Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Gamarusi  (Read 5499 times)

Offline iggybg

• Početnik
  • *
Gamarusi
« on: 07 November, 2009, 13:23:25 »
Pozdrav ljudi :)

Neću da opisujem ovu vrstu, već bih samo da podelim sa vama, moje iskustvo sa ovim malim račićima.
  Pre par meseci, šetajući se po jednom Bg izletištu, slučajno sam otkrio gamaruse. Primetio sam da se u potoku "nešto" mrda, skupljeno oko "nečeg" žutog. Onda provalim da je to zrno kukuruza, za koje se ne zna kako je tu dospelo, ali hvala mu. :D
  Ponesem ja to što "mrda" kući,pustim među kalvuse i naravno, nestanu za minut. Onda pozovem kuma i objasnim mu da sam našao nešto što izgleda kao mali račić ali da nemam pojma šta je. Takođe mu kažem da sam pustio nekih 20-ak kom. među kalvuse i da su pojedeni za minut, i onda oluja :  "dali si ti normalan ?, ubacuješ u aq nešto što ne znaš ni šta je....pa, mogao si da pobiješ ribe...te, potok je možda zagađen, itd...
  Prošlo nedelju dana, kalvusi ko dren, ja u međuvremenu izguglao šta je u pitanju i obradovao se što sam imao više sreće nego pameti.
  Od tada je prošlo par meseci. Kalvusima je lepo, meni drago, što se kaže : I vuk sit, i ovce na broju ;).  Idem svake nedelje ( to mi je jedini slobodan dan) i skupljam gamaruse za svoje "zverke"
  I na kraju savet :  najlakša varijanta za skupljanje gamarusa, jeste da pobacate par zrna kukuruza šećerca po potoku i da sačekate jedno pola sata. Od "alata"vam je potrebno par plastičnih flašica od pola litra. Jednostavno, stisnete flašicu, zaronite je na 1cm od gamarusa ( koji su se skupili oko kukuruza) i pustite da vakum uradi svoje.Tako nećete da povučete mulj što je dobro. Kada ih donesete kući, bitno je da ih dobro isperete u mrežici pod hladnom vodom.
  Nadam se da će ovaj moj post nekome i pomoći

ajd u zdravlje  :)

Offline admiral

• Veoma napredan član
  • C.C.A. Vršac Milan Petrović
Re: Gamarusi
« Reply #1 on: 07 November, 2009, 13:37:57 »
Lepa i korisna fora.
Pre godinu i više bilo je priče o gamariusima, mislim da je Laky imao neku priču i da ih je davao Trophrusima. U Dunavu ih ima na milione da ne kažem. Podigneš kamen i nađeš ih zalepljene na istom, ispereš ih kantu zatim procediš i čuvaš u hladnoj vodu.
Duki je isprobavao čuvanje,  sećam se kako su prošli. Možda bi on mogao  nešto više da kaže ili djoleF1.

Offline iggybg

• Početnik
  • *
« Reply #2 on: 07 November, 2009, 14:42:57 »
 Ma ima ih svuda, ali....
 Dunavska voda mi baš i ne uliva neko poverenje a sa druge strane ovde gde ih ja skupljam voda je proverena  ;). Ja ih skupljam u topčiderskom potoku. ( to je ipak kvalitetna izvorska voda ), pa sad, ko voli nek izvoli..
 što se tiče držanja u kućnim uslovima, najbitnija je jaka filtracija i strujanje vode i naravno bez grejača ;)
  Odo sad u ugrinovačku 116b da vidim šta tamo ima u ponudi.
  pozdrav....

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #3 on: 07 November, 2009, 18:30:45 »
Al me ocrni kume.
Ja to tebi iz najbolje namere a ti tako...  ;)

Drago mi je da je sve kako treba i da Calvusi napreduju.
Ajde malo slike da vidimo, nemoj da si lenj.

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #4 on: 08 November, 2009, 22:01:47 »
Hmm interesantna prica. Jos kao mali susretao sam se sa ovim racicima ali evo i za mene nesto novo , da su akvaristi poceli i svoje ciklide da hrane sa ovim zivotinjicama. Ovih racica ima svuda i uglavnom se mogu naci na izvorima ciste vode, potocima .. uglavnom se skupljaju ispod kamenja i ima ih dosta. Nisam bas nesto siguran da je Topciderska reka cista i bakterioloski ispravna,vec da je dosta zagadjena .Svojevremeno sam isao u ,,u lov na tubifeks,, u topc.reci ,ali ih sada vec nema koliko ja znam. Prema zadnjim informacijama u Beogradu su samo 4.ri izvora potpunom bakterijoloski ispravna . Ja bih vise preporucio lov na ove racice u cistijim potocima i recicama izvorima ako ste u prilici da dodjete do njih za ishranu vasih ciklida. Dobra ti je ova tehnika s flasom .
Akvaristika, to je moja ljubav !

Offline iggybg

• Početnik
  • *
« Reply #5 on: 09 November, 2009, 12:06:45 »
ej No.1, nisam ih lovio u topčiderskoj reci, nego u topčiderskom potoku koji se nalazi i protiče kroz sam park.Da ne bude zabune, taj potočić ima možda pola metra u prečniku i to tamo gde je najširi. sliva se iz brda i prolazi pored "Miloševog konaka". :) :) :) nemoj, neko da ih skuplja u reci, to nikako nebi valjalo :)
 e kume izvini, znam ja da je to iz najbolje namere, ali bilo mi zanimljivo da napišem. sad si se sam prepoznao.  :D

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #6 on: 09 November, 2009, 13:38:17 »
 :sad: u pravu si , javi samo kako napreduju ciklidi  ;)
Akvaristika, to je moja ljubav !

Offline iggybg

• Početnik
  • *
« Reply #7 on: 12 November, 2009, 17:21:49 »
Evo par slika od sinoć. Kupljeni su u julu kod JZH-a. tada su bili na 3-4.cm. Od 4.kom ostala su tri jer su razbojnici  :undecided:ubili jednog odmah. od ova tri najveći sada ima 5,5cm i pretpostavljam da je to dominantni mužjak. To je ovaj u gro planu na slikama. Što se tiče hrane, živa hrana je zakon. Na žalost, nemam vremena od posla da idem i da skupljam gamaruse svaki dan. Evo, hrana koju im ja dajem :

1.primarna hrana-tetra diskus
  2.sek.hrana- tropikal ili neka druga lisnata hrana
  3.nedeljom obavezni živi gamarusi. ( gledam da budu što sitniji )

ovako izgleda meni ovih mojih razbojnika i vidim da se i njima sviđa.

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #8 on: 13 November, 2009, 07:22:29 »
Riba su ti prelepe i kako vidim lepo napreduju, ali mislim da bi trebalo da se malo vise potrudis oko uredjenja akvarijuma :(

Offline iggybg

• Početnik
  • *
« Reply #9 on: 13 November, 2009, 12:01:53 »
duzzd-e, smorio sam se ko plovak u bunaru, od ovog tvog posta. pa ja se još kao potrudio u nedelju i napravio novu postavku i peska i kamenja. e u qc.  jedino sam mislio da promenim pozadinu u crno ali posle ovog tvog posta nemam više volje

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 January, 2018, 18:29:09

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [21 January, 2018, 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]