Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Osvetljenje za Malawi aq  (Read 40736 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Osvetljenje za Malawi aq
« on: 14 February, 2004, 19:36:22 »
To je opet neko zanimljivo pitanje i skoro svaki akvarista ima svoje rješenje.
Eto ja ču tu da iznesem moje.Ja u akvarijumu upotrebljavam Hagen POWER-GLO žarulje,koje nekako daju svetlost kao što je u prirodi.
A neki stavljaju i MARINE-GLO,koja je u biti morska žarulja i oddaje jako plavo svetlo.Kod takvog svetla plavo obojeni ciklidi postaju još plaviji i kao takvi izpadnu baš lepo.Ali ciklidi ostalih boja kod takvog svetla čak i gube svoju prirodnu boju,pa nisu više prirodno obojeni,nego dobijamo neke sasvim drukćije boje:primjer:Labidochromis caeruleus je žute boje+plavo svetlo=zeleno :cry:
Tako,da valja i kod svetla dobro razmisliti.
« Last Edit: 02 January, 2016, 20:19:23 by nedara »

Offline kozzz

• Veoma napredan član
    • papagaji
kakva neonka za malawi?
« Reply #1 on: 31 December, 2007, 12:32:36 »
u "Hagen_-_Basic_Aquarium_Guide" sam procitao da se za istocno africke (isto i za morske) biotope preporucuje koriscenje neonki koje daju plavu svetlost (jer je u tim jezerima takva svetlost) u kombinaciji sa day light... pominje se Philips TLD 18...

1. e sad... mene zanima gde se mogu naci neonke za aq koje daju plavu svetlost, koje su bolje i koja im je cena?
2. koja su vasa iskustva sa neonkama i sta mi preporucujete? (trenutno imam sylvaniu grolux)
Salut

Offline Fifty

• Napredni član
Re: kakva neonka za malawi?
« Reply #2 on: 31 December, 2007, 12:47:57 »
u "Hagen_-_Basic_Aquarium_Guide" sam procitao da se za istocno africke (isto i za morske) biotope preporucuje koriscenje neonki koje daju plavu svetlost (jer je u tim jezerima takva svetlost) u kombinaciji sa day light... pominje se Philips TLD 18...

1. e sad... mene zanima gde se mogu naci neonke za aq koje daju plavu svetlost, koje su bolje i koja im je cena?
2. koja su vasa iskustva sa neonkama i sta mi preporucujete? (trenutno imam sylvaniu grolux)
Imam dve sylvanie grolux i jednu arcadiu actinic (plava)
Tanganjika bato ...

Offline Coa

• Veoma napredan član
  • Akvarijum Centar
« Reply #3 on: 31 December, 2007, 12:52:25 »
"Plava" se koristi najcesce za morsku i ima boju/temperaturu svetla oko 14 000K

Grolux Sylvania ima mislim 8 000 K, pa svetli "crveno", kao sto slicno svetli i Phillips aquaelle na 10 000K, samo ova druga ima vecu lumenazu, tj. isijavanje. To mi je jedna od omiljenih svetiljki.

Daylight su standardizovane na 6 400 K.

Najbolje je da uzimas ono sto prija tvojim culima  :)

Offline kozzz

• Veoma napredan član
    • papagaji
« Reply #4 on: 31 December, 2007, 14:06:36 »
ja sam uzeo grolux jer ima najbolji odnos kvalitet/cena, al sad bih uzeo i jednu koja svetli plavo...

1. gde ima arcadia actinic, jel ima jzh i koja joj je cena od 120cm ?
2. @Dirty jel bi mogao plz da postavis koju sliku sa tvojim aq, da se vidi kako je osvetljenje?
Salut

Offline Fifty

• Napredni član
« Reply #5 on: 31 December, 2007, 15:11:52 »
ja sam uzeo grolux jer ima najbolji odnos kvalitet/cena, al sad bih uzeo i jednu koja svetli plavo...

1. gde ima arcadia actinic, jel ima jzh i koja joj je cena od 120cm ?
2. @Dirty jel bi mogao plz da postavis koju sliku sa tvojim aq, da se vidi kako je osvetljenje?
1.U Pancevu u jednoj prodavnici (nebi dzabe da je reklamiram) ima da se kupi Actinic od 120 cm , cena oko 1500 dinara +- 50.
2.Nemam adekvatan odnosno nikakav foto aparat tako da nemogu kvalitetno da uslikam AQ.
Plavo svetlo vrlo diskretno samo provlaci plavu boju kroz akvarijum, i najvise u kombinaciji sa GROLUXom daje prelepu boju ribama.Ako ti nesto znaci, metriaclima estherae, je bukvalno jarko narandzasta.Kad ugasim plavu neonku boja ne dolazi toliko jako do izrazaja
Tanganjika bato ...

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #6 on: 31 December, 2007, 16:05:02 »
Ja sam koristio Arcadia plavu neonku u kombinaciji sa Sylvania gro-luxom,ali sam bio razocaran.Skroz mi je neprirodno izgledalo.Trenutno imam dve Arcadie original tropical i prezadovoljan sam,najbolje sijalice koje sam do sada koristio.

Offline Fifty

• Napredni član
« Reply #7 on: 31 December, 2007, 16:10:40 »
Ja sam koristio Arcadia plavu neonku u kombinaciji sa Sylvania gro-luxom,ali sam bio razocaran.Skroz mi je neprirodno izgledalo.Trenutno imam dve Arcadie original tropical i prezadovoljan sam,najbolje sijalice koje sam do sada koristio.
Bitna stvar kod efekta te dve lampe je kako ih rasporedis.Stavi plavu kao poslednju u odnosu na prednje staklo.
Na kraju krajeva stvar ukusa
Tanganjika bato ...

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #8 on: 31 December, 2007, 16:14:27 »
Pa i bila je iza gro-luxa,i to jeplava bila 60cm a gro-lux 90cm.Meni se licno ni malo ne dopada kako to izgleda,ali sto ti kazes stvar ukusa.

Offline Fifty

• Napredni član
« Reply #9 on: 31 December, 2007, 16:29:38 »
Pa i bila je iza gro-luxa,i to jeplava bila 60cm a gro-lux 90cm.Meni se licno ni malo ne dopada kako to izgleda,ali sto ti kazes stvar ukusa.
Tako je.Samo da dodam kod mene su sve tri 120 cm.
Tanganjika bato ...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 January, 2018, 22:31:10

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]