Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Crna hronika ili sta nikako ne raditi kad imate ciklide  (Read 13575 times)

Offline Silvester

• Veoma napredan član
Crna hronika ili sta nikako ne raditi kad imate ciklide
« on: 26 December, 2004, 20:00:15 »
Evo otvaram ovu temu da bi smo mogli na jednom mestu da izmenimo iskustva, a sa ciljem da iz necije greske svi izvucemo neko iskustvo. Nije bas rec o bolestima, ali vredi procitati.
Moj aq je sa pozadinom koja je ozidana sa sigom i kao takav ima puno pecina i prolaza. To je, generalno, super za ciklide iz grupe M’bune koje ja drzim. Medjutim, to, takodje, ima dosta nedostataka. Prvi je taj sto da bih uhvatio neku ribu (bilo da je dam nekome, da nosi mlade i sl.) moram bas dobro da se namucim. Samo uz pomoc mrezice to postaje nemoguca misija. Iz tog razloga sam morao da nabavim komad pleksiglasa (nekih 30x60cm)  i sa njim postavim zamku i cekam. Zamka se pravi tako sto pleksiglas postavim tako da jedna strana od 30cm bude prislonjena uz jednu bocnu stranu aq, a ceo komad  bude paralelan sa prednjom stranicom. Onda iskljucim svetlo u aq i cekam da riba koju zelim da uhvatim dodje u taj prostor izmedju pleksiglasa i prednjeg stakla. Budem brz i privucem drugu stanicu pleksiglasa do predje strane i napravim neki kao trougao. Onda mrezicom lovim ciklida. Naravno, nivo vode u aq morate da postavita tako da bude nizi od visine samog pleksiglasa.
Drugi veliki problem sam video tek pre nekoliko nedelja. U jednoj od tih pecina se zaglavio moj plekostomus (nekih 20cm). Da budem iskren, ja sam uvece video da mu viri zadnje peraje, ali sam mislio da covek jede. Mozda sam i bio u pravu, ali kad sam sutradan dosao s posla on je opet bio na istom mestu. Sta se desilo? On je usao u tu rupu i rasirio ona prednja peraja, a ciklidi su ga, izgleda, malo grickali. Mnogo se uplasio, nije mogao da ispliva unazad, a sve to je trajalo i crko. Kada sam zakljucio da je mrtav pokusao sam da ga izvucem, ali ni to nije islo kako treba. S obzirom da su mu, kao sto sam pomenuo, prednja peraja bila rasirena bilo je to kao vaditi strelu. Ja sam onda zapeo kao magarac i sta? Otkinem izgrickano telo, a glava ostane zarobljena. Glavu sam posle uz pomoc creva, zice i srafcigera vadio jedno 10-ak minuta.
U to vreme sam imao jednu zenku caeruleusa koja je nosila mlade u ustima i nju sam prebacio u poseban aq. Kada je izbacila malecke nije jos neko vreme jela, pa su me nagovarali da je vratim u aq. Kao bice bolje, pocece da jede. Ja, mentol, poslusam i ubacim je u veliki aq. Sutradan kad sam dosao s posla (pocinjem da dobijam fobiju od dolaska s posla) nasao sam je mrtvu i delimicno nacetu grickanjem. Naravno, to je bilo i za predvideti. Jadna nije jela dvadeset i neki dan i bila je potpuno iscrpljena. Ciklidi, kao vrlo inteligentne ribe, su osetili da je jako slaba i navalili, a pretpostavljam da je i muzjak caeruleusa krenuo da trazi sex (bila je jedina polno zrela zenka) i tako su joj dosli glave.
Jos jedan nesrecan slucaj sam imao juce. Trebalo je zenku flavusa da uhvatim da bih je poslao kod Piromana koji ima muzjaka. Postupak hvatanja sam vec opisao, ali sta se desilo? Kad se pocne sa hvatanjem ribe se uznemira i pocnu da se kriju u stenama. Tako je jedan muzjak exasperatusa otisao u onu istu rupu u kojoj je umro plekostomus. Problem je sto ja to nisam video i izbacio sam 50% vode, da bih ujedno promenio vodu i uhvatio pomenutu zenku. Tako je on ostao na suvom u mraku. Hvatanje flavusa i menjanje vode je potrajalo oko 1-1,5h. Kad sam vratio vodu ubacio sam jos nekoliko novih riba koje mi je poslao Z’Dule i morao sam da idem iz kuce. Kad sam se vratio nikako nisam mogao da nadjem pomenutog muzjaka. Mislio sam da je od stresa pobledeo i da ne mogu da ga prepoznam u mnostvu novih riba. Resenje je doslo tek nakon nekoliko sati potrage kada je jedan divljak gricnuo mrtvog muzjaka i malo ga izvukao iz pecine. Kad sam ga izvadio bio je vec ukocen i po malo gricnut.
Naravucenije cele ove price je da nikako ne pravite zidanu pozadinu i nikako, ali NIKAKO ne vracate zenku koja je iznela mlade pre nego sto prodje bar 10 dana. Kako bi se ona oporavila i ojacala da moze da bezi po aq. Ja sam malo oduzio sa pricom, ali sve u cilju da neko drugi ne napravi slicne ili iste greske.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
Re: Crna hronika ili sta nikako ne raditi kad imate ciklide
« Reply #1 on: 26 December, 2004, 23:18:16 »
Silvestere, ja moram da se NE slozim sa tobom!

