Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Konacno moj novi AQ...  (Read 53754 times)

Offline JZH

• Veoma napredan član
Re: Konacno moj novi AQ...
« Reply #10 on: 23 February, 2005, 12:29:32 »
Gile, drago mi je sto konacno imas jedan ozbiljan akv.
Ne prporucujem ti sifoniranje iz jednog prostog razloga-izgrebaces akv.!!!
Sto se tice drzanja Tropheus-a,dobro razmisli sta i kako sa njima,ili jednostavno uzmi od svakog predloga ,mojih dragih ucenika, ono sto ti mislis da je dobro pa navali!!
Uostalom toliko se pisalo na ovom forumu o Tropheus-ima da to vec i vrapci znaju... CIKLID_111
Pozdrav, Joca

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #11 on: 23 February, 2005, 13:31:44 »
Tacno tako,

kao sto i saveti ucitelja ne moraju uvek da budu primenljivi u nekoj tvojoj postavci...uglavnom saslusaj savete pa odluci sam...

...imas toliko toga napisano da si me nepotrebno ubacio u polemiku (tj ubacio sam se sAm).  Ne postoji sablon za uzgoj Tropheusa.  Radi sta mislis da treba i ne opterecuj se BLOAT-om

Offline Miner

• Član
« Reply #12 on: 23 February, 2005, 14:00:28 »
Postovani Ciklid Gile,

Mislim da bi mogao da ti malo pomognem po pitanjima koja si postavio. Sto se tice uredjenja AQ i ubacivanje kamenja smatram da bi bilo dobro da ubacih nekoliko komada, 3-4. Pri ovom se mora uzeti u obzir da se obezbedi dovoljno slobodnog prostora za mrest Tropheus-a. Za ovu svrhu moze da posluzi i neki ravan ili plocast kamen. Ja licno imam vrlo pozitivno iskustvo sa sigom koju sam uz rucni alat doradjivao i dobijao vrlo lepe komade zasvodjenog kamena.

U AQ treba obavezno zasaditi bilje. Pri tome je neophodno da se stavi i visokorastuce i niskorastuce bilje. Visokorastuce bilje sluzi kao vizuelnu i fizicku prepreku za dominante primerke, a ujedno sluzi za skrivanje slabijih primeraka i nosecih zenki. Ovde moze da se iskoristi Vallisneria i Cryptocorina Aponogetophylia. Niskorastuce biljke pored svoje dekorativne uloge, koristi se ka obdnaste. Tacnije sluzi kao skroviste za eventualno zaostale male ribe u velikom akvarijumu.

Kada su Tropheus-i u pitanju vrlo je bitno da se postuje nekoliko osnovnih stvari i nadam se da neces imati vecih problema. Kao prvo vrlo je bitno da se posebna paznja posveti prijemu novih riba. Od ovog ce bitno zavisiti kako ce se stvari kasnije odvijati. Pod ovim podrazumevam sledece:
1. Prilikom kupovine Tropheus-a obavezno je u novom AQ sprovesti odredjeni karantinski tretman u trajanju 2-3 meseca. To znaci da treba primeniti odredjena hemijska sredstva i lekove kojima ce se umanjiti posledice promene okruzenja, u fizickom, hemijskom i bioloskom smislu. Za ovu svrhu brlo uspesno sam koristi Sera Aqutan i Octozin. Oba preparata mozes da nadjes kod nas (citaj JZH). Prilikom prijema riba preparate treba dozirati prema uputstvu koje je prilozeno uz njih.
2. Ishrana riba u ovom periodu treba da bude vrlo umerena. Znaci treba prvo proveriti cime je riba hranjena kod prethodnog vlasnika, u kojoj kolicini je hranjena i kada. U svakom slucaju treba biti veoma oprezan sa hranom u ovom trenutku i ja preporucujem hranjnje 1-2 puta dnevno lisnatom hranom i to po mogucstvu Sera flora. Svaka nagla promena u razimu ishrane mogla bi biti fatalna.
3. Higijena AQ u ovom periodu ne predstavlja veliki problem, tj. uz redovnu zameu vode (svaka druga nedelja), rezim ishrane i odgovarajucu filtraciju sve bi trebalo da bude uredu. Pri zameni vode pozeljno je da se koriste preparati kao sto je Haloex i sl da bi se sprecile nezeljene posledice hloramina i sl.

Nakon ovog perioda moguce je vrsiti odredjenje promene u ishrani jer lisnata hrana biljnog porekla nece istaci boje kod nama dragih Tropheus-a. Da bi se ovo postiglo moguce je koristiti i lisnatu hranu tipa Tetra Rubin, a moguce je i koristiti druge hrane. Narocito je vazno istaci da je potrebno POSTEPENO uvoditi novu hranu u ishranu da bi se nasi ljubimci prilagodili. Ja sam do sada koristio sledecu hranu za ishranu Tropheus-a:
- Sera Flora
- Tetra Phyll
- Tetra Rubin
- OSI Spirulina listici
- OSI Spirulina granule
- OSI Brine shrimp granule
- Hikari Gold
- Hikari Excel

Granulisanu hranu obavezno natapam jer mislim da je tako najbolje. Po mom shvatanju granule pri natapanju uvecaju svoju zapreminu 2-3 puta, pa je shvatam da kad bi jeli iskljucivo nenatopljene granule, ovde mislim na vece Tropheus-e, iste ili njoihovi delovi bi se natopili u crevima riba i na taj nacin dovele do zatvor. U tom se slucaju stvara idealna podloga za BLOAT!!!

