Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Konacno moj novi AQ...  (Read 52022 times)

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
Konacno moj novi AQ...
« on: 22 February, 2005, 20:57:08 »
Da da dobro ste culi, konacno je mali Gile uspeo da nabedi roditelje da uzme veci AQ (200L) i odlucio da se malo ozbiljnije bavi ciklidima...
Po mesto ove teme verovatno predpostavljate sta ce biti u tom AQ...Da da i tu ste u pravu....TROPHEUS-i!!! Dakle eto mene u TROPHEUS vodama...
E sad kao i svaki potencijalni uzgajiac ovih riba imam gomilu pitanja...
Prvo sto me zanima je broj riba... znam da je 12 (15) neki minimum, i ja bih uzeo 15 kom. AQ mozda i jeste mali za toliki broj riba...ali nameravam guzvom da nekako suzbijem agresiju...
Onda bih takodje hteo da znam, kako urediti takav AQ. Mnogo kamenja lako moze da im da nesto nad cim ce da se bore...
I ono najvaznije sto me zanima je...Posto su za mene tropheusi jos uvek nesto veoma delikatno, osetljivo i veoma BLOAT-abilno, prenesite mi vasa iskustva i recepte u vezi ishrane, greske koje ste pravili...Ovo sve bi mi puno znacilo jer se veoma bojim tog opasnog sranja koje nosi tako bezazleno ime - BLOAT!!!
Samo da napomenem da kad kazem tropheusi uopsteno mislim na tropheuse, a ne na neku posebnu vrstu. Dakle nemorate mi pisati sta bih mogao da tu drzim, vec uopsteno, a sto se tice vrste prelomicu ja vec negde...
Veoma sam vam zahvalan na bilo kakvom savetu, jer ce mi ih trebati!!! CIKLID_273  CIKLID_273  CIKLID_273
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
Re: Konacno moj novi AQ...
« Reply #1 on: 22 February, 2005, 22:13:34 »
Gile cestitam, sa Tropheusima ti nikada nece biti dosadno!

Evo ti nekoliko saveta od mene, relativnog pocetnika!

1. Ne guraj ruke u akvarijum sa Tropheusima CIKLID_121

2. Nikada ne preteruj sa hranom, kakva god bila!  CIKLID_121

3. Ne cackaj filtraciju bez preke potrebe!  CIKLID_121

4. Redovno menjaj vodu (sto je u akvarijumu od 200l esencijalno)  CIKLID_165

5. Kada jednom utvrdis i postavis dekoraciju, ne premestaj je...prouzrokovaces 'revoluciju'  CIKLID_165  CIKLID_121

6. Akvarijum od 1m je mala teritorija za odraslog tropheusa, stoga ti ipak preporucujem 2-3 kamena (markera) jer ce se tako vise drzati njih nego celog akvarijuma  CIKLID_165

7. Biljke obavezno  CIKLID_165 (iako ja nisam ljubitelj), i to one koje idu u visinu i koje prave nakakvu vizuelnu, pa i fizicku, barijeru.  200l je knap za Tropheuse  CIKLID_165

8. 1 vrsta, od 15-tak komada je dovoljno...a moze i par vise...idealno iz razlicitih izvora.

9. Ne slusaj one koji ce reci da hranu u granulama nije obavezno natapati!  U pravu su.  Nije obavezno, ali rizik od bloat-a postoji.  Pravilnom ishranom, i nacinom hranjenja, rizik se umanjuje za 99%.  Idealno, 3-4 puta na dan, po malo!  1 veliki obrok NIKAKO

10.  Gledaj ih i uzivaj!

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #2 on: 22 February, 2005, 22:35:23 »
Nije tacno da nije obavezno da se natapa hrana. Hrana NE SME da se natapa, jer se time izuzetno dize rizik od BLOAT-a. Tropheusi gutaju natopljenu hranu u prevlikim kolicinama, i eto BLOAT-a. Kod suve/tvrde hrane, tropheus moze da uzme malu kolicinu i da je lagano natapa i mulja u ustima, i guta mle kolicine. Dok zavrsi ovaj proces, hrana se ravnomerno distribuira po celom jatu i nema rizika da ce alavi pojedinac da se naguta natpoljene hrane i BLOAT-uje.

Dobar ti je ovaj izraz Gile, Tropheus-i jesu vrlo BLOAT-abilni :)
Pozz
Piroman

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #3 on: 22 February, 2005, 22:51:57 »
Ne mogu da se prejedu natopljene hrane ako se umereno ubacuje hrana!  Ako se tove, kao sto ti cinis, onda je bolje ne natapati!

Od kada sam striktno poceo da se pridrzavam pravila o ishrani koja sam vec delimicno naveo (ima sigurno 7-8 meseci) nemam niti jedan simptom BLOAT-a niti bilo kakve druge tegobe!  Pre toga je bilo i simptoma pa cak i jedan (1) gubitak!

