Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Osnovne stvari (Tehnika)  (Read 11172 times)

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
Osnovne stvari (Tehnika)
« on: 08 September, 2010, 00:37:05 »
 Sto se tice osnovnih tehnickih stvari u morskoj akvaristici su:

-Sump
-Skimmer
-Cirkulacione pumpe
-Povratna pumpa
-Cevi i bulkovi (bulk head)
-Rasveta

Sump je posuda (jos jedan akvarijum), on stoji ispod akvarijuma i sluzi prvnstveno za skladistenje sve potrebne opreme koja nije pozeljna da stoji u glavnom akvarijumu  iz estetskih razloga a i zbog kolicine opreme...
 U sump od opreme uglavnom ide: skimer,grejac,povratna pumpa
 a moze da ide i jos svasta nesto, npr: kalcijum reaktor,denitrator, uv, bio kugle i td...

Sump se pravi prvenstveno iz potrebe pojedinca i zavisi od toga sta zelimo od opreme da stavimo u njega. (Kad sam pocinjao sa morskom mislio sam da mi treba puno opreme i zato sam napravio ogroman sump koji mi je sad nepotreban...  :undecided:)
 Protok vode u sumpu funkcionise tako sto voda iz glavnog akvarijuma slobodnim padom silazi u sump a prolazi kroz mehanicku filtraciju, skimmer i td... a na drugom kraju sumpa je povratna pumpa koja prociscenu vodu vraca u glavni akvarijum.
 Ne preporucuje se da protok vode kroz sump bude veci od 4x zapremine vode u sistemu.  

Da napomenem da za male akvarijume koji ne zahtevaju veliku opremu sump nije obavezan!

Evo slike mog sumpa: znaci voda iz akvarijuma ulazi u prelivni deo (overflow) u kome se nalaze bulkovi i cevi koji spajaju glavni akvarijum sa sumpom pa sve do povratne pumpe koja opet preko creva vraca vodu u glavni aq.

« Last Edit: 11 September, 2010, 19:55:52 by igoRR »

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
Re: Osnovne stvari (Tehnika)
« Reply #1 on: 08 September, 2010, 01:02:23 »
Skimer
 Skimeri su uglavnom u obliku flase, pravljeni su od pleksiglasa i imaju jake pumpe koje mesajuci vodu i vazduh ubacuju penu u telo skimera. Proteini u obliku prljave pene idu gore dok se cista voda vraca u sump...

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #2 on: 11 September, 2010, 19:09:08 »
Cirkulacione pumpe  ili wave makeri su kao mali ventilatori koji samo vrte vodu i stvaraju vodenu struju u akvarijumu bez koje bi sve bakterije a ujedno i korali uginuli

Cirkulacija vode u akvarijumu treba da bude najmanje 30x zapremina

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #3 on: 11 September, 2010, 19:21:26 »
 Povratna pumpa je obicna potapajuca pumpa koja ima svrhu povratka vode iz sumpa u glavni akvarijum.

Protok vode kroz sump ne treba da bude veci od 4x zapremina. Ali pumpa se uvek kupuje jaca jer joj protok slabi zbog duzine cevi ili creva i visine na koju treba da izbaci vodu

Primer kod mene je pumpa od 2800l/h a na vrhu gornjeg akvarijuma izbaci 1000l/h znaci protok joj oslabi vise nego duplo!
« Last Edit: 11 September, 2010, 19:27:40 by igoRR »

Offline marsenic81

• Napredni član
« Reply #4 on: 14 September, 2010, 10:18:45 »
lepo si ovo dokumentovao  :)
 samo nisi rekao koliko bi parica trebalo za jedan akvarijum od nekih 300-400L ?

Offline ultrashmele

• Značajni član
  • Na tabeli druga - u srcu prva!
« Reply #5 on: 14 September, 2010, 11:34:39 »
Ako izuzmes akvarijum ( Igor prodaje bas jedan takav :) ) potrebno je
Skimmer, polovan oko 100e
Rasveta neka isto polovna oko 100-150e
2 cirkulacione pumpe po 5000 L oko 80e
Salinomer od 10-30e
Grejac, termostat i slicne sitnice

I to je to od opreme

Posebna prica je klamenje, cena ce krece od 5 do 18e, zavisno od koga nabavljas i da li je jadransko ili tropsko, novo, tek uvezeno ili "polovno" i sl..za tu litrazu je dovoljno oko 30kg ali mozes da pcnes i sa duplo manje pa da postepeno dodajes kako se povecava i zivi svet u njemu
Korali kostaju od 5 e pa na vise ali uglavnom se menjas sa ljudima, "grebesh" kao ja na primer :)
ribetine isto tako, damseli krecu od 10e pa bleniji oko 25 tangovi 35 ... otprilike neke ribetine budu jeftinije i od ciklida :)

Offline ultrashmele

• Značajni član
« Reply #6 on: 14 September, 2010, 11:39:56 »
Potrebni su ti i testovi za Ca, Mg, Kh, Ph, Nitrate, Amonijak i Fosfate, ali ni njih ne moras da imas sve na pocetku vec ih postepeno nabaljas. Npr ja sam testove za Mg i Ca nabavio tek posle 3 meseca jer sam do tada imao samo meke korale kojima ti elementi nisu znacajni kao LPS-ovima a narocito SPS-ovima.

Offline milanpop

• Značajni član
« Reply #7 on: 16 September, 2010, 14:53:50 »
u morskom aq nema zamene vode? samo se doliva(slatka)? mozda je glupo pitanje vama koji znate ali mene zanima :)
Hiljadu problema,nema problema

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #8 on: 16 September, 2010, 15:05:15 »
 Ima zamene ali oko 10% nedeljno ili redje zavisi od toga koliko imamo zagadjivaca a i sta kazu parametri

Ja menjam jednom u 20 dana 10% i svi nepotreni elementi su mi na nuli

A dnevno mi ispari sigurno 3-5l sto se zameni slatkom...

Offline ultrashmele

• Značajni član
« Reply #9 on: 16 September, 2010, 16:47:07 »
A za "slatku" vodu napravis uredjaj koji je automatski doliva cim ispari, sa prekidacima za nivo vode, izadje te oko 20-ak evrica...i ne mislis , samo se opustis i uzivas :) :)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 October, 2018, 02:37:45

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154909
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 84
  • Online Ever: 450