Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Lečenje Bloat-ovanih riba  (Read 6871 times)

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
Lečenje Bloat-ovanih riba
« on: 09 July, 2009, 21:15:21 »
Bloat, noćna mora svih ljubitelja Tropheusa i Malawi Mbuna.

Definisati bloat je teško, malte ne nemoguće. Da li je to bolest, da li je to stanje ribe, da li je to...ma šta god da je problem je i ubica je vaših ljubimaca, to sigurno, na žalost, znamo.

Veoma je teško objasniti kako je moguće da se ihtiolozi "dovoljno" ne bave ovom „pojavom“ na način na koji bi se očekivalo.

Sama reč „bloat“ znači nadimanje, u bukvalnom i pravom prevodu. Reći da je nadimanje bolest je malo prejako, ali definitivno kao posledicu kod Tropheusa, kao i kod mnogih drugih algojeda,donosi smrt.

Od kako sam zašao u svet akvaristike, kako sam se upoznao sa raznim vrstama ciklida, oduševljavali su me Tropheusi i školjkaši. Sada sam 99% „u njima.

Kada sam se konačno usudio da nabavim Tropheuse, potrudio sam se da uzmem dobre i kvalitetne primerke. To nije značilo da sam "zaštićen od bloata. Posle samo nekim mesec i po dana došlo je do bloata...

Prvi susret sa ovom“pojavom“ sam imao sa vrstom Ps. Demasoni, koliko god da sam ih nabavio, koja god da je linija bila u pitanju, uvek sam završavao sa bloat-om...

Poslednji primerci Ps. demasoni (od 80-tak kom koje sam nabavio) su završili kod mog prijatelja Vukašina (aka Silwert) koji ih više nego uspešno drži i razmnožava.

Kada su mi Tropheusi bloatovali, jako sam se razočarao u njih iu sebe. Mislio sam da sam spreman za njih i potrudio sam se da im obezbedim najbolji mogući dom koji im mogu pružiti, i naravno uslove za život.

Vrste koje sam na početku nabavio su bile:
Tropheus sp. Ikola
Tropheus „Golden Kazumba“
Tropheus duboisi „Maswa“

Na samom početku, dok nisam skontao šta se zapravo dešava imao sam dve žrtve, dve Kazumbe. Posle njih je usledio „pomor“, žrtve su bile par Maswi i još par Kazumbi. Uprkos „činjenici“ da su Ikole dosta osetljive, na moju veliku radost nisam imao problema sa njima iako su svi bili u istom akvarjumu, ali sam bio svestan da ako nešto ne uradim, čeka ih ista sudbina.

Čeprkanje po internetu, pomoć par ljudi iz inostranstva i iz naše zemlje koji se razumeju u ove ribe su me naveli na put da pronađem lek za njih. Biću iskren, kada je sve to počelo nisam želeo da se bavim spasavanjem. Bio sam toliko razočaran i besan da sam želeo da ih ostavim pa šta bude bude, kolko ugine ugine,ako je suđeno da sve uginu....
« Last Edit: 10 July, 2009, 16:41:40 by nedara »
F0

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
Re: Lečenje Bloat-ovanih riba
« Reply #1 on: 09 July, 2009, 21:20:36 »
Kako bih što je pre moguće intervenisao primenio sam sledeću metodu pronalaženja leka (petnestak riba je već dobrano zahvatio bloat pa sam morao da hitno intervenišem što sam bolje znao i umeo):
- saznao sam hemiski sastav američkih i britanskih lekova za bloat,
- potrazio te sastojke  u humanoj apoteci,
- jednostavnom formulom izračunao koliko mi čega treba i krenuo sa lečenjem.

Tretman je trajao 7 dana, za tih 7 dana a i posle tretmana nisam izgubio niti jednu jedinu ribu, na moju veliku radost.

Znači, uspeo sam da „pronađem“ lek. Mnogi su možda već koristili ove lekove, ali za mene su bili potpuno novi i oprobao sam se u ovoj valikoj avanturi...

Osnova za lečenje mi je bio lek po imenu ORVAGIL, za mnoge akvariste dobro poznati lek iz humane apoteke. Pored njega koristio sam NATRIJUM PIKOSULFAT (laksativ) i FMC, čuveni „univerzalni“ lek.

