Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Diskus genetika i problemi....  (Read 22604 times)

Offline capara

• Značajni član
Diskus genetika i problemi....
« on: 21 January, 2011, 21:19:11 »
Mislim da je odavno trebalo da se pokrene tema o genetici kod diskusa, samu temu o uzgoju i mrestu diskusa sam odavno zapoceo na ovom forumu...
Uvek me je interesovalo kako bi izgledao neki nas varijetet diskusa koji bi bio priznat od strane svetskih uzgajivaca i sudija u nekoj otvorenoj klasi hibridizacije.
To razmisljanje i dalje stoji ,ali pored velikih svetskih uzgajivaca i ljudi koji su uvek decenijama ispred u svetu akvaristike sa hiljadama parova i ukrstavanja nailazim na to da je to jako vremenski zahtevno i mnogo truda i zivaca i tako dalje...
        Nego da predjem na stvar....
Jasam se okusao u nesto i ovde sam da vam ispricam moje iskustvo...
Pre dva godine sam od mojim mnogobrojnih prijatelja slucajno nabavio divlje ribe  i to Nhamuda rio ica . 4 komada.Ribe su bile na nekih 12-14 cm.
Od  4 riba tri su bila muzjaka i jedna zenka...
Nhamuda su bile kod mene u karantinu tri meseca pa sam zatim pored njih u bacio crvene ribe mallboro..Dugo vremena i menjanja vode i drugih stvari je trebalo da bi ribe krenule da se uparuju....

Offline capara

• Značajni član
Re: Diskus genetika i problemi....
« Reply #1 on: 21 January, 2011, 21:23:40 »
Upareni par...
Nhamuda rio ica muzjak i malboro red zenka....
Posle propala 3 mresta napokon mali diskusi ...

Offline capara

• Značajni član
« Reply #2 on: 21 January, 2011, 21:29:04 »
Evo nekoliko slika malih koji su obecavali...Ceo mrest  malih riba koje lice na zenku a ni jedna riba na muzjako ...
Nhamuda rio ica spada u divlji varijetet braon alenker diskusa  a Mallboro je hibrid Pigeon bload diskusa...

Offline capara

• Značajni član
« Reply #3 on: 21 January, 2011, 21:39:35 »
evo i slika riba posle godinu dana....
Danas su se neke ribe od ovih vec uparile i nadam se novom mrestu i prelepim potomcima.
Moj cilj je bio osvezavanje krvi , bolji i samo pravi izgled diskus riba mislim na antomiju, poboljsanje boja i samog genetskog koda, povecanja nagona za mrest i ikre  i mnogih drugih stvari...
Mislim da sam u tome uspeo, i uspeo da objasnim svim ljudima koji mreste i  uzgajaju diskuse....
Pozdrav MIki.... :) :grin: :)

Offline DejaNS

• Član
« Reply #4 on: 21 January, 2011, 22:05:33 »
Oduvek sam smatrao da su diskusi vrlo komplikovani za uzgoj, pa se nisam osmelio da ih ikada drzim, ali to ne znaci da im se nisam uvek divio. Svaka cast na ovome. Za ponos!
Riba što pliva u dva pravca!

Offline Bojan Zujevic

• Član
« Reply #5 on: 21 January, 2011, 22:36:58 »
Ovaj muzjak je po mom misljenju jedan od najlepsih diskusa sa ovih prostora .

Offline dranki dak

• Značajni član
« Reply #6 on: 22 January, 2011, 13:22:40 »
Odlicna tema.

Nasi prostori, eh. S brda s dola, čast izuzetcima. Rijetkim! Daj šta daš, šta god hoće da se upari, to i sparuj a šta ćeš dobiti u potomstvu Bog te pitaj. Nema se para obično pa ni uslova držanja, a i kad se ima nema se uslova nabaviti nešto od dobre genetike od preko. Naravno neću da popujem nikome, ali strašno je da i ono malo što ljudi uparuju i proizvode ne liči često na ništa. Da ne bi bilo pogrešno protumačeno, svi ti diskusari su već kako bolji od mene, i svi imaju bolje diskuse, recimo, s tim da ja pomalo imam ljubavi prema diskusima i čitam po internetu i ne hvalim se svojim kržljavcima od 18 cm kad vidim inostrane volove od 25cm da su skoro redovno šampioni odnosno skoro nikad manji od 17cm...NO,

Da bi imali neku novu boju, da ne kažem bili i približno na nivou svjestskih diskusara, mora proći minimum 5 godina zbog selekcije, kažu isti ti vrhunski odgajivači. I unaprijed valja reći, niko to nije do sada uradio da se javno zna kod nas, iako je dobio poneku šaru drugačiju i poneko jato što onako odskače od drugih. O ovome možemo da sanjamo, iako nikad ne reci nikad no:
http://www.youtube.com/watch?v=ZNW0qZhoiCg&feature=related

Sledeće vrlo važno, diskusi se ne uparuju ako nemaju bar 17cm veličinu, posebno ne ženke jer teško da će takve otići ikad preko 20cm kasnije, jer kada jednom bace ikru rast im se u većini slučajeva naglo zaustavlja. A ako imaju kojim slučajem tih 17cm, moraju da postignu taj rast za najmanje 10 mjeseci života jer takva riba pokazuje da je zdrava, jaka, i dobra za dalje ukrštanje! Sve ostalo je manje više škart ma kako bili divni, dobri, koloritni itd. Kod nas, čast izuzetcima, bar ono što vidim u Srbiji, Beogradu po forumima što se prodaje, uglavnom je od roditelja pikavaca od 14, 15 cm i pareno u srodstvu, jedva 5 primjeraka mladih od njih da liče na nešto od kompletnog podmaltka. Ne ulazim u estetiku, nekome će diskus i od 14 cm biti divan i to se mora poštovati! Samo kažem da je to škart za razmnožavanje jer mukus roditelj prečnika od 22cm ili ovaj od 15 kad daje, nije isto!

