Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Steatocranus casuarius  (Read 21404 times)

milan

• Guest
Steatocranus casuarius
« on: 03 June, 2005, 21:28:37 »
Steatocranus casuarius Poll, 1939
 (“steato”-“mast” crantus-“glava”)

Ovaj ciklid spada u familiju Buntbarsche i zaista izgleda impozantno  sa njegovom robusnom glavom sa kojom podseca na lava po kojoj je poznat u aquaristici kao”lavlja glava”, ali pretezno kod aposolutnih amatera,(mislim da bi trebalo posebno povesti racuna oko naziva riba da ne bi doslo do nekih zabuna), naravoucenije”izbegavajte ih sto vise mozete”.Taj njegov adut na glavi je masno tkivo koje se nalazi samo kod odrasle jedinke i predstavlja odliku muzjaka.
Njegovo telo je oskrbljeno jakom muskulaturom koja mu je potrebna da bi se odrzao u jakim strujama recnih tokova Konga i severozapada Zaira, prednja peraja mu sluza vise kao oslonac nego li za plivanje bez kojih bi se tesko snasao jer je prakticno plivanje nemoguce.
Staniste su mu kamenita dna,specijalizovan je da se krece po dnu stoga mu je mehur slabo razvijen sto nam govori da je on los plivac.Pri plivanju u mirnim vodama njegovo kretanje podseca na skakutanje, odnosno ako pojacamo strujanje vode sto je pozeljno i preporucljivo tada se moza videti njegova snaga i sposobnost koju poseduje pri plivanju u brzacima Afrike.
Voda u kojoj se gaje nije teska za odrzavanje,mogu se drzati u kiseloj i mekoj(pH 5,dH 1) i u tvrdoj i alkalnoj (pH 17,dH 8) i temperaturi od 25 C. Jedino sto traze je veoma dobro aerisana voda jer u brzacima ima dosta kiseonika,ukoliko im se uskrati aeracija dolazi do pojacanog  otvaranja usta zbog uzimanja kiseonika koji je preko potreban njegovoj muskulaturi.
Ovako velike oscilacije u hemizmu poticu od pojava u tropskom pojasu usled visokih temperatura  kako preko dana tako i preko noci, kao i  prilikom dotoka velike kolicine sveze vode posle tropskih kisa koje sa sobom nose velike kolicine minerala,metala i ostalih elemenata odnosno pri isparavanju istih(voda).
 Velicina odraslih primeraka je 15 cm za muzjake,za zenke nesto manja oko 10 cm.Kao sto rekoh, muzjak ima izrazenu grbu na glavi sto predstavlja ujedno i polni dimorfizam koji je uocljiv samo kod odraslih riba.Pri kupovini mladih riba treba teziti vecem broju jer se pol moze priblizno odrediti: muzjak zbog krupnije glave,krupnijeg tela i zbica na kraju ledjnog peraja.
Drzanje u aquarijumu zahteva da je tank velike litraze, 200 L i dubine sa velikom povrsinom dna i sa dosta mesta za skrivanje,u cemu vam mogu pomoci razni predmeti:saksije.panjevi,kamenje koje sam aquarista aranzira po svom ukusu. Steatocranus se razlikuje od vecine ciklida jer ne kopa i ne cupa biljke tako da se moze drzati i sa Diskusima zbog svoje blage naravi i sposobnosti da zivi u razlicitim tipovima vode kao sto traze Diskusi (kisela i meka),ali treba znati da ako se drze sa ostalim agresivnim africkim ciklidima znaju jednako jako da uzvrate napad i moze se reci da su jako opasne u tim trenucima!
Mrest je relativna stvar i na njega  je nemoguce uticati ,moze se desiti da i ne dodje do njega i ako se sve pripremi kako treba u smislu ambijenta koji je jako bitan ,a to je pecina u kojoj muzjak obitava i ceka priliku,bez obira da li je zenka spremna i pustila veoma izrazenu genitalnu papilu(legalicu) i izrazen stomak pun ikre.Stice se utisak da je ustvari muzjak bitan faktor u mresnom periodu.Sto se tice odnosa polova, Steatocranus su monogamne,1:5 u korist zenki.Kada se steknu uslovi za pocetak mresta muzjak pusta zenku u saksiju.Nakon uparivanja pozeljno je par sa saksijom preneti u zasebni aquarijum od 50 litara uz jaku aeraciju i turbulenciju vode gde se nakon par dana odigrava mrest i polaganje ikre na dno saksije.Zenka polaze oko 30 jaja iz kojih se nakon nekoliko dana izvale mladi i sto je jako zanimljivo mladi dugo zive na racun zumancne kese,a nakon deset dana proplivaju i napustaju saksiju ili neku drugu jamu u koju su bili smesteni od strane roditelja koji su ih pazili tako sto su patrolirali po okolini,i na najmanji znak opasnosti beze i skrivaju se zajedno sa roditeljima u skloniste. Steatocranus su predatori odnosno omnivore(svastojedi),u prirodi se hrane napadajuci male zivotinje,larve,vodene insekte,sitne mekusce,ljuskare….U aquarijumskim uslovima se lako naviknu na vestacku komercijalnu hranu,ali nece odbiti ni obaren spanac.
Mladi se mogu hraniti isitnjenom hranom za odrasle ribe ili posebnom fabrickom hranom specijalno spremljenom za riblju mladj,a posebno dobro napreduju ako im se ponudi artemija.Nakon tri nedelje provedenih se mladima,mresni par se vraca u aquarijum sa ostalim ciklidima da bi se izazvao  mrest!

