Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Konacno moj novi AQ...  (Read 52018 times)

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
Re: Konacno moj novi AQ...
« Reply #20 on: 24 February, 2005, 22:05:22 »
Ja mislim da je malo, generalno, tj. minimum.  Ipak se radi o akvarijumu od oko 230l ali sa relativno malom osnovicom od 100x43cm (u proseku, posto je zaobljen napred).

Medjutim mislim da 15+ Tropheusa JEDNOG varieteta moze da bude OK, uz dobru postavku.

Nije Idealno, ali sto da ne!?

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #21 on: 24 February, 2005, 22:19:26 »
Bojko, ti jesi u pravu, to je malo. Realnost je drugacija, u Srbiji ljudi nemaju para prostora za adekvatne dimenzije, te otud se stvorilo misljenje da je 10l dovoljno po tropheus-u. Praksa je pokazala da moze da prodje sa 10l po tropheus-u, ali je to onda napet akvarijum, koji zahteva bizarnu filtraciju i povece zamene vode.

Sve u svemu, Gile sa 15 kom ima da prodje solidno, a sa 20 ce da bude bas nategnuto ali je i to itekako izvodljivo!
Pozz
Piroman

Offline Silvester

• Veoma napredan član
« Reply #22 on: 24 February, 2005, 22:20:25 »
Bojko, znas kako kazu kod nas:
Praksa je najbolja teorija. :-)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #23 on: 25 February, 2005, 10:39:27 »
Pa ja nisam imao nikakve namjere nekomu nešto tupiti , jer zanm,da ,što se  ciklidaša koji drže tropheuse ima tu ,na tom sajtu dosta i to sa velikim pratkièkim iskustvom.
Kad sam ja nagovestio,da je to mali akvarij za 20 ttropheusa,samo sam želio,da se možda razmišlja u tom pravcu.
Šta je bio fazon moga pisanja:tropheusi su srednje veliki ciklidi,proseène dužine od 13 cm.i možda bi se zbog nekog manjka prostora u akvariju poèele dešavati neke pogiblije tih ciklida,možda,a pošto ti ciklidi nisu najjeftniji,valjda i po tom pitanju se zamisliti.
To je jedan aspekat,a drugi jeste i nakon toga,neke možda tragedije,da akvarista prosto zamrzi te ciklide,ponešen nekim gorkom iskustvom.
To mi možete verovati,jer puno akvarista jeste u nekom žaru u premalene akvarije ubacivaloMalawi ciklide,a kad su porasli .......uh agresivci,ubice od riba,....takav su nadimak dobili.
no ciklidi nisu bili ništa krivi.
A na drugoj strani ima i JZH u ponudi neke ciklide,koji su isto tako zahtevni po pitanju držanja u akvaristiki,isto ih veselje gledati,dolaze iz istog okruženja ko tropheusi,a i po ceni su adekvatni,to je vrsta Xenotilapia.
I toa je vrsta jako osetliva,pa treba da bude samo ta u akvariju,što se opet može usporediti sa Tropheusima.
Eto tako sam ja mislio,a pošto je to forum,samo sam htio iznjeti svoje mišljenje,kao što ste to i vi uradili.
A Ciklid  Gile,kad budeš išao u nabavku ,stani koji tren,duboko udahni,zamisli si ciklid snagu i kupi,pa što bude bude.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #24 on: 25 February, 2005, 11:41:14 »
Bojko,

opet moram da istaknem da si u pravu i da se slazem sa tobom.  Medjutim, ovde vlada prava Tropheus manija, tj. za to je 'zasluzno' nas 10-tak pristrasnih ljubitelja.

Ipak, mislim da nije rec o nekakvom statusnom simbolu ili prestizu...barem ne zelim da verujem da je tako.  I Tropheusima polako pada cena i kod nas, ali obavezno drzanje jata od 10+ primeraka poskupljuje celu pricu tako da, na kraju, ne moze svako da ih priusti.  CIKLID_106

Jeste, rec je o ciklidima srednje velicine ali dosta agresivnim i teritorijalnim tako da im ipak treba sto veci akvarijum.