ORVAGIL je u stvari metronidazolum, ili popularno zvan METRO. Neki ljudi ka hude, neki ga hvale...meni je pomogao...

ORVAGIL se koristi tako što se na jedan litar akvarijumske vode stavi 7mg ORVAGIL-a. Izračunate koliko litara ima vaš akvarijum, pomnožite tu cifru sa sedam i dobijate traženu dozu. Moj savet vam je da NE STAVLJATE ISPOD 7mg po litri, ALI takođe da NE STAVLJATE IZNAD 8.5mg po litri. Predoziranjem može doći do trovanja ribe a davanjem nedovoljne doze postoji mogućnost da lek ne deluje uopšte ili da samo delimično deluje što nije dovoljno. Takođe vam savetujem da pre topljenja tablete sperete zaštitni film.

NATRIJUM PIKOSULFAT (laksativ) se koristi u dozi od 3 do 5 tableta, zavisi kako koji dan i zavisno od veličine akvarijuma, što ćete videti dole u dnevnom rasporedu lečenja...  OBRATITE PAŽNJU da se ovaj lek dobro rastvori pre nego što ga primenite. Najbolje bi bilo da ga nečim zdrobite pre topljenja.

FMC. Što se tiče ovog leka PREPORUČUJEM DAJANA PET-ov ,jer je po mom saznanju najkoncentrovaniji i najkvalitetniji(makar na našem tržištu). 1ml na 100L vode je doza ovog leka.
« Last Edit: 10 July, 2009, 16:43:14 by nedara »
F0

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #2 on: 09 July, 2009, 21:23:21 »
DNEVNI RASPORED LEČENJA:

1 dan po sledećem redosledu:
- Pre bilo kakvog stavljanja lekova, izvadite filter masu i operite je u „akvarijumskoj vodi“, slobodno malo bolje nego što to inače činite jer će u pocesu lečenja doći do uginuća i korisnih i štetnih bakterja
- zamenite ¼ vode
- pojačajte aeraciju u akvarijumu, po mogućstvu da bude dva do tri puta jača od uobičajene aeracije koju imate u tom akvarijumu. Pojačanu aeraciju držite od prvog dana lečenja do 5 dana nakon završetka lečenja.
- ORVAGIL u dozi po gore navedenom uputstvu
- FMC u gore navedenoj dozi

2 dan po sledećem redosledu:
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 1 tableta od 5mg na 100L vode

3 dan po sledećem redosledu:
- Zamenite 1/3 vode, sipate malo hladniju vodu od one koja je u akvarijumu
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 1 i po tableta od 5mg na 100L vode

4 dan po sledećem redosledu:

5 dan po sledećem redosledu:
- Zamenite 1/3 vode, sipate malo hladniju vodu od one koja je u akvarijumu
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 2 tablete od 5mg na 100L vode

6 dan po sledećem redosledu:

7 dan po sledećem redosledu:

- Zamenite 1/2 vode

Nakon sedam dana tretmana ,ako je došlo do poboljšanja, odlično...ako nije nastavite dalje, sve ponovo s tim da sada KREĆETE NOVI KRUG OD DRUGOG DANA.
Ne preporučujem da idete više od dva kruga tretmana....
« Last Edit: 10 July, 2009, 16:43:40 by nedara »
F0

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #3 on: 09 July, 2009, 21:26:58 »
Što se tiče davanja hrane, to je malo škakljivo pitanje. Velik broj ljudi ne preporučuje da se daje bilo kakva hrana za vreme bilo kakvog lečenja riba, ali, ja sam, da bih „testirao“ zdravlje svojih Tropheusa petog dana lečenja, (naravno ne u vreme tretiranja već pre davanja dnevne terapije) dao im malo hrane da vidim kako ko reaguje na istu. Princip je jednostavan, date im malo hrane i posmatrate ponašanje. Zdrava riba će se otimati oko hrane dok će bolesna da se povuče i ista je neće zanimati...

Sedmog dana sam im ponovo dao malo hrane i opet ih posmatrao.

Ukoliko primetite da jedna ili par riba su nezainteresovane za hranu a da su ostale u sasvim dobroj formi iliti jedu kao pomahnitale, izdvojte tih par riba stavite ih u drugi akvarijum i tretirajte dalje samo njih kako ostale zdrave ribe ne bi morale da prolaze isti tretman bez potrebe.