Offline JZH

• Veoma napredan član
Re: Steatocranus casuarius Poll, 1939
« Reply #1 on: 06 June, 2005, 18:55:07 »
Admirale ,rec " Buntbarsche " je Nemacki naziv za Ciklide!!! CIKLID_166
Pozdrav, Joca

milan

• Guest
« Reply #2 on: 06 June, 2005, 23:15:02 »
Bravo za Njemacki!!! CIKLID_261

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #3 on: 07 June, 2005, 09:05:00 »
Bravo za komentar CIKLID_200  :hammer:  CIKLID_130
Pozz
Piroman

milan

• Guest
« Reply #4 on: 09 June, 2005, 09:18:47 »
CIKLID_183

Offline manitu

• Početnik
  • *
Casuarius - pitanje?
« Reply #5 on: 24 August, 2007, 20:30:55 »
Imam dva  Steatocranus casuariusa u malawi tanku, kupio sam ih pre dve nedelje. Tokom ove dve nedelje sam primetio da su samo dva puta nesto pojele pri hranjenju riba (i to su bile mrvice koje su promakle ostalim prozdljivcima i stigle do dna). Ne idu na hranu, cak i neizlaze iz svojih stekova kada hranim ribe. Da li je to normalno ponasanje i kako uopste prezivljavaju? Samo da dodam da im je ponasanje normalno i izgledaju zdravo.

Offline Appendiculatus

• Appendiculatus
  • Član u razvoju
  • **
  • I am Vegeta, The Proud Prince of Saiyans
Re: Casuarius - pitanje?
« Reply #6 on: 25 August, 2007, 00:40:25 »
Pozdrav!
Pa to i nije bas normalno ponasanje za casuariuse, jer su oni veliki prozdrljivci. Da li su druge ribe vece od njih ili ih mozda neke napadaju? Oni vole da se zavlace po stekovima, ali kad je hranjenje, prvi su u redu. Moji dolaze na povrsinu po hranu. Pokusaj, ako natapas hranu, tj. granule, da ih malo pritisnes kasikom ili prstima da izadje vazduh, pa vidi dali ce jesti kada potonu.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #7 on: 25 August, 2007, 02:03:44 »
Glavonje umeju da se istripuju u zajednickom akvarijumu. Moj par koji je bio izuzetno agresiva i zavodio red u specie akvarijumu, je ziveo iskljucivo u pecini u zajednickom akvarijumu. Ako zelis mrest, izdvoj ih u zaseban akvarijum, ako ne, trpaj Tetra discus u velikoj kolicini da nesto stigne i do njih.

Pozz
Piroman

Offline daba

• Konsultant
  • Značajni član
  • Darko Babić
« Reply #8 on: 03 September, 2007, 11:02:02 »
Casuarius-i su veoma specificne ribe.Umeju da budu veoma agresivni u zajednickom akvarijumu,a imao sam par koji je bio prilicno stidljiv-tako da se sa njima nikada ne zna.Ja sam imao specijalnu metodu za hranjenje!Uzeo sam plasticnu cev i u jedan kraj sipao neku tonucu hranu dok sam drugi kraj usmerio skroz do dna.Oni su se vremenom toliko navikli na nju,i cim bi je stavio u vodu veliki muzjak bi pokusavao da zagrize ceo kraj cevi pa bi mu hrana stizala direktno u usta!On je inace bio velicine oko 18 cm.

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #9 on: 03 September, 2007, 11:26:00 »
Moji su takodje bili stidjlivi. Sami su u akvarijumu i jeli su tek kad se odmaknem od akvarijuma. Medjutim kad je doslo vreme za prvi mrest toliko su cuvali male da su napadali staklo kad neko pridje. Posle toga su opusteni maximalno...
C.C.A.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
22 January, 2018, 06:54:27

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [Yesterday at 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]