Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Prednosti malawi mbuna  (Read 7316 times)

Offline Nightrider

• Napredni član
Re: Prednosti malawi mbuna
« Reply #10 on: 16 October, 2010, 16:06:03 »
da,lep tekst.Dobra je ideja da svako sastavi nesto tako o svojim ciklidima.
jedino sto mi se nesvidja kod mbuna je to da osim nosenja malaca u ustima,nemozes da vidis drugu brigu za mladj.kad ih ispljune...dovidjenja
Za sve je potreban trud, ali poredeci sa vrstama koje ni nemaju mrest ili gde se uspesnost mresta vodi u malim procentima, mbune ostaju najlakse za uspesan mrest i izvodjenje mladji

Offline Nickpirot

• Član
« Reply #11 on: 16 October, 2010, 16:30:55 »
Tako je.Mbune su zakon. :grin:

Offline Nightrider

• Napredni član
« Reply #12 on: 16 October, 2010, 16:37:29 »
Hvala ljudi na komentarima. Nemam nameru da budemm pretenciozan i da prozivam ljubitelje drugih vrsta ali isto i od njih ocekujem.
Administratori mogu da promene naslov PREDNOSTI u LEPOTA drzanja malawi mbuna

Jos jednom pozivam ljubitelje drugih vrsta da otvore teme zasto najvise vclevrstu koju drze. Strucni textovi su vec ispisani i ovo su samo licni utisci
Ako neko drzi vise vrsta on moze biti donekle i objektivan, pa je dobrodosao da napise nesto (ovde bi Stojke mogao da iznese svoje utiske u poredjenju mbune-nonmbune-trofeusi)

Sto se ubijenih i povredjenih riba tice i Brca ce se sloziti da to moze da se svede na minimum, a cak da se totalno iskoreni, a oko varijeteta i njihovih boja on je imao prilike da vidi i uzivo stotine vrsta raznih kolorita.

Dodao bih da je i nacin rasporeda boja razlicit, od tigrastih, jednobojnih, u dve boje, vise boja, tufnastih, prskanih kombinacija i td

Offline flojd

• Značajni član
« Reply #13 on: 16 October, 2010, 16:47:54 »
Taj drugi naslov bi bio prikladniji.Mbune su stvarno i lepe i interesantne,ali to vazi i za druge ciklide.
Pozdrav

Offline Nightrider

• Napredni član
« Reply #14 on: 16 October, 2010, 17:09:02 »
Jos malo o agresiji u mom slucaju...

Mbune su izraziti teritorijalci, one nisu plivaci i tu lezi vasa uloga u uspostavljanju harominje u akvarijumu.

Prvo i najbitnije je naseljenost tj prenaseljenost, guzva i akvarijumu obezbedjuje raspodelu agresije i uzaludnost prevelike borbe oko teritorije, a druga je razudjenost teritorijama i po dnu i po visini.

Dno kamenje-sredina panjevi-vrh lisce - ovako je kod mene i to  nije prirodno okruzenje ali im zivot cini laksim (a meni akvarijum lepsim)

Mini teritorije ipak postoje i u najvecoj guzvi, svako ima svoje mesto, neko pod kamenom neko u liscu, a neko na sred frontalnog stakla.

Dominantni muzjaci zauzimaju najbolje teritorije i imaju najsiri krug kretanja u akvarijumu ali ipak izbegavaju da previse napustaju svoju teritoriju.

Tuca u mom akvarijumu nikada ne moze trajati vise od minut, jer se odma umesaju  ostali sa strane, zato sto prilikom tuce muzjaci zalaze u tudju teritoriju, pa ih mnogo manje ribe izudaraju i skrenu im paznju.

