Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Legalan uvoz (& šverc) akvarijumskih riba  (Read 8588 times)

Offline ultrashmele

• Značajni član
  • Na tabeli druga - u srcu prva!
Legalan uvoz (& šverc) akvarijumskih riba
« on: 12 October, 2009, 22:52:25 »
Da li je neko do sad uvozio ribe, tj da li je to previse komplikovano? Gledam cene i ponudu preko i bas me mami.. :)

Offline rasko

• Administrator
  • Napredni član
Re: Uvoz
« Reply #1 on: 12 October, 2009, 23:28:20 »
Ako nam skinu vize kolektivno palimo u ino odgaivacnice!!!
C.C.A.N.S.

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
Re: Uvoz
« Reply #2 on: 13 October, 2009, 07:44:08 »
Jeste komplikovano. Pisalo se to ovde i pisao sam sta sve treba. Potrazi malo mrzi me da ponovo kucam.
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline Lucha

• Član
Legalan uvoz (& šverc) akvarijumskih riba
« Reply #3 on: 03 October, 2014, 11:21:18 »
Čitajući juče postove o "dilemi" iz naslova, ovde po forumu, upitao sam se šta je formalni stav Uprave carina na tu temu. Koristeći poziciju ( :) ) ekspresno sam dobio njihov odgovor, koji vam ostavljam ovde u postu, mozda nekoga zanima:

Pitanje je bilo, na koji način legalno mogu da uvezem ribe za sebe lično, ne za dalju prodaju...

Odgovor:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Одредбама члана 5. Закона о спољнотрговинском пословању („Сл. гласник РС“, 36/09, 36/11-др,закон и 88/11) прописано је да домаћа и страна физичка лица имају иста права у спољнотрговинском промету робом и тај промет обављају искључиво за сопствене потребе. Дакле, физичка лица (домаћи и страни држављани) могу уносити/увозити робу робу намењену личној употреби и потребама домаћинства, а која нема комерцијални карактер. Право увоза при спровођењу одговарајућег царинског поступка у сваком конкретном случају утврђује надлежна царинарница.
Некомерцијално кретање кућних љубимаца преко државне границе врши су у складу са одредбама „Правилника о условима за некомерцијално кретање кућних љубимаца за које није потребно решење за увоз и транзит, као и о изгледу и садржини обрасца уверења (сертификата) за те пошиљке“ („Сл. гласник РС“, број 11/11 и 60/14 -у даљем тексту: Правилник).
 Некомерцијално кретање кућних љубимаца је свако премештање кућних љубимаца који нису намењени за продају или други вид преноса трећим лицима, а које подразумева премештање кућних љубимаца, односно њихово уношење или поновно изношење, транзит, изношење или поновно уношење на подручје Републике Србије, у пратњи власника или другог одговорног лица које је овлашћено од стране власника.
При некомерцијалном кретању кућних љубимаца псе , мачке, крзнашице (који морају бити и трајно обележени на прописан начин-чиповани), као и остале животиње: бескичмењаке, изузев пчела и ракова, украсне тропске рибице, водоземце, све врсте птица, изузев живине, гмизавце, сисаре-глодаре и домаће куниће, мора пратити уверење (сертификат) којим се потврђује да су испуњени услови за њихово некомерцијално кретање. Изглед и садржина обрасца уверења (сертификата) о испуњености услова за некомерцијално кретање кућних љубимаца саставни је део Правилника (текст Правилника са изгледом и садржином обрасца уверења(сертификата) налази се у прилогу).
При уносу/износу кућних љубимаца овлашћени царински службеник врши увид у поднету документацију, а уколико је реч о псима, мачкама и крзнашицама додатно врши и очитавање њихових микрочипова.
Када је реч о некомерцијалном кретању кућних љубимаца дивљих угрожених и заштићених врста животиња, чији прекогранични промет је регулисан одредбама CITES конвенције, уз напред наведену документацију потребно је приложити и Дозволу за прекогранични промет животиња у личном власништву, коју на захтев власника издаје надлежно министарство-Група за спровођење  CITES конвенције (контакт особа: Павле Јовановић- 71 55 219).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Pravilnik na koji se pozivaju u tekstu sam takođe dobio, ali isti je na 22 strane, tako da ako nekome treba, neka ostavi mail i proslediću mu ga. Moderatoru ostaje da prebaci temu u drugi deo foruma, ukoliko smatra da tema više pripada toj oblasti :)

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Legalan uvoz (& šverc) akvarijumskih riba
« Reply #4 on: 03 October, 2014, 12:25:41 »
O ovome se već pisalo na ovom forumu, kada nađem tu temu, ovaj koristan post  sa citatom ću joj pridodati.

Offline dranki dak

• Značajni član
« Reply #5 on: 03 October, 2014, 13:44:02 »
Hvala Lucha na dokumentu!...Obzirom da imas i te 22 strane i ako ti ne predstavlja teskocu, je li mozes da protumacis u par koraka kako uvesti nekomercijalno ribe iz inostranstva onako da svi mozemo razumjeti, koliko se carina naplacuje, sta je potrebno imati od papira, da li je potreban karantin za ribe itd? Pozdrav   

Offline Lucha

• Član
« Reply #6 on: 03 October, 2014, 16:33:34 »
Evo samo da i ja procitam malo temeljnije, danas sam ga na poslu samo letimično pogledao. A sam pravilnik je baš kao i sva druga naša normativna akta, sve piše, al dok ga shvatiš... Mislim da je taj sertifikat ključ (a to je samo jedan papir, koji potpisuje prodavac i veterinar), al napisacu kada ga svedem na dve rečenice

Offline Tolkin

• Početnik
  • *
« Reply #7 on: 21 December, 2014, 14:00:59 »
Posto je ovo moj prvi post hajde da budem od neke koristi.
U attachmentu je pravilnik koji je vezan za ovu temu i koji ce, nadam se, dati sve odgovore.

Offline Christiaan

• Napredni član
« Reply #8 on: 21 December, 2014, 15:04:31 »
Evo samo da i ja procitam malo temeljnije, danas sam ga na poslu samo letimično pogledao. A sam pravilnik je baš kao i sva druga naša normativna akta, sve piše, al dok ga shvatiš... Mislim da je taj sertifikat ključ (a to je samo jedan papir, koji potpisuje prodavac i veterinar), al napisacu kada ga svedem na dve rečenice

Lucha bio bih ti veoma zahvala ako napises i koja je procedura za zivotonje koje su na cites listi, naravno u svojstvu kucnog ljubimca ne za dalju prodaju. Hvala

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
22 September, 2018, 09:48:24

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 74
  • Online Ever: 450