika u svetu pa cak i na ovom forumu za diskuse, svaka cast onima koji zele da nauce o diskusima na ovaj nacin ali sto bi rekao moj prijatelj Sam  da je hiljade sati proveo ne bas u podrumu ali pored svojih riba u akvarijumu i tako na tezi nacin ucio o njima...
Divlje ribe kostaju zavisno od sezone  lova i distributera naravno na zapadu od 60 eura pa do 350 za primerke retke u prirodi kao sto je alenker curipera ful red, mislim takve skupe i retke ribe placaju kolekcionari i velike farme diskusa u Aziji,   na proslogodisnjem takmicenju u Nemackoj su  bili primerci Daimond platinum albino velicine 15 cm  po ceni od 700 eura i neverovatno  :laugh: sve ribe su prodate ...Hocu reci da se ukrstanjem dobijaju varijateti koji su jako lepsi od onih u prirodi, mislim da kazem to ukrstavanje i mrest je jednostavno tako to ljudi rade sto nije slucaj sa svim ciklidima...
Kada sam ja poceo da se bavim diskusima na trzistu su postojali varijateti braun diskusa sa malim olavo zelenim linijama, recimo blue royal ako je moglo da se pronadje negde bila je jako skupa riba i prava atrakcija.Zatim posle duzeg vremena takozvani panda diskus kojeg su donosili iz Ceske neki likovi iz Beograda.Pigeon bload ili panda je bila zuta flekava ribetina i bila je hit a cena 25-30 maraka sto je bilo citavo bogatsvo...Pogledajte sta se sada nudi na trzistu kod nas, ne na internetu nego kod nekih koji su smogli snage da uvezu takozvane diskuse...

Offline capara

• Značajni član
« Reply #26 on: 25 January, 2011, 00:42:52 »
nastavljam...
to su ribe ispod klase ribe za preprodaju ibrzu zaradu naravno i za nase skromne plate i standard .  Hocu reci da je jako tesko izdrzati i imati kvalitetne sto je neko reko ribe sa pedigreom jer se to ne isplati osim kod onih ljudi koji znaju sta je kvalitetno i lepo pa zele to da plate i dolaze iz Slovenije , Hrvatske, Rumunije i kupuju jer im je to jeftinije i nema po toj ceni kod njih...
Nemojte smatrati ovo kao reklamu jer nisam imao tu nameru, samo govorim gde smo mi otisli u ...
Oduvek sam zeleo da nabavim Teefe gren spotted divlju i f1 ribu  i ta mi se zelja ispunila.Imam jednu zenku teefe koju sam upario sa muzjakom leoparda pa nista nisam dobio jer muzjak nije hteo da oplodi ikru, sada je uparena sa alenkerom i dva mresta su propala nista od ikre ne ostaje propadne odmah posle drugog dana
Videcu sta ce ispasti ili bas nemam srece.. :grin:

Offline dranki dak

• Značajni član
« Reply #27 on: 25 January, 2011, 08:21:02 »
Samo naprijed Capara! Nadam se da ce te entuzijazam i dalje drzati. Roman iz Slovenije mi je pricao za tebe prije par godina ako se ne varam, harmonikas najbolji medju diskusarima i obratno.  :)

Uf kad se sjetim, ruznije ribe od pande ja nisam gledo. Kad sam 90ih godina pocinjao svi su mi pande nudili u BG, a ja se nisam mogao nacuditi ko moze da gleda onu prljavstinu po njima a prodavci meni kako mi se ne svidjaju???

Radi se o tome da nije svaki diskus diskus iako liči. Slažem sa tobom da je praksa najbolja stvar. Isto tako, jako je opasno loše iskustvo na kome su većine sa ovih prostora bazirale ovaj hobi, a što će često stvarati i danas predrasude razne, recimo super je diskus i od 14cm. Kako nije kad nemaš bolji, još kako, daj mi i onog od 12cm krajem 80ih biću najsrećniji čovjek. Ja što imam diskuse toliko godina, skoro ništa ne znači vjerujte mi vi mladji stažom. Neko sa tek dvije godine bavljenja diskusima danas može znati daleko više nego ja, jer ja kao i vecina odavde imaju uglavnom osrednje iskustvo, jer tada sam imao slabu ribu u ponudi, nisam imao opremu dobru, interneta nije bilo, po koja knjiga uopsteno o njima, informacija niodkud, ma ničega skoro da nije bilo.

A kamoli genetike. Sjećam se kad su stigli Blue diamond iz Hong Konga cini mi se, pa to je bilo vauuu!

