Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: "ZIVI KAMEN"  (Read 17154 times)

Offline Dule1996

• Napredni član
Re: "ZIVI KAMEN"
« Reply #20 on: 20 May, 2011, 15:55:46 »
Vrlo zanimljiv tekst na Wikiju može da se nađe ako se traži termin BIOROCK. Trebalo bi svi reeferi da ga pročitaju.

Što se tiče cementa, koristio sam običan da spojim komade argonita i ranih lomljenih školjki u razne oblike težine do 1-1.5 kg. Lako se pravi, ali dugo mora da se čvari u slatkoj vodi i naravno potpuno je mrtvo kad se unese. Ima smisla ako je neko baš mnogo očajan.

Koliko dugo takav kamen treba da stoji u slatkoj vodi?
« Last Edit: 08 November, 2012, 14:15:32 by igoRR »

Offline Rogus

• Član u razvoju
  • **
« Reply #21 on: 21 May, 2011, 23:17:09 »
Drzao sam ga ne puna dva meseca u kanti i par puta menjao vodu. Posle sam isti kamen ubacio u karantinski od 50 l gde je za nakoeliko meseci obrastao koralinama i postao lepo parce kamena...

Offline ivica74sk

• Značajni član
« Reply #22 on: 03 December, 2011, 13:17:44 »
 Vulkanski kamen bi mogao da sadrzi i Bakar Cu a on ne bi smeo ni blizu morskog akvarijuma a kamo li unutra.

Offline nikouro

• Značajni član
« Reply #23 on: 11 May, 2014, 20:14:07 »
Da li bi mozda siga mogla da posluzi za tako nesto?

Jel moze lava da se ubacuje u morsku vodu??? nece nista stetiti??
Da li bi mozda siga mogla da posluzi za tako nesto?

Ni za jedno ni za drugo nisam siguran jer nisam probao, s'tim da mislim da siga ne moze jer ce se raspadati u slanoj vodi!

Zato kazem probajte, igrajte se!(u novim akvarijumima(ovo sam mislio na tebe Dusane da ne sjebes ovaj sto imas))

Ako uspe pokazite, nema sta da se izgubi osim malo morske soli koju kupite..

Da li se neko igrao sa ovim kamenjem u zadnje tri godine ?
Pre svega mislim na sigu i njenu karakteristiku da podize tvrdocu vode, pH a samim raspadanjem i kalcijum-karbonat u vodi .
Ne mislim da se koristi u zameni za zivo kamenje vec kao vid kamena za hemisku filtraciju vode ?

Offline Vlada

• Veoma napredan član
« Reply #24 on: 11 May, 2014, 22:08:02 »
Ja probao sigu...raspada se...ne preporučujem.Za lavu ne znam...

Offline nikouro

• Značajni član
« Reply #25 on: 12 May, 2014, 12:36:34 »
Raspadanjem sige u vodi oslobadjaju se odredjeni elementi ( pre svega kalcijum - karbonat ),  koji moze tj  utice na alkalnost vode tj povecanje pH i KH. E sad, do koje granice sve to ide, u kojoj kolicini, odnos ... ufff, otisoa sam u, piiiiip. Nikad mi hemije nije isla :) .
 Da li je bilo odredjenih odstupanja u kvalitetu vode ? Da li si primetio neki vid negativnog uticaja na organizme ? Sem raspadanja kamena.
Pokusavam nekako da pohvatam " konce " sto se tice hemizma morske vode.