Najbolje je da napravis neku svoju kombinaciju rukovodeci se svim datim predlozima mojih prethodnika.

Nadam se da ces uzivati u svojim Tropheus-ima!!! CIKLID_111  CIKLID_111  CIKLID_111

Pozdrav
 CIKLID_166

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #13 on: 23 February, 2005, 14:24:32 »
Drago mi je da prepoznajem svoju praksu u delu Minerovog, izuzetnog, izlaganja!

A termin meseca za mene je definitivno:

"Primljeni Tropheusi" by Profiler

...tj. oni koji su prosli sve ovo sto je Miner napisao.

Offline Joca

• Napredni član
« Reply #14 on: 24 February, 2005, 00:30:18 »
za poèetak što se tièe hrane ja bih ti preporuèio osi spirulina listiæe...kasnije možeš da im daješ neku hikari hranu...Ali na poèetku,dok ti se ribe i aq ne razrade,ja bih išao sa listiæima,koji su inaèe zakon za rast i mrest,ali ne i za boju CIKLID_297 ...

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #15 on: 24 February, 2005, 09:21:30 »
Auuu Mineru, Joco i ALZO i svi ostali, hvala na ovim postovima, zaista su od pomoci, znaci koliko sam shvatio, u pocetku sa njima treba biti extra pazljiv... ishrana umerena i ista kao kod prethodnog vlasnika.
Vidim Mineru da koristis isti princip ishrane kao i JZH, dakle flora i rubin, i mislim da cu sa time da pocnem, a onda cu polako da pocnem da im ukljucujem i HIGH protein ishranu (Excel, Gold...).
Znam Mineru da bi bilo lepo da napravim neku svoju kombinaciju, ali ovako, u pocetku ne zelim da puno experimentisem, jer sam jos uvek novajlija sto se tropheusa tice!!!
Posto AQ u rad u najboljem slucaju mogu da pustim tek za 2 nedelje, (mozda i vise...) ribe bi usle tek 2 do 3 nedelje nakon toga...(zbog formiranja AQ). Da li je po vasem misljenju ovo dovoljno vremena za uspostavljanje bioloske ravnoteze??? CIKLID_133  
P.S. Naravno uzecu #ja volim ceo svet, a najvise ciklide :)# iz necijeg tropheus AQ!!!
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #16 on: 24 February, 2005, 11:23:36 »
A da nije 200l akvarij malo premaleni za Tropheuse?,niko nije na to obraèao pažnju,a i svi koji pišu tu o tropheusima  imaju veèe akvarije?
Imaš Gile,da ti još malo razmisliš o kojim drugim ciklidima,isto tako specijalnih,osetljivih i lepih kao tropheusi,no koji idu u taj tvoj tank.

Offline JZH

• Veoma napredan član
« Reply #17 on: 24 February, 2005, 11:54:26 »
Nije mali akv. cak sta vise idealan je za 20-tak Tropheus-a,uz neke algare naravno..
Pozdrav, Joca

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #18 on: 24 February, 2005, 21:37:36 »
Sad sam se stvarni zbunio,naime svi autori,navode ,da treba za Tropheuse minimalno 400 l akvarij,a izuzetak su Tropeus duboisi,koji mogu ièi u manji akvarij,takav ko od Ciklid Gileta,ali to tvrdi samo jedan jedini autor.
Sad 20 ciklida dužine od proseæno 13 cm..meni se ipak to puno èini.
No možda ne po lepoti,ali po osetljivosti ciklidi iz genusa Xenotilapia bili bi alternativa tropheusima,mislimna akvaristièko znanje i brigu oko tih ciklida,a dekoracija slièna ko za Tropheuse...
Nego,stvarno može li mi to ko objasniti,mislim 20 ciklida tropheusa u 200l.akvariju?

Offline Joca

• Napredni član
« Reply #19 on: 24 February, 2005, 21:56:19 »
pazi bojko èinjenica je da mi kao ekipa tropheusara sa cikidi.org imamo malo vishe uvida u tajne tropheusa od tebe(bez uvrede) i ostalih autora na netu.Mislim po tom rezonu tebi bi najbolji bio aq od 5 tona da bi mogao da iole mogao da imitiraš prirodno stanovište tropheusa...
Po meni 200l za 20 tropheusa je možda malo,ali ako je namera da se napraqvi gužva,kako bi se izbegla agresivnost onda ok.Ako mene neko pita ja bih stavio 15 komada jedne vrste,ubacio bi neke biljke,recimo kriptokorine,par kamenèina...i pustio da sve ide svojim tokom.....

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
16 December, 2018, 11:12:03

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154930
  • Total Topics: 9363
  • Online Today: 86
  • Online Ever: 450