Zidane pozadine su izvanredna stvar, ukoliko zelite da Vas akvarijum ima znacajne estetske atribute, ukoliko pak zelite da se bavite mrestom, uzgojem i razmenom, naravno da zidana pozadina otpada. Stoga Silvester je potpuno u pravu osim u slucaju akvarijuma koji se pravi da "izgleda", a ne da bude funkcionalan!
Pozz
Piroman

Offline profiler

• Značajni član
« Reply #2 on: 27 December, 2004, 12:17:55 »
Silvestre, sto se tice kareleusa, kada zenki bilo kog ciklida ustonose dodje vreme za "porodjaj" treba je izvaditi, istresti male iz usta, i odmah je vratiti nazad kako ne bi izgubila mesto i polozaj u hijerarhiji (a samim tim i zivot). Ovo pogotovu vazi za manje aq. kakav je tvoj.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
« Reply #3 on: 27 December, 2004, 15:44:42 »
Evo da se ne slozim i sa Profiler-om. Po meni je najsigurniji nacin, da se zenka prebaci u zasebni akvarijum gde ce da pusti mladj, i ostavi sa malim 10-ak do 15 dana, da se dobro nazdere i povrati, a onda se vraca u maticni akvarijum, na mrescenje!
Pozz
Piroman

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #4 on: 27 December, 2004, 16:29:28 »
Piromane, sad ja da se ne slozim sa tobom, barem kada su Tropheusi u pitanju.  Pomenuti, u akvarijumskim uslovima, stvaraju neuobicajenu hijerarhiju u kojoj svaki primerak iz vrste, pa cak jato vs. jato, zna gde mu je mesto i u konstantnoj je borbi za ocuvanje pozicije i napredak na lestvici.  Da sa sada ne nabrajam, imao sam dva slucaja (zbog bolesti i premestanja) kod kojih se jasno videlo da ce, ukoliko ne preduzmem dodatne mere (svetlo, re-dekorisanje i sl.), neki od Tropheusa da strada jer je izgubio mesto, za samo desetak minuta.  Postoji teorija da, ako se zenka ili neki drugi primerak izdvoji u susedni akvarijum, gde moze da se odrzi vizuelni kontakt izmedju tog pojedinca i jata, tada se ribe tripuju da su jos na gomili i problema nema.

Nikako ne izdvajati 2 ili vise zenki u 'mrestilicu' jer ce nastati masakr, u novom, nepoznatom prostoru.

E sada, mozda u guzvi od 70-80 riba 'novajlija' prodje neprimecen, u sta sumnjam, ali sve je moguce, od akvarijuma do akvarijuma.

Jedno je sigurno, ciklidi greske ne prastaju!  CIKLID_200

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
« Reply #5 on: 27 December, 2004, 18:02:36 »
ALZO, razmisli opet o ovome sto si napisao, i uvideces da si totalno pogresio u proceni!

Po tebi bi bilo nemoguce imati ciklide iz vise nabavki uopste, jer bi svaki novoubaceni primerak bio ubijen!

