Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: "ZIVI KAMEN"  (Read 17146 times)

Offline PAUN

• Član
"ZIVI KAMEN"
« on: 06 January, 2011, 18:40:47 »
Dosao sam na ideju da napisem po nesto o ZIVOM KAMENJU kao cesto pominjanom terminu u morskoj akvaristici, ovde cete mozda dobiti neke osnovne informacije, u dublje polemike necu ulaziti (neke cu samo  pomenuti) jer niti je ovo mesto za to niti sam ja neki ekspert.... Svakako jedna od bitnijih, ako ne i najbitnija stvar u morskom akvarijumu,osnova ili baza...ZIVI KAMEN je ustvari okamenjem (davno umrli) koral, kao i svaki drugi krecnjacki organizam, koji na sebi i u sebi ima mnostvo makro i mikro morskih organizama. Otuda u njegovom sastavu najvise kalcijum karbonata. Ovo kamenje je neophodno za funkcionisanje morskih akvarijuma kako u bioloskom tako i hemijskom smislu. Posto je jako porozan na njemu i u njemu zive neophodne bakterije kao i razni crvi,puzevi,racici,skoljke,sundjeri,alge i mnogi drugi organizmi, neophodni za nas bioloski sistem...u hemijskom smislu kamen je bitan za odrzavanje PH i KH vrednosti vode, u vodu ispusta neophodne elemente kao sto su Ca,Mg i mnogi drugi. Koliko zivog kamenja je potrebno za akvarijum? Razlicite skole, razliciti autori pa i razlicita misljenja. Navodi se od 1/3 zapremine akvarijuma...Amerikanci savetuju najmanje1 funta (0,4kg) po galonu(3,7l) za fish only i 2funte po galonu za reef...Evropljani savetuju 10-25 % za fish only i 30-50% za reef...a mi u praksi koristimo i manje. Postoji mnogo vrsta zivog kamena , sto mozete i videti na netu, nazivi su uglavnom odakle potice pa imamo: FIDZI , TONGA , SAMOA , TOTOKA , DECO...uglavnom mu to i diktira cenu (udaljenost-prevoz). Postoje i "farme kamenja" na kojima se kamenje ubacuje u more na par godina da "ozivi"(jeftinija varijanta). Kada se kamen narucuje (stize) direktno iz mora, po pravilu ne ide odmah u akvarijum (sem ako nije nov akvarijum pa nam treba i prljavstina da ozivi filter) vec se kamen "leci" u karantinskim akvarijumima. Ovo su obicno jaki, stabilni (vec stari) sistemi sa velikim protocima i jakim skimerima, gde oni stoje nedeljama (ponekad i mesecima) ovde se odstranjuje sve sto nije prezivelo put,obicno cetkama sa povrsine, uz pracenje nitrata i cescu zamenu vode. Dobar pokazatelj da nesto ne valja vam moze biti smrad, jer zivi kamen mora da ima jak ali prijatan miris mora.Pored toga,postoji i opasnost da iz mora ubacimo neki nepozeljni organizam,parazit ili sl. poput Aiptasije (glass anemone) ili drugih puzeva, rakova,kraba..uglavnom neprijatelja korala...Zato je ova varijanta dosta jeftinija nego kada kamen kupite u radnji gde su oni sve to vec odradili.Pri kupovini zivog kamena,bilo da ga koristimo za enterijer ili za sump, treba obratiti paznju da je sto skorije donesen iz mora. Na i u njemu ne zive bas dugovecni organizmi, pa je uzimanje kamenja koje stoji kod nekog u akvarijumu godinama skoro pa besmisleno...JAKO vazna stvar je da se vremenom kamenje menja (pogotovo u sumpu) !!! Cak neki autori smatraju 1/3 godisnje, sto je za nase NE/uslove ne zamislivo, ali sto vise i cesce to bolje. Kod redjanja kamenja, odnosno pravljenja grebena treba obratiti paznju na par stvari, potruditi se da protok sa kiseonikom ide preko njega sa sto manje "mrtvih uglova" i odvojiti ga od samog dna.Za ovo nam moze posluziti "mrtav kamen" na koji stavljmo zivi. Jedna od vecitih polemika je i Jadranski kamen da ili ne ? On je i do 3 puta jeftiniji , lako dostupan (iako je kaznjivo zakonom uzimati ga iz mora) ipak mnogi smatraju da nije dobar, Jadran je hladno a ne tropsko more pa mnoge stvari ne mogu ziveti u akvarijumu, a i mesamo razlicite biotope...

Offline Dule1996

• Napredni član
Re: "ZIVI KAMEN"
« Reply #1 on: 06 January, 2011, 19:06:50 »
Zbog cega je Aiptasija stetna za korale?

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #2 on: 08 January, 2011, 13:47:09 »
Zato sto "przi" kao i svaka sasa...
C.C.A.

Offline djordje.ribar

• Početnik
  • *
« Reply #3 on: 06 April, 2011, 08:58:07 »
Malo sam istraživao po netu, i našao DIY za ŽIVI KAMEN. Međutim za to je potreban cement, pesak, so u kamenu i MRVLJENE OSTRIGE, koje nikako nisam mogao da pronadjem na našem tržištu. Između ostalog se navodno koristi i za hranjenje živine, ali kod nas kao da niko nije ni čuo za to. Ima li neko pojma o tome???

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #4 on: 06 April, 2011, 13:32:24 »
Ako si mislio da se igras s'tim te ostrige ti nisu neophodne nadji krupniji koralni pesak i pravi kamen, i javi sta se desava! Bas me interesuje kako ce da bude  :)

Offline djordje.ribar

• Početnik
  • *
« Reply #5 on: 12 May, 2011, 14:50:16 »
Da... Ali GDE da nadjem koralni pesak???  :cry:

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #6 on: 12 May, 2011, 15:52:27 »
Jeftin koralni pesak je bio u piramidi, nije neki za reef ali je za diy kamen extra!

Mada pogledaj klipove na YouTube-u za diy live rock (ima ih milion) mozda i ne mora da se stavlja koralni pesak ali morao bi neki rupicasti (porozan) da se koristi...

Ja nisam probao ali ako hoces da se igras probaj sa lavom ona je isto jako porozna i moze da prihvati velike kolonoje bakterija..
« Last Edit: 12 May, 2011, 15:59:54 by igoRR »

Offline Dule1996

• Napredni član
« Reply #7 on: 12 May, 2011, 20:08:57 »
Jer moze lava da se ubacuje u morsku vodu??? nece nista stetiti??

Offline KSH!

• Član u razvoju
  • **
  • Krusevac
« Reply #8 on: 12 May, 2011, 20:16:21 »
Da li bi mozda siga mogla da posluzi za tako nesto?

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #9 on: 12 May, 2011, 20:26:47 »
Jel moze lava da se ubacuje u morsku vodu??? nece nista stetiti??
Da li bi mozda siga mogla da posluzi za tako nesto?

Ni za jedno ni za drugo nisam siguran jer nisam probao, s'tim da mislim da siga ne moze jer ce se raspadati u slanoj vodi!

Zato kazem probajte, igrajte se!(u novim akvarijumima(ovo sam mislio na tebe Dusane da ne sjebes ovaj sto imas))

Ako uspe pokazite, nema sta da se izgubi osim malo morske soli koju kupite..
« Last Edit: 12 May, 2011, 20:33:32 by igoRR »

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
25 April, 2018, 10:38:54

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154749
  • Total Topics: 9328