Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Mrest leleupi  (Read 20859 times)

Offline Buca

• Početnik
  • *
Re: Mali Leleupi
« Reply #10 on: 11 February, 2005, 21:16:58 »
A onda jedan dan u septembru kad sam došao sa posla kuæi popodne prisustvovao sam sceni koja je bila kao iz serije opstanak ili poput sad poularnog discovery-a, matièni mužjak je bio sabijen u æošak i kolektivno tuèen od svih u akvarijumu. Naroèito surovo od sopstvenog podmladka. Kada sam ih rasterao od njega, on je oèigledno sa ošteæenim mehurom plivao postrance sa jako velikim naporom, a ostali su ga u letu bockali kad god im se ukazala prilika. Uveèe je veæ bespomoæan ležao na boku, gde je lagano èekao kraj teško dišuæi. Ostali ga i dalje nisu ostavljali na miru. Surova je snaga ciklida i neki put to izgleda baš odvratno, ali i još jedan dokaz da u principu kad veliki padaju, padnu baš žestoko. Inaèe sam èuo da odrasli i jaki mužjaci najèešæe završavaju nokautirani na podu od strane konkurencije, retko koji dominantni mužjak doživi mirnu starost u akvarijumu jer nema gde da se povuèe i primoran je na kraju na borbu za sve ili ništa.

Posle tog dogadjaja, ženka je sama poèela da priprema gnezdo, tj poèela je par dana nakon toga da kopa rupu u podlozi sa zadnje strane akvarijuma, i to me poprilièno iznenadilo jer je to radila ispod same usisne cevi od kanister filtera ( kao što se vidi na slici ) ali nije odustajala od iste zamisli, iako joj se nekoliko puta urušavalo sve samo od sebe. Najveæi mladi mužjak je delovao poletno ali totalno nespreman za mrest. Èinilo mi se daje trapav da trapaviji ne može biti, ali je svoj status novog alfa mužjaka održavao poprilièno agresivno. Ostalo je klasika, igrali su jedno oko drugo, gde moram da primetim da je ona bitno iskusnija u svim tim stvarima od njega.

Offline Buca

• Početnik
  • *
« Reply #11 on: 11 February, 2005, 21:25:06 »
napokon poèetkom decembra konaèno nešto od cele te tarapane, kao i obièno kod leleupija, broj oplodjenih jajašaca se èinio ogroman, kad krenu u reprodukciju znaju biti izuzetno plodonosni, ali i moje obaveze i nespremno doèekan dogadjaj, doveo je do onoga što sam veæ opisao u gornjem postu. Pomislio sam sredinom decembra da sam izgubio sve mlade. uprkos tome nastavio sam da špricem, koji ima dugaèku plastiènu slamku ubrizgavam tetra mikrofuter ili artemiju u okolini rupe i po peæinicama u tom delu akvarijuma. Sredinom januara prestao sam to da radim definitivno uveren da od svega ovoga nema ništa, ali su me mali iznenadili pre jedno desetak dana.

Da bi ste ocenili njihovu velièinu, evo još jedne fotke gde se mladac vidi u odnosu na usisnu cev atmanovog kanistra. Izvinjavam se na prljavom staklu, neæe se ponoviti više :D

Offline Buca

• Početnik
  • *
« Reply #12 on: 11 February, 2005, 21:33:23 »
Kod svakog mresta postoji tkz inicijalna kapisla koja pokrene lanac dogadjaja. Zanimljivo da je u ovom sluèaju ta kapisla bila smena generacija kod mužjaka, odnosno odlazak starog alfa mužjaka i pojava novog.

Dali se još neko susretao sa ovakvim sluèajevima?

Piromane, nisam skontao baš najbolje kako se postuju fotke, pa sam usitnio sa postovima, nadam se da je to OK.

Joco gde je neki egzotièni recept tipa paprika+osliæ+luk i salata = boja ;-)

Gile najsigurniji metod postoji samo kad odrastu, ženka je vidljivo manja od mužjaka, u nekim sluèajevima duplo manja. Do tada rizikuješ sa njih više pa valjda æe se napraviti par.

