Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Neolamprologus brevis  (Read 28196 times)

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
Neolamprologus brevis
« on: 03 July, 2005, 20:24:55 »
Iako nisam prvi (Goxxx), mogu da se pohvalim slucajnim, nicim izazvanim, potpuno neocekivanim mrestom Brevisa!

Stanje: Aq 40l (33x40x35), 4 brevisa (2m & 2f)

Pre godinu i po dana sam nabavio prvi par Brevisa ali su mi, zbog neiskustva i promene vode u 200l aq bez upotrebe sredstava protiv hlora, uginuli zajedno sa jos 7 drugih ciklida.  Kako su Brevisi najduze izdrzali 'trovanje' i skoro preziveli...resih da nabavim jos jedan par.  Ispostavilo sa da to i nije par vec 2 zenke tako da sam vise od godinu dana ocekivao nemoguce.

To make a long story short...nabavim ja jos 2 muzjaka (u ZH) tako sto sam cekao da se iz ponude kod JZH-a izdvoje 2 dominantne jedinke, kao muzjaci...ubacim ih u akvarijum i posle nepuna 2 meseca eto mresta tj. 20-tak malih koji slobodno plivaju (tj. vise skakucu) po pesku izmedju skoljki odraslih Brevisa.

Ono sto mogu da zakljucim je:

- Ako im se obezbede dobri uslovi...izmrestice se!
- Ne cuvaju male kada ovi napuste skoljku...vec ih totalno ignorisu (i roditelji i ostali Brevisi)
- Mali su, kada 'proplivaju', oko 4mm i boje peska, i veoma su hitri i snalazljivi i ne drze se grupe vec su samostalni i teraju sabracu (i sestre) od sebe.
- ? ostalo cemo saznati uskoro...

CIKLID_106

Offline JZH

• Veoma napredan član
Re: Neolamprologus Brevis - Ikola ("Sunspot")
« Reply #1 on: 03 July, 2005, 21:18:06 »
Bravo Alzo, svaka cast CIKLID_273  CIKLID_273  CIKLID_273
Pozdrav, Joca

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #2 on: 04 July, 2005, 00:10:19 »
Hvala JZH ali...

...bravo MOJI ZAPOSTAVLJENI BREVISI, svaka cast...

CIKLID_273  CIKLID_273  CIKLID_273

To mi je najzapusteniji (tj jedini zapusten) akvarijum...ima algi, brdo puzeva i bezveznu (slucajnu) dekoraciju jer sam planirao da ih preselim u 70l...kada se ja konacno preselim  CIKLID_179

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #3 on: 04 July, 2005, 00:15:52 »
R.E.S.P.E.C.T.

Hocu i ja brevise, da ih dodam u novi akvarijum za skoljkase sa similisima! :)
Pozz
Piroman

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #4 on: 04 July, 2005, 10:04:26 »
Bravo LAZO!!!! CIKLID_111
'Oces da vadis skoljku??? CIKLID_133
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #5 on: 04 July, 2005, 17:17:28 »
Da, zamolicu ih da svi lepo udju u skoljku...:-D, kasno je za to Gile...

...next time.  Sada nista ne diram!

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #6 on: 04 July, 2005, 20:56:51 »
I to sto kazes.... Nisam ocekivao da su brevisi toliko solidarni i tolerantni prema mladji. Dve stvari me cude - to sto ih ne cuvaju roditelji i to sto ih drugi brevisi ne diraju... CIKLID_133
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #7 on: 05 July, 2005, 00:05:46 »
Moram da se vratim na istrazivanje po netu ponasanja Brevisa jer mi se cini da nisu neki roditelji?!  Kao sto rekoh, i drugi par je totalno nezainteresovan za mladj iako sam siguran da ih primecuju jer Brevisi imaju odlicnu moc zapazanja okoline i dobar (mikro) vid, uverio sam se i sam u nekoliko navrata...Medjutim, iako ne jure mladj to ne znaci da mozda neki od mladunaca nece da strada iz nekog drugog razloga...videce se...

Zao mi je sto Goxx ne moze da se ukljuci u ovu polemiku!

Offline Goxxx

• Član u razvoju
  • **
« Reply #8 on: 05 July, 2005, 19:51:32 »
Cestitam Alzo CIKLID_111 .
Ja sam trenutno na suvom, ali negde u septembru trebalo bi da ponovo pokrenem aq.
Tvoja zapazanja o brevisima se uglavnom slazu sa mojim (pisao sam o tome u temi "mrest tanganjikanaca"). Brevisi se lako mreste - kada im se prohte t.j. kada se formira skladan par.
Roditelji brane teritoriju i mlade dok su u skoljci. Kada podmladak napusti skoljku, interesovanje roditelja popusta. Ne pokusavaju da okupe klince u jato, tolerisu ih na svojoj teritoriji (verovatno do sledeceg legla) a potpuno ignorisu kada je napuste.
Pretpostavljam da mlade hranis artemijom, ja sam ih hranio kvalitetnom suvom hranom (nisam imao vremena za artemiju) i u pocetku su odlicno napredovali ali kasnije su usporili, artemija je ipak nezaobilazna.
Jos da dodam da se brevisi dosta redovno mreste, kod mene su novi mrestovi pocinjali 3-4 nedelje posle izlaska mladji iz skoljke.
Puno uspeha...

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #9 on: 05 July, 2005, 22:26:34 »
Goxxx nas prati!  CIKLID_111

Kako artemiom vec hranim stotinak raznih mladunaca nije mi tesko da ubacim 2 puta dnevno malo i u akvarijum sa Brevisima.  I odrasli Brevisi obozavaju artemiu a primetio sam jos nesto veoma neobicno!  Mislim da u sklojci ima jos mladunaca jer zenka, dok ih hranim gore navedenim, na svakih desetak sekundi ulazi u skoljku na par sekundi...kao da ubacuje hranu unutra?!  Mozda gresim ali drugacije ne mogu da objasnim njeno ponasanje.  Sablon njenog ponasanja ne postoji, barem ga ja ne primecujem, kada nema hrane tj. vecinom dana.

Inace Artemia je zakon za brz i ujednacen razvoj mladunaca, barem tokom prvih mesec dana, narocito kada su ikrasice u pitanju.  Posle tog perioda Artemia mozda utice na obojenost ali potrebna je i pojacana ishrana u raznim drugim oblicima.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 February, 2018, 08:21:38

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Arowana by nedara
    [30 January, 2018, 13:08:58]
  • Robot za alge by kovac88
    [29 January, 2018, 09:18:35]
  • Koi by nedara
    [21 January, 2018, 15:23:53]