Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Ponasanje zenke koja nosi mlade i problematika tokom tog perioda  (Read 16808 times)

Offline Silvester

• Veoma napredan član
Evo da dam par zapazanja o ponasanju zenke za vreme dok nosi mlade u ustima. Mozda nesto bude koristilo i Bojku u sastavljanju svoje (nase) knjige, a mozda budem rekao nesto sto svi vec znaju, ali u svakom slucaju ne moze da skodi. A cim ne skodi, onda koristi. :-)
Zenka melanochromis exasperatus (vec 21 dan kako nosi mlade) se nalazi u akvarijumu sa mladim caeruleus-ima i mpanga-ma. Fizicki je odvojena, ali sve vreme vidi sve malce koji slobodno plivaju i zezaju se po ostatku aq. I poslednjih par dana ona je izuzetno nervozna i stalno pokusava kroz staklo da nasrne na malecke. Sve do danas nisam znao zbog cega i mislio sam da je to neki los znak, da ce mozda da proguta i ubije mladj koju nosi. Ali danas se desilo nesto zanimljivo sto do sada nisam imao prilike da vidim. U jednom momentu sam primetio kako nesto malo pliva u tom ogradjenom delu. Kad sam bolje pogledao video sam da je to mali exasperatus. Nekako je pobegao iz usta majke. Plivao je nekoliko minuta, sve dok ga ona nije ugledala. Tada se najstrasnije okomila na njega, kao sto se zaletala prethodnih dana na staklo. Malac je bezao, ali je neiskusan i saterala ga je u cosak. Onda je pocela da ga usisava u usta. Jadnicak se koprcao i borio, ali bezuspesno, tako da je, na kraju, ponovo zavrsio u njenim ustima. Mislim da to njeno ponasanje koje je usko vezano sa majcinskim instinktom i ta njena zelja da zastiti malog (bez obzira sto to on ne razume, pa bezi) objasnjava i njeno ponasanje u zadnje vreme. Verovatno je pomislila da su i svi ovi ostali mali u aq njeni i zelela je da ih uzme usta i tako zastiti. Tako da mozda i nije pametno drzati u istom aq zenku koja nosi i male, tek “rodjene” ciklide. Mozda je tako bezbednije. Sta vi mislite? Kakva su vasa iskustva?
« Last Edit: 03 January, 2015, 14:03:10 by nedara »

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Re: Ponasanje zenke koja nosi mlade
« Reply #1 on: 24 January, 2005, 18:26:44 »
Pa Silvester,to što si  ti opisao,to je još jedan pokazatelj,da imaju ciklidi majèinski odnos,razvijen do savršenstva.
I sam si lepo napisao,da iako su bili odvojeni /vidljivom barijerom/,majka je opet pokazala toliko brige,da je htjela pokupiti mladj nazad u usta i tako ih zaštititi.
To jeste jedan od fenomena,koga imaju ustonoše.
No takvu majku i mladunce možeš slobodno staviti u poseban akvarij,pa da vidiš uživo,šta znaèi ta skrb i briga za mladj.Naime tami ih ispušta,staviš prst u vodu u tren oka oni su veè bezbedni u majèinim usnama.
dakle,to ti je sasvim prirodni potez brižljive majke....ustonoše

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
Cedjenje pokojnica
« Reply #2 on: 09 May, 2006, 16:50:50 »
Danas nam je crklo nekoliko odraslih Malawi ciklida koji su silom prilika bili smesteni u akvarijum od 20l. Nestalo je struje nocas, i jutros su ribe lezale na ledjima. Sacekali smo podne, kada su sve vec bile mrtve i ZDule je krenuo da izbaci leseve. Prilikom hvatanja leseva nosecih zenki, malci bi jurnuli iz usta u akvarijum????????????

Neki su sjajni, neki su mlitavi, neki su mrtvi, ali je biz akcija u cedjenju lesa, sto priznajem da jos nisam cuo da se nekome desilo :(
Pozz
Piroman

Offline saulosi

• Napredni član
Re: Cedjenje pokojnica
« Reply #3 on: 09 May, 2006, 16:53:02 »
Vrlo interesantno da su preživjeli.
Kako li će to da se odrazi na roditeljske instinkte malaca CIKLID_106

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #4 on: 09 May, 2006, 16:55:50 »
Nikako.  Nemaju oni pojma sta je sa roditeljima a dovoljno su 'noseni' jer su, kako kaze, isplivali (izjurili)!

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #5 on: 09 May, 2006, 16:57:12 »
Da smo ih cedili, cedili bi smo ih za dan-dva, te su sasvim zreli, ofarbani su i alavi na hranu...
Pozz
Piroman

Offline Butch

• Početnik
  • *
Uginula oplodjena zenka!
« Reply #6 on: 10 May, 2006, 13:23:26 »
Pre nekoliko dana, posle zamene vode u aq, #Ja volim ceo svet, a najvise ciklide# sa donje slike (ne znam kako se zove) je bila oplodjena od strne jednog muzjaka. Inace to joj nije bio prvi mrest vec treci u poslednjih 2.5 meseca bez obzira sto #Ja volim ceo svet, a najvise ciklide# ima svega 8 meseci. Iz prva dva mresta imam ukupno 15 malaca.
Problem: Juce kada sam se vratio sa posla zatekao sam je mrtvu na dnu akvarijuma i delimichno pojedenu. Primetio sam da su je muzjaci jeli dok je nisam izvadio iz aq. Predpostavljam da su je oni i ubili. Dan pre toga nije pokazivala nikakve neuobicajene znake za jednu trudnjacu. Sta vi mislite, kakva su vasa iskustva?

Offline Preki

• Značajni član
  • Pa ti sad zamisli kakav li mu je tek ćale !
Re: Uginula oplodjena zenka!
« Reply #7 on: 10 May, 2006, 14:06:55 »
Moguce je da je neki od baja hteo da se mresti ,a ona nije mogla pa je opeglao . Isto tako je moguce da je uginula od iscrpljenosti jer 2 mresta pa i treci sa osam meseci zivota nije malo .
  Gledaj to sa vedrije strane, ostavila ti je 15 potomaka.

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #8 on: 10 May, 2006, 15:25:17 »
Koliko imas zenki?Ako ih nije bilo vise muzjaci koji su hteli da se mreste su se okomili na nju u nedostatku jos zenki.

Offline Butch

• Početnik
  • *
« Reply #9 on: 10 May, 2006, 18:49:55 »
Imam jos 3 zenke, nisu se do sada mrestile. Muzjaka ima 4 i redovno se peglaju po aq.Dvojica a mozda i trojica ce a lete to je sigurno. Odavno se kanim da to uradim ali... Mislim da su je muzjaci ubili,  ono sho me sada zabrinjava i tera da sumljam u to je jedan mali demasonac koga sam pre dva sata nasao na dnu aq. Opet se sve desilo dok sam bio na poslu. Vodu sam menjao pre 4-5 dana a sada sam izvadio aktivni ugalji zamenio jedan deo vode pa cemo videti sta ce se desavati.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 April, 2018, 23:04:53

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154748
  • Total Topics: 9327