Ima raznih drugih vrsta, naravno, ali Gile se 'inficirao' i ne verujem da ce da odustane.  Inace, Xenotilapie nije lako naci a i cena im je 70-80% cene Tropheus-a.  Cyprichormisi takodje nisu jeftini, a i Altolamprologusi prevazilaze 5-6 Evra (ali ne zahtevaju zivot u jatu).

Sve u svemu, ako se pokaze da se Giletovi Tropheusi ne snalaze u 230l, lako ce ih zameniti za nesto drugo...

p.s.

Video sam sliku jednog akvarijuma od 500l sa Venustusima i nekim Malawi Mbunama i odusevio sam se.  Definitivno cu pokusati da formiram i jedan takav akvarijum ako mi se ikada pruzi prilika.

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
« Reply #25 on: 25 February, 2005, 12:35:31 »
Gile moj savet ti je da uzmes ono sto ti dusa zeli. Jeste da je pateticno objasnjenje, ali merak nema cenu. Ako hoces tropheuse uzmi 15 komada i boli te uvo. Ja i onako mislim da pravilno odrzavanje i ljubav prema nekoj vrsti je bitnija on naucnog tupljenja. Ja tako imam ramireze i mrestio sam ih utvrdoj vodi, pored naucnog preklapanja.
Samo furaj i nesekiraj se nista!
Is it wrong to be strong Brotherhood

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline Silvester

• Veoma napredan član
« Reply #26 on: 25 February, 2005, 13:21:01 »
Ih, Lucky, ti sad ode u drugu krajnost. Mislim, ja jesam za to da se sluzimo prakticnim iskustvima ddrugih ljudi, ali bas stav: "uzmi i sta te briga" nije bas edukativan, pogotovo za pocetnika. Mozda i moze da se razmislja tako, ali po koju cenu? Izvini, ali nesto sumnjam da nisi imao gubitaka medju ramirezima u tvrdoj vodi.
Sad ja hocu da drzim tropheuse u 160l i neko mi kaze uzmi sta te briga i ja uzmem. Sta bi bilo sa njima i sa mojom zeljom da drzim ribe? Ne bi vise bilo ni jednog ni drugog.
Molim samo malo odmerenije savete i komentare, a posebno molim da se stavljaju komentari  zasnovani na licnom iskustvu.
 CIKLID_111 Pozdrav

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
« Reply #27 on: 25 February, 2005, 13:54:07 »
Nisam mislio nikoga da uvredim, pogotovu sto nemam iskustva sa afrikancima, pa moje misljenje i nije mnogo vredno. Samo sam zeleo da dam Giletu malo podrske, jer kapiram njegovu situaciju. Skupio lovu, ili jos gore namolio rotitelje za istu za akavariju. I sta sad, svidjaju mu se trofeusi i hoce a ih cuva. Sto da mu ubijemo volju ako mu je akvarijum po nekim standardima mali kad znamo da u ovoj zemlju vaze skroz drugi standardi. Zato je moj post bio samo mala podrsak i nista vise, jer iskustva zaisa nemam!
Pozdrav
Is it wrong to be strong Brotherhood

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #28 on: 25 February, 2005, 14:00:22 »
Silvestere, ti JESi u pravu, ali bre, nemoj toliko vojnicki i agresivno, Lucky je hteo da bude pozitivan i malo se zaneo, nemoj odmah PO KRATKOM POSTUPKU!!!
Pozz
Piroman

Offline Silvester

• Veoma napredan član
« Reply #29 on: 25 February, 2005, 14:04:25 »
Ih, bre, Lucky, jos jednom. :-)
Nisi nikoga uvredio i zao mi je ako si moj post tako shvatio. Svacije misljenje je podjednako vredno i zbog toga sam i napisao onaj tekst, jer kad jednog dana neko novi bude citao moze da razume pogresno. Inace super je sto zelis da pomognes i samo tako nastavi.
O ovome necemo vise ili sto bi rekao Alzo: over & out.  CIKLID_166

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 January, 2018, 23:28:26

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]