Eto, tako sam ja spasao svoje Tropheuse, da budem iskren nisam verovao da ću uspeti, pogotovo što sam sam računao doze i sam pripremao iste ali eto, uspeo sam...

APSOLUTNO ne kažem da ova metoda mora da uspe, ali ja sam LIČNO do sada ne jednom, već dva puta lečio Tropheuse ovom metodom, oba puta uspešno a par ljudi koje poznajem, kojima sam dao ovaj „recept“ su  takođe uspeli.

Što se tiče bloat-a , definitivno ga je bolje sprečiti nego lečiti, ali kako nije još ni naučno obrađen ne zna se zapravo kakose isti sprečava.

Ja se držim sledećih principa:

- Jednom u mesec dana perem filter masu
- Menjam vodu u količini ¼ ukupne litraže akvarijuma na svakih 7 do 10 dana
- Hranim ih po sistemu 3 dana nedeljno dva puta dnevno, 3 dana nedeljno jednom dnevno i jedan dan ih ne hranim uopšte.
- Koristim hranu sa što je moguće više % spiruline
- jednom nedejno usisam dno akavarijuma
- jednom mesećno im u vodu dodam 7mg ORVAGIL-a na 1L vode s tim da dva dana nakon toga zamenim 1/3 vode.

Toliko o tome, ako neko ima neko pitanje, predlog sugestiju, ima nekih nejasnoća ili se ne slažete sa nečim i imate drugo iskustvo...tu sam... :)

Nadam se da ovo iskustvo i „recept“  neće nikome trebati al ako zatreba nadam se da će pomoći...
« Last Edit: 10 July, 2009, 16:43:56 by nedara »
F0

Offline stojke

• Napredni član
« Reply #4 on: 09 July, 2009, 22:03:07 »
Svaka cast na opsirnom tekstu,nadam se da ce mnogim ljudima pomoci...bilo bi dobro da ako nekom nedaj boze zatreba ovo lecenje i ako uspe i ako ne uspe napise to u ovoj temi :)

Offline silwert

• od danas drzim i japanke
  • Veoma napredan član
  • F0
« Reply #5 on: 09 July, 2009, 22:10:58 »
ti si lud  :laugh:
ali svaka ti cast na ovom textu mozda ce nekom i koristiti
samo jedno pitanje ako izvadis filter masu iz aq da ne bi pobio dobre bakterije sta se desi onda sa losim  :shocked:

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #6 on: 09 July, 2009, 22:39:30 »
Prvi put kada sam primenio ovaj tretman ribe su bile u "poodmakloj" fazi bloata, ne u "minut do dvanset" fazi ali po onome što sam skontao prateći one koje su uginule, bile su na dva/tri dana od uginuća i uspeo sam. Sada se drzim onog sto sam napisao i nameravam da tako nastavim.

Sto se tiče filter mase, nakon pranja istu sam vratio u akvarijum, ipak ona ima neku funkciju za vreme tretmana  :)
F0

Offline Aleksa

• Član
« Reply #7 on: 09 July, 2009, 23:04:05 »
Dobar tekst Sale.Bitno je takođe da se na sajtu pojavio jedan ovakav tekst o važnoj temi.Tvoja receptura jeste prilično originalna, ali treba da razmisliš o mogućim razlozima nastanka bloat-a ( ja doduše ništa konkretno nisam do sada zaključio).Sa nekim stavkama se ne slažem ali dobro..Kako su ti inače ribe?

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #8 on: 09 July, 2009, 23:32:54 »
Iskren da budem razmišljao sam i i dalje razmišljam o razlozima nastanka bloat-a.

Nisam izveo nikakav konačan zaključak ali neke ideje su tu. Tropheusi su veoma interesantne ribe i ovaj problem se mora nekako dokučiti.

Ribe su ОK. Pridružile su im se neke nove vrste, neke željno isčekujem....ima par dopuna postojećih vrsta i svi strpljivo cekaju dva nova akvarijuma u kojima će se brćkati, ako da bog biće gotovi do kraja Jula...
F0

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #9 on: 10 July, 2009, 07:30:48 »
Svaka cast na tekstu, i ako se puno pricalo na forumu o ovoj temi, ovo je verovatno najkompletniji i najdetaljniji do sad.

Hvala, zlu netrebalo...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 April, 2018, 19:19:17

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154748
  • Total Topics: 9327