Dominantni muzjak u toj guzvi takodje ne moze da se nameraci na jednu ribu, jer jureci je i sam dobije malo batina od drugih pa to vijanje ubrzo prestane. Da ne pominjem kada sitna boranija krene u tucu kako prodje i za koliko se to okonca (5-10sekundi)  :)

Subdominantni muzjak se sve vreme pokorava dominantnom glumeci zenku, ali zato cesto i otme tron svom nadredjenom sto daje stalnu dinamiku i preokrete.
Zenke se spasavaju prevelike agresije muzjaka u jatu tako sto beze kog njegovog najljuceg rivakla druge vrste, koji je za njih u tom smislu ne zainteresovan (bezanje zena kod komsije je takodje jako zanimljivo)  :).

Najopasnije je ubacivanje nove ribe!

Ako je mala, a akvarijum ima dovoljno pukotna i sitnih skrivalica, ona ce zasigurno preziveti upad, preporucujem ubacivanje vise(3-4) riba od jednom. Ako mora samo jedna onda je najrizicnije ako je velika, jer ce je svi napasti od najsitnije do najkrupnije ribe u akvarijumu.
Zasto, nju kada spustite u akvarijum, ona je odma na tudjoj teritoriji, a onda bezeci po akvarijumu pravi jos vecu grsku jer za 2 sekunde povredi jos tridesetak drugih mini teritorija pa prodje kroz "toplog zeca" tj redeno nabadanje.  :)
Onda skapira gde joj je najbezbolnije da bude na jednom mestu i primiri se.
Postoji veci deo riba koje imaju promenljivu teritoriju tacnije 2-3 pozicije ali ih stalno moraju menjati jer su slabe da ih preuzmu ili odbrane.

Offline Nightrider

• Napredni član
« Reply #15 on: 16 October, 2010, 17:12:25 »
Taj drugi naslov bi bio prikladniji.Mbune su stvarno i lepe i interesantne,ali to vazi i za druge ciklide.
Pozdrav
Naravno, ja to ne sporim, i meni su druge vrste isto zanimljive i lepe i da imam prostora sigurno bih drzao SVE  :)
I normalno je da neko vise voli druge ciklide, ukusi su razliciti pa svako ima i svoje favorite, cak i u istim vrstama.

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #16 on: 16 October, 2010, 17:36:37 »
Lepe su mbune ali mi se ne svidja taj njihov bolesno agresivni karakter...zato najvise volim male juzne amere.
So long and thanks for all the fish...

Offline ivica74sk

• Značajni član
« Reply #17 on: 16 October, 2010, 17:59:15 »
 Ja ih imam 80ak zajedno sa jos 10 nembuna u jednom akvarijumu i mirni su kao jaganjci  :).Pojure se ponekad ali ozbiljnijih problema hvala bogu nema.

Offline flojd

• Značajni član
« Reply #18 on: 16 October, 2010, 18:32:18 »
Nightrider:sigurno bih drzao SVE   :)
E sad si napisao nesto sa cime ce svi da se sloze ;)
Drugi tekst ti je bolji od prvog,ali je prvi intrigantniji :D.Svakako si zasluzio sve cestitke!
Pozdrav

Offline Noik

• Napredni član
« Reply #19 on: 16 October, 2010, 18:40:33 »
da,lep tekst.Dobra je ideja da svako sastavi nesto tako o svojim ciklidima.
jedino sto mi se nesvidja kod mbuna je to da osim nosenja malaca u ustima,nemozes da vidis drugu brigu za mladj.kad ih ispljune...dovidjenja
Za sve je potreban trud, ali poredeci sa vrstama koje ni nemaju mrest ili gde se uspesnost mresta vodi u malim procentima, mbune ostaju najlakse za uspesan mrest i izvodjenje mladji
kad kazes da neke vrste nemaju mrest,na koje mislis?
i sta smatras pod uspesnosti mresta?broj prezivelih malaca? ukolko gledamo brojnost,ja bih rekao da su tu mbune dosta siromasne.Iako ustonose,viktorijanci npr. iznesu mnogo vise mladji od njih.O americkim ciklidima i nekim iz tanganjike i da negovorimo,nebo i zemlja sa mbunama u broju mladji.
inace,jos jednom pohvale za tekstove,cak mislim da bi moglo da ide u artikle(sa leve strane ispod banera)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 January, 2018, 01:14:28

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [21 January, 2018, 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]