Offline laki983

• Član
« Reply #26 on: 12 May, 2014, 14:29:20 »
dragi moj "NIKOURO", ppredpostavljam da se zoves Nikola - dacu sebi za pravo da te oslovim sa prijateljom jer smatram da smo svi mi ovde prijatelji a ja iskreno zelim svakome da pomognem i ujedno prihvatam svaku vrstu pomoci.posto zmam da si u pripremi svog prvog reefa kome se svi(bar ja iskreno radujem)jer vidim koliko se trudis da sve bude besprekorno sto je i normalno i jedan od prvih indikatora da ce sve i biti u najboljem redu i bez gresaka hteo bih da ti dam nekoliko saveta skromnih koje mozes a ne mooras da uvazis...sto se hemije tice i ja jos uvek nisam nacisto sa njom i svaku nesigurnióst po pitanju same delio sam sa svojim dilerom robe-naime prve kontrole vode vrsio mi je diler-odnesem vodu on prokontrolise i kaze mi sta da radim dalje-ja ti predlazem da posle cikliranja kad se svi parametri stabilizuju(a predlazem da koristis sto posto zivi kamen i da ne pocinjes dok sebi ne stvoris uslove za to jer bi te svaki mali pad mogao u pocetku obeshrabriti i pokolebati(pricam iz svog slucaja i iskustva).znaci nadjes jednog iskusnog akvaristu koji zivi blizu tebe i pozoves ga da ti pomogne oko prvih testova,
kad krenes sa zivim svetom najbolji indikator kvaliteta vode bice sami organizmi sto ja i dan danas praktikujem.pustis u akvarijum frag ksenije i pratis ga par meseci...ako sve funkcioni se otvara se pulsira i raste slobodno ubacis jos sto tipa ledercoral ili neke zoanth... i pratis cim nesto ne funkcionise kontrola vode bamm-i onda pises i shodno tome razvijas lagano sam svoje iskustvo a preterano citanje i upijanje informacija na suvo te moze samo zbunjivati i uneti konfuziju..kad vec akvarijum bude imao svojih 4-5 meseci ukoliko sve bude daj boze funkcionisalo a hoce u to en sumnjam mocices da pocnes da pratis svoje korale i shodno nima da se vodis i kvalitetom njihovog zivota...
toliko od mene nadam se da ne msilis da pametujem vec samo zelim da te malo rasteretim i uprostim stvar...pozzzz

Offline nikouro

• Značajni član
« Reply #27 on: 12 May, 2014, 16:05:55 »
Hvala na savetu. Naravno da se slazem sa tobom da smo svi ovde prijatelji i da su svi saveti upuceni jedni drugima dobronamerni. Pogotovo saveti upuceni pocetnicima od strane akvarista koji su vec zagazili u morske vode.
Sto se tice kamena . Voleo bih kada bih mogao da krenem sa 100% zivog kamena ali ... videcemo kada dodje to vreme. Kombinacija zivog kamena i "mrtvog" kamena je vise realisticnija misao/ideja nego li ova prva. Medjutim, spominjanjem sige ( mada ovo bi moglo da vazi i za mermer ), ne pokusavam da zamenim zivi kamen i njegovu biolosku, i hemisku ulogu u morskoj vodi vec se pitam koliko bi moglo da doprinese stabilnosti parametara morske vode upotrebom sige ? Naime, da nisam procitao neke tekstove, teme, ne bih znao da su koralni grebeni zasticeni zakonom. Da u nekim zemljama vadjenje korala i narusavanje koralne sredine podleze veoma rigoroznim kaznama. Iz te misli, svaki detalj iz "druge sredine" koji moze da pripomogne stabinoscu vode je po meni dobrodosao. Normalno, nevodim se mislju da sada trebamo preterivati i ubacivati sve iz svasta u morski .
Mislim da sam negde spomenuo, citajuci razne tekstove, iskustva, prosto se namecu neka pitanja. A svako pitanje vas vodi u jos mnogo drugih pravaca sto nekad i nije dobrodoslo :) .
Slazem se sa tobom da citanje , tj "suvo" iskustvo nije isto sto i prakticno iskustvo.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #28 on: 13 May, 2014, 00:11:16 »
Moj ti je savet da zaboravis sigu

Offline Bokinjo

• Napredni član
  • Beograd
« Reply #29 on: 13 May, 2014, 00:24:27 »
Moj ti je savet da zaboravis sigu
Kratko...jasno...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
26 April, 2018, 19:27:23

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154750
  • Total Topics: 9328