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #13 on: 11 February, 2005, 21:54:35 »
Sjajan tekst Buco, sad su mi stvari dosta jasnije!
Inace Pecin morski AQ je sjajan, znam da drzi ocelarise, moje omiljene(klovnove) morske ribe!
Dakle ti malci imaju oko 2 meseca, steta sto ih nisi hranio artemijom do sada bi bili barem duplo veci! Artemija je zakon (vidi ALZO-ve compressicepse!). Mada kad treba da se bucka... CIKLID_158 !
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline ljubisa

• Značajni član
« Reply #14 on: 11 February, 2005, 23:14:43 »
Bravo za tekst Buco !!! CIKLID_196
Super ti izgledaju leleupi!
imas li nekoliko komada na poklon? Bas si me zarazio. Super su!!!

Offline Buca

• Početnik
  • *
« Reply #15 on: 13 February, 2005, 17:36:58 »
Piromane hvala na otvaranju galerije, ja pojma nemam kako se kod tebe na sajtu radi ali kad budem imao sredjene neke fine fotografije svojih ciklida postovaæu u istoj.

Gile pa ja ih jesam hranio artemijom dok su bili mali, jedino, što ne znam u kojoj su rupi bili sve vreme, ja sa artemiju nasumièno ušpricavao, nadajuæi se da to nije za badava. Možda sam trebao da nastavim, ali kao što rekoh pomislio sam sredinom januara da nema ništa od njih i prestao.

Ljubisa, ne bi da kvarim posao mnogim ljudima, ali leleupi su relativno dobro dostupan i jeftin ciklid, kojeg uvek možeš naæi po boljim radnjama poput one koju ima naš JZH. Inaèe su još mali da bi se prodavali ili èak davali na poklon. Tek negde za dva do tri meseca, možda æe biti spremni da okuse i druge akvarijume.

Offline Silvester

• Veoma napredan član
« Reply #16 on: 13 February, 2005, 19:03:12 »
Pozdrav za Bucu - mog suseda i veoma zanimljivog sagovornika sa dva akvaristicka okupljanja.  CIKLID_166
Veoma koristan i koncizan tekst, sa dosta zanimljivih  informacija za sve nas . Jedna od pouka cele price: never give up. :-)  POsebne cestitke za izgled akvarijuma i vrlo detaljan i poucan tekst.
Buco, kad budes imao jos slika slobodno ih upload-uj u svoju galeriju, a Gile ce da ih izmesti ili kopira u kategoriju u koju vec spadaju.
LJubisa, nije moje da se mesam, ali ti, koliko ja znam, imas Malawi tank :-D, pa ne bi bas isli mali iz susednog jezera. Bar ja tako nesto smatram.
Znam, sad ce Piroman da stavi sliku svog aq od 700l gde samo jos smudja, sarana, a bogami i kecige nema 8-), ali eto.

Offline Buca

• Početnik
  • *
« Reply #17 on: 13 February, 2005, 22:15:25 »
Veliki pozdrav Silvestere  CIKLID_166

Postavio sam još fotografija u foto albumu, nadam se da æe moderator Gile biti zadovoljan sa istim.

Ljubiša onda mora novi akvarijum, nemoj mešati malawi i tanganjiku.

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #18 on: 14 February, 2005, 09:11:11 »

Buca wrote:
 Postavio sam još fotografija u foto albumu, nadam se da æe moderator Gile biti zadovoljan sa istim.

Uuuu moraces bas da se potrudis!!! Salim se Buco opusteno. Tvoj album tvoja stvar, ja necu da ti se mesam sve dok ti ne zatreba pomoc!!! Inace fotke su super, a najvise mi se svidjaju one sa regani-jima!!!
Sto se tice artemije to je OK ali da bi bilo zesceg efekta kakav se i ocekuje mora da se ubacuje 2, 3 puta dnevno, a to je zaista... CIKLID_179
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline ljubisa

• Značajni član
« Reply #19 on: 14 February, 2005, 10:20:59 »
Dragi drugari! Znam da je vecina vas zestoki protivnik mesanja biotopa. Ja u jednom akvarijumu imam pripadnike i Malawi i Tanganjika ciklida. I super im ide. O ukusima ne vredi raspravljati. A novi akvarijum od 500 l pravim cim dobijem stan! Od Vojske, naravno!!!  CIKLID_158

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
25 June, 2018, 04:29:43

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154852
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 80
  • Online Ever: 450