Neki linkovi, za one koji možda ne znaju kako diskusi treba da izgledaju pa se dive svemu i svačemu kod nas:

http://forum.simplydiscus.com/showthread.php?85363-Special-Promo-Preview-of-Jan-2011-Forrest-shipment-%28Price-list-included%29

http://www.diskuszucht-piwowarski.de/indexengl.htm

http://www.youtube.com/watch?v=lG8--9qaZ6M

http://www.mondodiscus.com/discus/

http://www.youtube.com/watch?v=0NBaHarWMw4&feature=related

http://www.danziger-discus.com/Home_E.html

Itd. većina je vjerovatno već gledala ove linkove, no zbog mnogih koji se možda prvih puta susreću sa diskusima nije loše postaviti. Naravno linkova, odnosno odgajivača ima na desetine.

Na kraju, još jednom se izvinjavam svakom ko se osjeća možda prozvanim jer to mi nije namjera.
Mozda prije predlog da se organizuju diskusari sa ovih prostora da zajedno kupimo dobar podmladak od vrhunskih odgajivača, nego da pričamo o selekciji a nemamo ni na puškomet dobre ribe. Ne mislim da nije i ovdje neki uvoz iz Češke stigao, ili iz same Malezije, ili od Jirgena Stendkera glavom i bradom, pitanje je koliko je ta riba bivala po karantinima, je li strajkovala gladju, bila pod stresom itd. jer čim je takva i ako ne jede tek nedelju dana u svom ranom periodu kada najbrže raste gotovo je, možemo se pozdraviti sa njom...iako će i takva biti nekom predivna...no ako je o selekciji riječ, onda je druga priča u pitanju.

Pozdrav svim diskusarima!

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #7 on: 23 January, 2011, 17:45:58 »
Slažem se da je tema odlična, iako verovatno neću biti odgajivač diskusa, interesuje me nekoliko stvari:

- zbog čega je ''pepering'' i u najmanjoj meri nepoželjan i kako je on uostalom nastao, kada ga divlje ribe (osnovni prirodni varijetet) nemaju?

- koji su uslovi potrebni za odrastanje diskusa na veličinu (preko) 20cm?

- koje boje su dominantne kod ukrštanja 2 različita varijeteta/obojena diskusa? npr. plavi i crveni; ...da li postoji neka zakonitost pri nasleđivanju boje tela, boje šara po telu i boja peraja pri takvom ukrštanju?

« Last Edit: 23 January, 2011, 17:49:48 by nedara »

Offline flojd

• Značajni član
« Reply #8 on: 23 January, 2011, 19:06:40 »
Nedara ti si prvi koji u ovoj temi poteze genetiku diskusa,jer da se diskusi uparuju i razmnozavaju znamo svi.Takodje znamo da svaki ima mogucnost(genetski potencijal)da poraste do velicine koje pominje Dranki Dak,a koliko ce to da bude zavisi od spoljasnih uslova tj uslova gajenja.Takodje riba koja nije razvijena,12-15 cm moze da da ekstra primerke,a to zavisi od nas samih.
Pepering uglavnom nastaje kod riba koje su nastale ukrstanjem diskusa sa stres bars(linijama) i onih koje to nemaju.Zna se takodje da svetla podloga,ili belo oko akvarijuma ublazavaju ovu pojavu.
Kod ukrstanja riba razlicitih boja,kao i kod drugih zivih bica vaze Mendelova pravila.Kod Capare se desio vrlo cudan slucaj,sto pokazuje da je mozda taj divlji diskus heterozigotan na svojstvo boje.
Inace dve razlicite boje diskusa kad se te ribe ukrste daju odredjen broj jedne,druge i neke mesavine boja kao trece grupe.

A da ne bude zabune, mozda ovo sto sam napisao i ne mora da se prihvati,jer sam ja imao diskuse jedno kratko vreme(3 god),a onda sam morao da odustanem zbog nemogucnosti da ispunim obaveze oko njih.To znaci da ima i iskusnijih koji bi mogli da proprate ovu temu.A i mene licno svaka tema o diskusima veoma zanima,iako ih vise nemam.
Pozdrav

Offline flojd

• Značajni član
« Reply #9 on: 23 January, 2011, 19:13:52 »
E da,samo da dodam da u divljini svi diskusi imaju linije stresa,a takodje zive u idealnim uslovima.Treba reci da za njih na takmicenjima nije vazna velicina,a ni famoznih 7-9 ociju u liniji.

E sad mene zanima da li neko zna kako se ocenjuju diskusi?Tj koje se osobine vrednuju kao dobre,a koje ne,i sam nacin ocenjivanja?
Pozdrav

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
16 July, 2018, 14:53:03

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154859
  • Total Topics: 9347