I tako da ne duljim, svaka ćast vama koji i danas uspjevate nešto da uradite. Kada je loša materijalna situacija u zemlji, loša nabavka itd. skoro da ti se ogadi i ljubav prema onome što najviše voliš.   

Offline flojd

• Značajni član
« Reply #28 on: 25 January, 2011, 10:06:18 »

Mondodiskus je zakon! Nadam se da su ljudi skapirali da se moraju uclaniti da bi vidjeli mnostvo slika i citali intervjue od najpoznatijih svjetskih odgajivaca. Mada ima nesto malo prevedeno na englestinu, dok vecina je na talijanskom koji za nas koji ga ne poznajemo pravi problem sa google prevodiocem koji daje neki koktel cudnih pojmova, ali ipak se razumije.

Da, sjetih se, imas Flojd tamo jedan clanak oko velicne oka i rasta.  :)

Video sam primerak koji su analizirali i taj u liniji ima 7 ociju,a mogu se videti i slike sa diskusima koji imaju 9 ociju u liniji.Kod nas sam video sa maksimalno 6(ono sto je na slikama) i sa vise trouglastim telom nego okruglastim,a takodje i sa jako velikim ocima.Slazem se da su pare ogranicavajuci faktor,ali sada je moje misljenje da je bolje ne imati,nego imati bilo sta.
Medjutim postoje ljudi u Srbiji koji imaju super ribe(za nase uslove),ali ih forumi ne interesuju.Evo ne tako davno je i clan ovog foruma prodavao krasne ribe(Ljuba Irac).Problem je sto takve ribe kostaju(nisu one od par cm za evro ili dva).Da smo mi sa vise para Capara i drugi odgajivaci bi vise prodavali riba i time lakse dolazili do kvalitetnih riba.I ko zna,mozda bi mogli malo da zezamo Azijce i Nemce na takmicenjima? :huh:
Pozdrav

Offline dranki dak

• Značajni član
« Reply #29 on: 25 January, 2011, 10:56:10 »
Slazem se da su pare ogranicavajuci faktor,ali sada je moje misljenje da je bolje ne imati,nego imati bilo sta.

Ovim si Flojd ubo u centar! Istog se držim godinama kada je u pitanju razmnožavanje. Ima svakako smisla imati ove mješance kržljavce iz ljubavi, ali proizvoditi ih i još više unakažavati nije mi se dalo iako me je u početku mamilo, ej uspjeti podići podmladak diskusa! I stvarno nije mala stvar pogotovo nekad bilo to učiniti, iako da se ne lažemo kraljevsku neonku je recimo mnogo teže privoljeti na uparivanje i podići podmladak.

Kao što sam u prvom pismu ovdje rekao, čast izuzetcima za koje nisam čuo i koji jednostavno ne vole forume, mada sumnjam da ih ima više. Ali opet hoću da vjerujem da ih svakako ima a koji ne vole publicitet i koji će nas nekad iznenaditi sa nekoliko hiljada litara vode ali sa dostojnim leglima a ne da imaju 20 parova mješanaca i stotine malih i čini im se da su čudo. Jeste to bilo nekad, pa ko nije nikad čuo za Monea ili Mocarta može u svom selu misliti da je najveće mazalo ili frulaš na svijetu...
I džaba meni praksa moja frulaša od povazdan pa do zore sledeće, ako to ljudi u svijetu rade bolje 10 puta a ja ne znam kako. Recimo, Günter Weissflog iz Svjacarske već 15 godina ima podmladak koji mu za 10 mjeseci poraste 16, 17cm u nevjerovatnih 95% od sve mladji! Respect! Ali ako ne znaš ovu informaciju ti možeš živjeti tako 100 godina da si čudo sa svojim malcima...Mada, keve mi rodjene, bolje je nekad i ne znati samo kompleksi ti rastu.  :rolleyes:

Danas ni u jednoj oblasti ne može se priviriti bez znanja, posvećenja totalnog plus da imaš sreće da si bogat i da praviš tone vode bez problema i nabavljaš najbolju ribu ili da ti je bar meka voda u kraju kao što je Arandjelovac oko 6GH u odnosu recimo na Smederevo sa preko 20GH kao što kažu tamošnji akvaristi.

U to ime živjeli nama ovi rijetki posvećenici, pa imalo ih ili nemalo dovoljno trenutno, nadamo se da će ih biti jednog dana!

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 September, 2018, 21:05:08

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 87
  • Online Ever: 450