Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: HIBRIDIZACIJA - neželjeno ukrštanje dve vrste  (Read 25269 times)

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
HIBRIDIZACIJA - neželjeno ukrštanje dve vrste
« on: 03 April, 2005, 01:09:40 »
Veceras sam po prvi put video ovo cudo prirode u mom akvarijumu, znao sam da su se zenke Ahli-a mrestile sa muzjakom Flavus-a nekoliko puta, ali sam bio ubedjen da je sva mladj pojedena (drugovi kalvusi), i na moje zaprepascenje veceras se jedan od doticnih hibrida pojavio. Dug je cca 3cm, blago je prugast, ima zute boje po stomaku, plave po perajima, a po telu je silver, dok su pruge tamno sive, pruge su vertikalne kao kod flavusa.

Telo asocira vise na ahli-a, mada je oblik ove dve vrste, relativno slican. Nadam se da ce da prezivi barem nekoliko meseci da poraste dovoljno da pocne slobodno da pliva, te cu da pokusam da ga fotografisem!

Za svaki slucaj da ponovim, NEMOJTE nikada, ikome da poklonite ili prodate hibride, jer time mozete da naneste ogromnu stetu ovom hobiju!!! Ja cu ovaj primerak da poklonim, mojim omiljenim "stukicama" koje su se preselile u najvisi akvarijum iza JZH-a, kao sto sam im vec poklonio dosta hibrida, da se lepo tove i nadam se i mreste!!!
« Last Edit: 22 February, 2013, 17:22:46 by nedara »
Pozz
Piroman

Offline Joca

• Napredni član
Re: Ahli-Flavus Hibrid
« Reply #1 on: 04 April, 2005, 00:17:15 »
slikaj što pre,baš me zanima na šta lièi....

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
Hibridizacija kod malawi ciklida
« Reply #2 on: 12 November, 2005, 13:36:26 »
Osnovno pitanje jeste da li ce doci i kada do hibridizacije?
Zamislimo situaciju da imamo npr, mbune i 1 muzjaka+mnogo zenki. Da li ce napaljeni muzjak juriti i zenke drugih vrsta!
Ako su boje iste npr. melanochromis johanniii i interruptus onda je po mom mosljenju takva situacija itekako moguca. Medjutim tesko je da ce se taj isti johannii mrestiti sa maingano CIKLID_133
Da cujemo Vase misljenje!
Salut!
Is it wrong to be strong Brotherhood

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline profiler

• Značajni član
Re: Hibridizacija kod malawi ciklida
« Reply #3 on: 12 November, 2005, 13:49:53 »
Boja uopšte nije primarni faktor, mnogo je važniji oblik tela ženke!!! Nekada sam drzao 70-tak Malawi ciklida u starom akvarijumu od 275 lit. i moja iskustva su sledeća:

- kod većine vrsta mužjak je "navlačio" samo ženke svoje vrste
- u slučajevima kada nema ženke svoje vrste dešavalo se da mužjak "navlači" ženke drugih vrsta
- u nekim slučajevima (Labeotropheus Fueleborni konketno) mužjak je potpuno ignorisao svoju ženku, a "navlačio" i mrestio ženke drugih vrsta (Psudotropheus Zebra)
- u nekim slučajevima kada sam imao mužjake nekih vrsta bez ženki istih ovi nisu uopšte pokazivali interesovanja za ženke drugih vrsta
- neki mužjaci i pored obilja ženki sopstvene vrste, jurili su i ženke drugih vrsta

Dakle, da rezimiram, po meni kod Malawi Ciklida nema pravila po ovom pitanju.

Offline aleks667

• Značajni član
« Reply #4 on: 12 November, 2005, 16:09:29 »
Moze se desiti da muzjak "vija" zenku druge vrste, ali malo je verovatno da ce doci do hibridizacije. Postoje mnoge druge stvari koje to sprecavaju. Ali sa druge strane recite to mazgi pa da vidimo oce li vas poslusati.

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #5 on: 12 November, 2005, 17:22:19 »
Profiler je lepo objasnio i kako se to često desi u jednom akvariju,sa istim vrstama neče doči do hibridizacije,dok u drugome akvariju sa istom posadom dodje do toga.
Obično su,da dodje do hibridizacije ili ukrštanja vrsti,"krive" ženke,pogotovo iz istoga genusa koji su jednako obojene i kao takve idealna meta napaljenoh mužjaka.U Lucky PHD primeru verovatnoča toga je velika,kao pogodne za hibridizaciju su Pseudotropheus elongatus-i,te maylandia zebre,Aulonocare,te Maylandia greshakei i Maylandia callainos.
Profesionalni odgajivači zato imaju u svojim bazenima ili akvarijih uvek samo jednu vrstu,kako bih stvarno sprečili hibridizaciju,a opet je pogodno,da i akvarista ,kad bira ciklide,odabire takve,kod kojih su ženke sasvim suprotne i to jest jedan garant sprečavanja hibridizacije.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
« Reply #6 on: 12 November, 2005, 22:38:32 »
Ljudi,

cak ni potpuno razlicit tip mresta, ne garantuje da nece da dodje do hibridizacije :(

Citao sam o ekipi koja je u akvarijumu mrestila ustonosu i ikrasa...
Pozz
Piroman

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #7 on: 12 November, 2005, 23:35:29 »
Peporucio bih vam da probate da dodjete do jedne nadasve dobre knjige na temu ciklida in generall, a u kojoj je na lijep nacin objasnjen i taj aspekt o kome govorite - hibridizacija.
The cichlid fishes - George Barllow, ako sam dobro napisao.
Za one koji je nisu citali da kazem da su svi podaci u knjizi zasnovani na brojnim experimentima , a covjek koji ju je napisao je jedan od najcuvenijih ihtiologa u USA.
Da ne bi izgledalo kao puka reklama, da kazem da je covjek napisao polemike o polnom dimorfizmu i o samom mrestu izmedju razl. vrsta na vrlo detaljan nacin.

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #8 on: 13 November, 2005, 00:09:12 »
Pa da Saulosi ta je knjiga prava,ja je nemam,ali ako me memorija ne izdaje nju ima i Piroman,pa bih mogao par stvari napisati i on.
Mada da kažem,da je ukrštanje ilti hibridizacija pojav,koji se desi ili ne desi u nekoj situaciji sasvim slučajno.Da još jednom ponovim,kod žemki isto obojenih različitih vrsta a istog genusa ta je jako moguča,ali opet to zavisi od niz faktora,na koje utiče pre svega akvarista /veličina akvarija,broj ciklida,odnos M i Ž,dekoracija,ishrana/.
Naravno da akvarista mora sve uraditi,da do takvih stvari ne bih došlo pa je zato i neki pravilni odabir garant .
A Barlow jeste veliki ihtiolog,po njemu se naziva i jedan divan ciklid:Maylandia barlowi

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
« Reply #9 on: 13 November, 2005, 00:22:17 »
Na zalost ni ja je nemam :( Ja sam koristio tu knjigu za jedan artikal, ali vlasnik knjige je JZH!
Pozz
Piroman

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 July, 2018, 18:20:01

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348