Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Julidochromis marlieri - mrest ili sta? :)  (Read 2564 times)

Offline Tomson

• Član
Julidochromis marlieri - mrest ili sta? :)
« on: 02 December, 2010, 17:54:22 »
Ustajem jutros i vidim dva marlierija ispod kamena kako im vire glave i OKRENUTI NAOPACKE! Reko gotovi su, pa kako, kad su juce bili zdravi...
Medjutim, provalim da su zivi i da ne daju nikom da pridje, nisam znao da su toliko agresivni, da kolju sve redom kad su u pitanju jaja.

Jaja naravno ne mogu da vidim, ne znam ni da li ih ima ili pokusavaju da se mreste, iskopali su ogromnu rupu ispod kamena, koja ima velike prolaze i sa jedne i da druge strane, pa ne uspevaju bas efikasno da je odbrane nonstop. Ne znam da li da zakopam taj zadnji izlaz ili da ne diram apsolutno nista?

Prvi put mi se desava da se Julidochromisi mreste, posle vide godina. Kakve su preporuke za mene, kako ja mogu da im pomognem u bilo kom smislu???

P.S.  S vremena na vreme unutra zajedno sa njim bleji i jedan malo manji Kipili, kojeg nekad puste da udje a nekad ne. Nije mi bas najjanije sta se desava

fotke su losije je je slikano telefon

Pozdrav i hvala

Offline silwert

• od danas drzim i japanke
  • Veoma napredan član
  • F0
Re: Julidochromis marlieri - mrest ili sta? :)
« Reply #1 on: 02 December, 2010, 18:31:21 »
nema sta da im pomazes samo mozes da posmatras, a kada jednom krenu da se mreste prave koloniju koja stalno raste

Offline Slobodan

• Značajni član
« Reply #2 on: 04 December, 2010, 00:11:44 »
Ja sam mrestio reganije (iz istog roda) i mislim da se radi o mrestu. Slobodno mozes lagano da pridjes i podignes kamen. Jaja su malo sluzava ali primetne boje. Ako imas odvojen akvarijum, napuni ga vodim iz ovog sada gde borave i uspece im mrest (pod uslovom da ih je muzjak oplodio). Srecno :)!

Offline Tomson

• Član
« Reply #3 on: 04 December, 2010, 04:59:47 »
Pa taj kamen zauzima trecinu akvarijuma, ne znam koliko je pametno da ga pomeram.
Sad vise nisu na tom mestu, ponasaju se normalno, i ne brane vise tu teritoriju. Jel to znaci da nije uspelo?

Da li Julidochromisi nose u ustima jajasca ili ne i koliki je period inkubacije? :)

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #4 on: 04 December, 2010, 07:12:19 »
Julidochromis-i nisu ustonoše, inkubacija traje 3 do 5 dana.

Offline Slobodan

• Značajni član
« Reply #5 on: 04 December, 2010, 11:35:50 »
Pa taj kamen zauzima trecinu akvarijuma, ne znam koliko je pametno da ga pomeram.
Sad vise nisu na tom mestu, ponasaju se normalno, i ne brane vise tu teritoriju. Jel to znaci da nije uspelo?

Da li Julidochromisi nose u ustima jajasca ili ne i koliki je period inkubacije? :)

Nisu ustonose, lepe ikru za kamen, cesto na nepristupacna mesta  i srivena nasem oku. Brane zajedno gnezdo veoma srcano. Ponekad moze da zavrsi tragicno za krupne ribe, jer napadaju uljeze za oko! Tako da ukoliko se radi o  odvojenom paru i mrestu, treba ih izvaditi iz akvarijuma, sto zbog njih samih sto zbog drugih riba. ;)

Offline Tomson

• Član
« Reply #6 on: 04 December, 2010, 18:55:56 »
Gibiceps je izvukao deblji kraj...
Nemam gde da ih prebacim, morace da ostanu tu, tako da cekam da vidim sta se se desiti. :)

Hvala na savetima  ;)

Offline Tomson

• Član
« Reply #7 on: 09 December, 2010, 05:18:36 »
Gledao sam ispod kamena pre nekoliko dana, kao sto rece Slobodan, ali kamen je saren pa nisam mogao nista da primetim. Vec sam se oprostio od jajasca, kad malopre pogledam ponovo ispod kamena i vidim oko 10ak malih skoro formiranih, zalepljenih za dno kamena. :grin: :grin: :grin: U akvarijumu imam tri calvusa solidne velicine i nisam mogao da ostavim male unutra.
Izvadio sam pazljivo kamen, stavio u kantu sa vodom iz akvarijuma i tu istu kantu ponovo potopio u akvarijum,(zbog temperature) kako bi ih izolovao od drugih riba, a nisam smeo sam da ih skidam sa kamena.

Mnogo sam srecan sto sam uspeo bar nesto da spasim(bar se nadam) ostale je verovatno uvukao filter, jer je blizu. Ima li neko jos nesto da predlozi ? :)

Offline stsasa

• Član
« Reply #8 on: 09 December, 2010, 15:00:02 »
Moj ti je savet da mlade stavis negde gde ima filtracije i hranis usitnjenom hranom. Vrati kamen da ti se ribe ne stresiraj jer oce da se pobiju kada se promeni voda a kamoli kada im se promeni okolina. Julidohromisi prave neku vrstu kolonije pa sledeci put ne diraj nista vec gledaj da malo usitnjene hrane dodje pod kamen. Matori dobro cuvaju a ostale ribe ih destimulisu da se potuku izmedju sebe. Vazno je da kalvis ne mize da se zavuce ispod kamena.

Offline Tomson

• Član
« Reply #9 on: 09 December, 2010, 16:14:42 »
Vraticu kamen, ali nisam hteo da ih skidam sa kamena, pa sam zato to uradio.Jedan je otpao i koliko vidim nije ziv... valjda ce ovi ostali prezivet, pa vracam sve na staro...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
24 January, 2018, 10:59:39

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [21 January, 2018, 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]