Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Lečenje Bloat-ovanih riba  (Read 6876 times)

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
Re: Lečenje Bloat-ovanih riba
« Reply #20 on: 18 July, 2009, 01:56:11 »
Ovde se prica o akvaristici...  :undecided:
C.C.A.

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #21 on: 18 July, 2009, 22:24:16 »
Da, priča se o akvaristici ali moram priznati da je interesantan podatak izneo Veselin i Silwert.

Ne znam zašto je potpuno obrisan Silwertov post, ok bio je "malo grublji" što se kaže "na prvu loptu" je čovek odigrao,ali ima smisla to što je napisao....onaj ko ga je obrisao, moderator ili admin, mogao je tj trebao je samo da ga prepravi...

Ima istine u tome što je čovek rekao, nisam baš siguran da je neadekvatna hrana glavni uzok bloata, i sami znate da su ciklidi "oportunisti" i da neće propustiti priliku da pojedu manje ribe od sebe (mrest neke druge vrste ili svoje, a to je 100% proteinska hrana), kao ni stres, ribe u jezeru su malte ne 20 od 24h pod stresom, jačim ili slabijim, nebitno...

Što se tiče kvaliteta vode e to je već neka druga priča ali definitivno postoji jaka veza između bloat-a i kvaliteta vode, u to sam se i sam uverio....ipak, NIŠTA ne može da zameni jezero, niti jedan jedini akvarijum to ne može da uradi.... Istina je da je i samo jezero zagađeno, i to dosta,ali opet...

Da ciklidi u prirodi ne znaju za bloat, to je i meni teško poverovati, ali, kao što sam već rekao ranije, ova tematika apsolutno nije dovoljno "obrađena" od strane ihtiologa i dok oni to ne odrade, a tome se nadamo, možemo samo da nagađamo...

O svemu ovome treba pričati, potpuno otvoreno, i to što je više moguće kako bi iskustvo podelili i sprečili smrt svojih ljubimca.

« Last Edit: 18 July, 2009, 22:28:20 by nedara »
F0

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #22 on: 19 July, 2009, 09:18:08 »
Ishrana, naravno da ciklidi pojedu sve što vide i koliko treba, mada sam crevni sistem se bitno razlikuje kod herbivora i karnivora ciklida, dok je kod prvih jako dugačak, u večini slučajeva duplo duži od veličine tela, je kod drugih krači.To več ukazuje, da se kod biljojedih ciklida hrana polako i sporo vari, kako bih stvarno sve najbolje , što je u ishrani, to i ostalo u "telu".Kod karnivora taj proces ide bržije.I adekvatrna hrana u nenormalnim količinama može prouzrokovati bloat jeste jasno i to potvrđuje bezbroj tekstova različitih autora.
U samome jezeru interesantno ciklidi NISU pod stresom.Ipak tekom evolucije oni su si lepo podelili teritorije i primerice na jednoj teritoriji se nađu skupa ciklidi, koji imaju sasvim različitu ishranu.U večini slučajeva u prirodi se teško nađe više vrsta ciklida koji bi preferirali sličnu ishranu, ako se ugleda na teritorij.
Opet u nijednoj knjigi o ciklidima sa tih jezera, nigde nisam naišao na podatak o bloatu kod ciklida.Da bih postojao opet bi to neko napisao, što bi to krio.

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #23 on: 19 July, 2009, 09:57:01 »
Ima smisla, konstantno hranjenje neadekvatnom hranom moze da uzrokuje bloat, cinjenica je da je njihov digestivni sistem zajeban...

E sad za stres u jezeru nisam bas ubedjen...ok, mozda je to "druga vrsta stresa" siguran sam da je drugacije boraviti u dva kvadrata nego u 1000 kvadrata...  ali da i pored podela teritorja, stresa/straha/ma kako nazvali, od 1001 opasnosti koja je oko njih nema, to mi nije bas...

Al OK, digestivni sistem, preterana količina neadekvatne hrane jeste velik problem, to je 100% tačno, kvalitet vode, tačno, to se ne može osporiti.

Izgleda, tj siguran sam da kombinacija ova dva "uzročnika" rezultira bloat.
F0

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
26 April, 2018, 17:27:28

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154750
  • Total Topics: 9328