Znaci itekako mogu da se izdvajaju zenke za mrest, moje poprilicno iskustvo u ovom domenu govori da sam u pravu, ali ignorisimo moje misljenje, i vratimo se baznoj logici, da bi svi mi mogli da gajimo samo ciklide koje smo prvi put kupili, jer bi svaka naredna nabavka bila ubijena, sto je normalno glupost...

Sva pravila (ili skoro sva) u ciklidaristici su relativna i podlozna korekcijama i izmenama, ali pravilo po kome ne mogu da se ikada dodaju novi ciklidi u akvarijum sa postojecima, mi se cini poprilicno neodrzivim!

CIKLID_263
Pozz
Piroman

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #6 on: 27 December, 2004, 23:14:01 »
Ne, Piromane!  Nisam mislio na nove Ciklide generalno vec na pojedinacne Tropheuse.  Ne mogu da tvrdim za akvarijum od 1t ili za akvarijume sa 60-70 Tropheusa, ali ne bih se usudio da ubacim 1 novog (ili izdvojenog duze vreme) Tropheusa u jato od 10-15 iste vrste.  Mislim da bi bio meta duze vreme i da bi se tesko izvukao.  Ubacivao sam noce Calvuse, Compressicepse, i razne druge naknadno i nije bilo vecih problema osim sto bi ih dominantni ciklid iste vrste pomalo smarao, nista neuobicajeno.  Medjutim Tropheusi se grupno ustreme na 'dosljaka' i ovaj se prvo ukoci (kako to samo Tropheus moze) i prima batine.  Tada se intervenise gasenjem svetla, re-dekoracijom i sl.

Mozda neko ima vise srece a neko manje, uglavom, mislio sam na Tropheuse a ne generalno na ciklide. :ciklid_beer , ziveli!

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
« Reply #7 on: 28 December, 2004, 09:57:01 »
ALZO, opet moram da ponovim, da se moj post odnosi i na tropheus-e!

ZDule je seljakao mesecima nekoliko tropheus-a, i stalno ih varacao  vadio iz maticnog akvarijuma i svi su zivi i zdravi (i debeli). Slazem se da su malo tezi tropheus-i od ostalih ciklida za akciju vracanja, ali naravno da mogu da se vrate nakon sto zenka pljune!
Pozz
Piroman

Offline profiler

• Značajni član
« Reply #8 on: 28 December, 2004, 15:23:01 »
Kada razmisljamo o dinamici ciklida u akvarijumima uvek treba da imamo u vidu cinjenicu da na njihovo ponasanje utice vise faktora koji se istovremeno preplicu na najrazlicitije nacine. Mislim da je Piroman ovde zanemario jedan bitan faktor - gustinu naseljenosti ciklida po jedinici zapremine akvarijuma. Poznato je pravilo da sto je veca guzva u aq. agresivnost prividno opada, obzirom da je rasuta na razlicite jedinke. Kod Silvestera u aq. nema mnogo riba (ako se ne varam odnos je otprilike 1 ciklid na 10 lit. vode) tako da svako vracanje pojedinacne ribe, posle nekog vremena provedenog van maticnog aq., prestavlja za istu veliku opasnost obzirom da najjaci muzjak distribuira agresivnost na mnogo manje riba. Ako se tome doda i cinjenica da su najjace ribe u pomenutom aq. poslovicno izuzetno agresivni Exasperatusi opasnost se automatski dize na visi stepen. Da sumiram, po mom misljenju, ukoliko je guzva u aq. velika ribe se mogu vaditi i vracati uz mnogo manji rizik nego ukoliko je gustina naseljenosti mala.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
« Reply #9 on: 28 December, 2004, 15:40:59 »
Profileru ne mogu da se slozim sa tobom. Guzva u akvarijumu moze ali i ne mora da bude fakltor, koji smanjuje agresivnost. Mislim da je ovo individualna pojava i da ne moze da se primeni kao pravilo. Ja zastupam tu teoriju o prenaseljenosti, ali JZH zastupa sasvim drugu teoriju o vizuelnim barijerama i sl. U svakom slucaju, ovo sto si ti izneo profileru, ne menja, niti negira moj stav, koji je kao sto sam vec napisao baziran na logici, a ne iskustvu!
Pozz
Piroman

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
17 January, 2018, 23:21:03

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]