Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Alge na prednjem staklu.  (Read 20893 times)

Offline Silvester

• Veoma napredan član
Alge na prednjem staklu.
« on: 12 January, 2005, 21:05:10 »
Ljudi, javljaju mi se alge na prednjem staklu.  Pokusao sam sa velikim plekostomusom, medjutim stanje nije bilo nesto bolje. Onda je nesrecnik nastradao u akciji. Mislim, nije to nista kriticno, a i ja s vremena na vreme ocistim trulex krpom, pa bude dobro, ali je malo nervirajuce. S obzirom da se ribe mreste voda bi trebalo da je dobra. Help?

Offline dusann

• Početnik
  • *
Re: Alge na prednjem staklu.
« Reply #1 on: 12 January, 2005, 21:53:52 »
Pokušaj da smanjiš svetlo , kod mene se to dešavalo,kada promenim nešto u osvetlenju.Inaèe mislim da ribama neæe ništa faliti ako kada menjaš vodu i obrišeš i skineš alge sa stakla.
Pozdrav!!

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #2 on: 12 January, 2005, 22:52:07 »
svake nedelje pre menjanja vode magnetom obrisem sva stakla,i do sledeceg ciscenja ne stignu previse da se namnoze.inace to je kod svih mojih akvarijuma bila normalna pojava,mnogo veci problem su mi alge koje se hvataju za podlogu.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #3 on: 12 January, 2005, 23:00:35 »
Uzrok je definisan!  Voda ti je sigurno zdrava...pa algi ima i u jezerima odakle ciklidi i poticu.

Da li imas magnet za brisanje/ciscenje algi?

Da li imas dovoljno lepljivaca - algara?  (na zapreminu tvog aq od 150-180l, ispravi me, ide bar 3-4)

Definitivno nabavi i zilet za skidanje algi! (meni je resio problem).  Naime, algari sprecavaju masovnu pojavu raznih algi, medjutim ni oni nisu svemoguci posto ih obicno nema dovoljno.  Magnet je super stvarcica za lako odrzavanje pristupacnih stakala ali on ne skida tzv tackaste alge (neko vec zna kako se zovu) vec je jedini spas zilet.

Ja sam sa ziletom generalno ocistio moja 3 akvarijuma za dva sata!  Bio sam ocajan zbog tih algi koje ne mogu da uklonim magnetom a u 500l algari ne mogu da dodju do 'izrazaja' zbog smaraca Tropheusa  CIKLID_115 pa su krisom radili samo nocu a nikada ih nisam video na 'otvorenom', zbog vec navedenih likova.

Nekako mi se cini da se pravi problem sa algama, u akvarijumima gde nema puno biljaka (znaci, ciklidnim) javlja posle 8-10 meseci od formiranja istog!  Koliko ima tvoj akvarijum?

p.s. Eto, i Vladan upravo odgovori...

Jeste, i ja cistim prednja stakla svake nedelje jer taman oko 5-6. dana opet krece da se formira 'film' algi.  Medjutim za te tackaste, koje kasnije prerastu u neke cupacve, jedini lek je zilet.  Algari srednje velicine im ne mogu nista.  Ziletom nisam niti jednom zagrebao staklo, uz pazljivu upotrebu.
Svetlo je glavni problem jer alge, u nedostatku biljaka i bla bla...prosto bujaju. Ja sam osvetljenje ogranicio na 10h dnevno i delimicno pomaze. Posto ipak imam neke biljke, to je neki minumum.  Sto se podloge tice, ako imas pesak, puzevi mogu da rese deo problema ali i oni mogu postati napast.

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #4 on: 12 January, 2005, 23:08:35 »
A ima li neko iskustva sa sredstvima protiv algi.Prave ih i Sera i Tetra.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #5 on: 12 January, 2005, 23:20:40 »
Ne budi 'ocajan', sad sam pogledao sliku tvog aq i na slici je savrseno cist, jer je novoformiran (u trenutku slikanja).  Sigurno su se vec pojavile lagice na cevima, unutrasnjem filteru, oblutcima i, kao sto sam kazes, na podlozi!?

Vidim da imas neki sitan sljunak...steta, bolje bi isao pesak a i prakticniji je i nekima lepsi.  Kod mene u 200L pesak je i dalje savrseno cist jer sam korigovao rasvetu, pustio puzeve (ciju populaciju 'kontrolisem') i imam 4 algara (mada oni ne smeju mnogo da se motaju po podlozi zbog muzjaka calvusa & compressiceps-a).

U velikom aq sam nesto 'zaprljanog' peska zamenio svezim ali je takodje i bio krupniji nego u 200 i samim tim veca podloga za stvaranje algi.  Tropheusi ga stalno miljaju ali puzeva nemam pa je malo sivkast, ali ne i zelen.  Algi imam na kamenju i to one koje Tropheusi i Algari ne konzumiraju?!?

Hemiju batali!  Mislim da je efikasna ali moze biti i stetna za ribe...na duze staze?!

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #6 on: 12 January, 2005, 23:32:59 »
Ma situacija sto se tice algi je ok.Jedino me nerviraju braonkaste alge koje su pocele da se javljaju na podlozi,malo "preorem" podlogu prilikom usisavanja i bude bolje.Znam i ja da bi mi bio bolji pesak,ali to nisam znao prilikom formiranja akvarijuma.Odredjena kolicina algi je ok,nikad nisam video akvarijum koji bas nema nimalo algi.

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #7 on: 13 January, 2005, 10:11:09 »
nemoj koristiti nikakve hemije.
Ja obièno tako radim.
1.Iz akvarija spustim 50%vode /kad menjam,jednom nedeljno/
2.takav poliprazan akvarij jeste "pripremljen" za trljanje stakla
3.uzmem spužvu,koja se obièno služi i za èišèenje staklenig posudja,a ne daj bože,ostavlja koje tragove
4.i trljam ,trljam po staklu i tako ga oèistim od algi
5. naspem vodu i uživam
6.ciklidi su za uživanje,zato uživajte u njima,ne u hemiji

Offline profiler

• Značajni član
« Reply #8 on: 13 January, 2005, 11:55:22 »
Na osnovu dugogodisnjeg iskustva smatram da je za problem algi na prednjem staklu najbolja sledeca kombinacija: nekoliko ancistrusa + nekoliko amonijera + magnet povremeno. Sto se tice algi koje se hvataju na podlozi (kvarcni pesak kod mene) najbolje je imati u akvarijumu neke ribe koje stalno idu po dnu i "sifoniraju" podlogu - dok sam imao Pleurospilus Macropse podloga mi je uvek bila savrseno cista i bez algi obzirom da su ovi non stop isli po dnu i prosejavali pesak isisavajuci pritom sve alge iz istog.

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #9 on: 13 January, 2005, 20:45:18 »
Ja sam resio taj problem smanjenjem svetla. Probaj da ispod neonki stavis nesto tipa beli pleksiglas (klirit). Resenje zvuci malo glupo ali je i vise nego efikasno!!!Pojave se sa vremena na vreme, ali ih skines sa magnetom!
Sto se tice algara, treba uzeti male i paziti da se ne "navuku" na obicnu hranu jer onda batale alge i bace se na opusteniji vid zivota! CIKLID_158 . Takodje iz nekog licnog iskustva amonijeri su mnogo "vredniji" od bilo kog algara!
Profiler-u kako izgleda Pleurospilus Macropse ???
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 July, 2018, 11:03:09

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348