Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Lečenje Bloat-ovanih riba  (Read 6565 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Re: Lečenje Bloat-ovanih riba
« Reply #10 on: 10 July, 2009, 09:12:41 »
Svaka cast na tekstu, i ako se puno pricalo na forumu o ovoj temi, ovo je verovatno najkompletniji i najdetaljniji do sad.

U dva nastavka Aqua magazin, drug Miner i JZH su se detaljno raspisali o bloatu, onda bi to bio drugi najkompletniji tekst do sada.

Offline Svitak

• Značajni član
« Reply #11 on: 10 July, 2009, 11:16:52 »
E, ovo je tekst- i nesebicno podeljeno znanje . Uvek sam takvima skidao kapu.

Da,cini mi se da je bas Bloat- ,bio koban za moje Pseudotropheus demasoni-e, a kasnije mozda manjak riba u jatu i onda izrazena agresija do smrti dominantnog.

Ono sto sam primetio - u istinu drlessa je tu karakteristiku vec napisao a to je nezainteresovanost ribe za hranom-- ono sto ja mogu da dodam jeste da iste u takvom stanju neplivaju u opste i zakucane su za podlogu kao da se oslanjaju na nju.Opet imo sam i slucajeva   isto ponasanje ribe s tom razlikom sto oslanja se na kamen koj je na povrsini vode.
Nikada pre demasoni-a nisam imao ova zapazanj kod malawi riba. :(
Uvek,sem ponekad ostajem nasmejan.

Offline zmare

• Član
« Reply #12 on: 10 July, 2009, 12:11:02 »
Ovako sto se tice recepture nisam je probao i ne dao bog da mi zatreba :).Orvazil imate u tecnom stanju tako da ne morate da topite tablete u vodi a sto se tice tropheusa ovo sto je DRLESA rekao izdvajanje bolesnih jedinki moze da se radi kada su ribe male (ma da male ribe najcesce oboljevaju)ali kada su ribe poodrasle i polno zrele tesko ce te ih vratiti u jato tropheusi ne prastaju narusavanje teritorije iste vrste i velicine to jest manje jedinke mozete ubaciti ali polno zrele jako tesko.Tako da ako riba prezivi bloat najverovatnije nece vracanje u akvarijum moja preporuka lecite vece ribe po bilo kakvoj recepturi ali ih nemojte izdvajati iz jata.

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #13 on: 10 July, 2009, 15:56:14 »
Bitno je da se o ovome pise i da se ljudi mogu negde informisati. Nisam imao priliku da pročitam Minerov i JZH-ov tekst ali cu se potruditi da ih nekako pronađem.

O simptomima bloat-a nisam pisao jer kontam da ljudi o tome već imaju neku sliku jer su imali priliku da pročitaju na ovom forumu jako dobre tekstove gde se oni pominju (umrtvljenost ribe, "plivanje" u mestu, tanak izmet bele boje, naduvenost....).

Vidiš,nisam znao za tečni ORVAGIL.... svaka čast, hvala na informaciji.  :)

Ne želim da kažem da je teško odrediti neophodnu dozu za lečenje sa tečnim ORVAGIL-om, (jer nisam imao priliku da ga vidim u tom obliku (pakovanje, pipeta...šta već ide s tim) ali meni se varijanta sa tabletama sviđa jer mogu sa 95% sigurnošću da odredim preciznu količinu leka.

Što se tiče odvajanja ribe/riba za nastavak lečenja, ima istine u tome što kazeš Zmare, ali kontam da ako se izvadi više riba, ma koliko bile stare, uz određene promene dekora u akvarijumu, mogu se bezbedno vratiti nakon nekog perioda u stari akvarijum, uz naravno neke dodatne mere predostrožnosti. Ali, kao što si i sam rekao, bloat najviše "udara" po mlađim ribama kod kojih je problem "odvajanja" manje rizičan.

Tako barem ja mislim i takvo sam iskustvo imao, ali sa mlađim ribama koje je potrefio bloat (velićina riba od 2 do 6-7cm).

« Last Edit: 10 July, 2009, 16:41:10 by nedara »
F0

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #14 on: 11 July, 2009, 09:26:08 »
Minerov i JZH tekst se može nači u Aqua magazinu br.14 i 15 iz 2005 godine.

Offline Dario

• The King
  • Član
  • F.A.C.
« Reply #15 on: 12 July, 2009, 01:32:16 »
 Ne drzim afriku i ne znam mnogo o ciklidima iz afrike,ali drzim amere i medju njima ima vrsta koje preferiraju hranu biljnog porekla,ono sto sam ja primetio je da ishrana igra najvazniju ulogu u njihovom uspesnom gajenju kao i kvalitet vode,tako da bi se ja fokusirao na tu stranu kao glavne mere predostroznosti protiv bloat-a. ;)

Raznovrsna ishrana biljnog porekla uz malo "mesa" iskljucivo iz podvodnog sveta. :D

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #16 on: 12 July, 2009, 08:43:43 »
Jako stara tema koja se vec dugo vremena vrti po ovom ali i ostalim ciklidnim forumima. Mnogo je pisano o tome i bilo je jako puno objasnjenja i prica oko bloat-a. Sta je dokraja tacno, i sta na kraju da misle ljudi koji su skoro poceli sa ciklidima stvarno se ne zna. Ja bih samo izneo moje misljenje i ono sto sam ja zakljucio posle puno ekserimentisanja i rada po tom pitanju. Po meni bloat ima veze sa ishranom i svim ostalim uslovima u kojima zive ciklidi. Imao sam jako mnogo vrsta, i imam ih i dalje i mogu po licnom iskustvu da kazem da je najveci uzrocinik bloat-a stres i adaptacija riba na nove uslove zivota, vodu, ishranu itd... Nikad mi se nije desilo da mi se bloat-uje riba koja je izmrestena kod mene, sto nikako nije slucaj sa ribama koje sam kupovao, menjao ili dobio...
C.C.A.

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #17 on: 13 July, 2009, 08:57:50 »
Činjenica jeste, da u prirodi ciklidi ne znaju za bloat.Pa u največoj meri krivci za bloat baš su: neadekvatna ishrana, stres, loš kvalitet vode i još bi se dosta toga našlo.I ako se pogleda uzročnike, barem one najbitnije, dosta toga moža akvarista da uradi i da do bloata ne dođe.

Offline zoxx

• Značajni član
« Reply #18 on: 15 July, 2009, 21:41:02 »
Ja sam kod mene imao par slucajeva bloat-a prouzrokovani stresom ribe koja je premestena iz jednog u drugi Aq jednostavno ili se uklopi u semu novog aq-a i bude sve ok ili se zabaguje za par dana i to je to,ovo je moje neko zapazanje i mislim da je to najcesci uzrok!!!!!! :)

Offline veselin

• Član u razvoju
  • **
  • veselin miskovic
« Reply #19 on: 17 July, 2009, 23:38:29 »
Ja sam gledao neku emisiju na Discovery da i u prirodi moze doci da BLOATa ali samo u zacetku,jer cim riba se pocne smirivati,grabljivice to resavaju u svoju korist. Samo sto u prirodi do BLOATa najcesce dolazi kombinacijom nekih bolesti.
pozdrav od veselina

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 January, 2018, 22:27:16

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]