Znaci samo umereno sa hranom, bloatuju se i od listica ako preteras!

Medjutim hrana nije jedini pokretac BLOAT-a!  Preventiva je lek.  Obezbedi im ambijent i rutinu sa sto manje stresnih situacija, odrzavaj higijenu akvarijuma, redovno menjaj vodu i neces ni morati da razmisljas o njihovom zdravlju.  Ako su zdravi & u zdravoj sredini onda se ni od kobasice nece izbloatovati...u suprotnom, slabiji primerci ce prvi platiti cenu zivljenja u neadekvatnim uslovima!

Gile, samo opusteno!

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #4 on: 22 February, 2005, 23:01:46 »
Momci, hvala vam puno, sto se tice ishrane to sam razumeo mada mi i drugi saveti mogu dobro dodji!
Jos jedna stvar, kako menjam vodu? Do sada sam sa sifonom ali onda ne mogu da koristim crevo od AQ do WC-a... I dolivanje vode me zanima... Opisite mi malo ovaj proces PLEASE...

Offline Joca

• Napredni član
« Reply #5 on: 23 February, 2005, 00:31:10 »
zašto ne možeš da koristiš crevo od aq do wc-a?
To je najlakši naèin.doduše,možeš i više puta kofama,ali ovako je lakše,nabavi duže crevo,ako je to problem

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #6 on: 23 February, 2005, 00:56:35 »
Umereno hranjenje tropheus-a je taktika koje se skoro svi pridrzavaju. Efekat je da se kad tad pogresi i da suvise hrane :( Zato nikada ne hrani tropheus-e natopljenom hranom!!!

Umerena ishrana je pravilo, koje ja ne postujem, ja sam prihvatio ZDuletovu filozofiju, da uz umerenu ishranu, Tropheus-i slabo napreduju, treba im mnogo vremena da stvore ikru to jest retko i slabo se mreste. Adekvatan prilaz po meni (to jest po ZDuletu) jeste konstantno "tovljenje". U prirodi tropheus-i po ceo dan pasu alge, a ne jednom dnevno. Stoga treba ih hraniti kada god imas priliku i po 50 puta dnevno. Ujedno listicu su stvarno sjajan vid izbegavanja BLOAT-a, jer od listica tropheus-i se ne BLOAT-uju, te samim tim mogu da se hrane do besvesti!

Znaci Gile, postuj ALZO-ovo misljenje, ali zaobidji njegov stav po pitanju ishrane, jer je empirijski dokazano da je pogresan!

Prijatno :)
Pozz
Piroman

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #7 on: 23 February, 2005, 09:47:33 »
Piromane,

mozes da izneses svoje misljenje bez negiranja mog.

- Da, listici mogu da BLOAT-uju (Pitaj JZH-a)
- Svoje Tropheuse umereno hranim a NISU zakrzljali, videlo ih je bar 15 ljudi.
- Koliko to Tropheusi treba da 'pasu' alge u prirodi da bi se najeli tj. natovili?  Nikada nisam video 'debelog' Tropheusa u prirodi (na slici iz jezera)!

Ovo je tema gde treba Giletu da se pomogne, a ne odmogne...stoga cu ja preci na usmeno 'savetovanje' i agresivnu propagandu moje 'filozofije'!

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #8 on: 23 February, 2005, 09:48:50 »
OK...mislim da sam shvatio!
Joco, mislim sam na sifon kojim usisavam #ja volim ceo svet, a najvise ciklide :)# iz podloge, ako na njega nakacim crevo od AQ do WC-a, malo je teze kontrolisati protok kroz sifon pa moze da proleti i dosta peska... mada nije nemoguce... CIKLID_133
E sad sto se tice ishrane...Tropheusi su herbivori (algozderi), ali im 'uleti' i po koji mekusac dok pasu alge sa kamenja... Stog bih im se ishrana trebala sastojati (vecim delom) od bilja, algi.... E sad je pitanje koju hranu konkretno - Koju vi koristite? I koja vam se pokazala kao dobra...
Takodje im trebaju i proteini... Znaci moram da im dajem i neku od mesnatih hrana... Opet koju vi koristite, i koja vam se pokazala kao najbolja...
Nabavio sam Hikari GOLD za ovaj mali AQ, pa da li bi mogao da ga dajem i tropheusima... Granulacija je najmanja (mislim BABY)... CIKLID_133

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #9 on: 23 February, 2005, 12:14:30 »
Nemam iskustva sa trofeusima,ali znam da su oni biljojedi pa osnova ishrane treba da bude biljna hrana.Gile,proteini se ne nalaze samo u mesnoj hrani i biljke sadrze proteine,u manjoj meri nego meso ali su biljojedi upravo predvidjeni da koriste uglavnom biljne proteine.Mislim da je Hikari excel odlican izbor,biljna hrana sa dosta spiruline(spirulina je veoma bogata proteinima)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 January, 2018, 17:12:36

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [Today at 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]