Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: mrest tanganjikanaca  (Read 10418 times)

Offline Goxxx

• Član u razvoju
  • **
mrest tanganjikanaca
« on: 25 December, 2004, 15:58:56 »
Pozdrav,
imam par pitanja o razmnozavanju tanganjikanaca. Verovatno su vec postavljana ranije, ali nisam uspeo da pronadjem odgovore na sajtu.
1. zenka leptosoma ( mplungu ili muplungu? ) je "noseca", prebacio sam je u manji aq. jer ju je muzjak gnjavio. U mrezici je izbacila 2 kom. ikre, ubacio sam ih u aq. , ali ona ne obraca paznju. Ima li sanse da se iz te ikre izlegu ribetine, ili da je bacim? Ikra je oko 3mm i bele boje, da li je to normalno? Koliko dugo leptosome nose ikru i mlade i kada bi trebalo da pocnem sa hranjenjem mladih? Sta je najbolje da im dajem ( osim artemije za koju nemam vremena )?
2. U istom aq. imam i par Neolamprologus brevis "Ikola?". Prebacio sam ih zato sto ih u glavnom aq. gnjave julidochromisi i leleupiji, tako da je posle 3 mresta preziveo samo 1 mladunac ( taj je vec dosta porastao ). Vec su se izmrestili ( zenka je bila debela ) i za sada ne diraju leptosomu. Da li mogu da ih ostavim zajedno? I ( kao i za leptosome ) kada da pocnem sa hranjenjem malih i sta da im dajem.
Zatrpao sam vas pitanjima, ali konacno imam vise vremena za akvaristiku...

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
Re: mrest tanganjikanaca
« Reply #1 on: 25 December, 2004, 17:23:38 »
Da bi ikra prezivela potrebno je da se ubaci u egg tumbler, to jest inkubator za ikru, ovako nema nikakve sanse!

Nemoj da se opterecujes zbog 2 kom ikre, jer se i vise izgubi tokom mresta i nosenja.

Ja nisam strucan, preciznije nemam pojma o leptosomama, tako da ne mogu nista da odgovorim na ostala pitanja :(

U svakom slucaju, uzivaj u mrestovima...
Pozz
Piroman

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #2 on: 25 December, 2004, 17:42:13 »
Leptosome nose oko 3-3,5 nedelje a mladunce mozes komotno da vadis vec krajem 3.  Posto su zenke skoro bezbojne oci i tela mladih mogu da se primete kroz 'obraze' i to je dobar pokazatelj da vec sazrevaju. Mozes ih hraniti i sitnom suvom hranom mada je Artemia zakon za za svu mladj i % prezivljavanja je veci sa njom kao i dokazana cinjenica da brze napreduju i da je svima ujednacen rast.  A da je 'buckanje artemije zezanje...jeste  CIKLID_179

Mrestis BREVISE!?!?

Daj napisi nesto vise o tome u temi 'mrest' ili 'Neolamprologus brevis' (ako ne postoji, otvori je).  Ja se patim sa jednim parok (ako je par uopste) vec 1 god i nista!?  Pokusaj da ih fotografises i/ili opises razliku u polovima.  Kako fizicku tako i karakternu!

Svaka cast! CIKLID_273  CIKLID_273  CIKLID_273

Offline Goxxx

• Član u razvoju
  • **
« Reply #3 on: 30 December, 2004, 18:09:40 »
Posle nekoliko dana situacija je:
leptosoma- bez promena, kulira u mracnim uglovima aq.
brevisi- izlegli su se mladi!!! Ne znam koliko ih ima, jos su u skoljci, osim par avanturista koji su vec napustili roditeljsko gnezdo i lunjaju po aq. Promenilo se i ponasanje zenke, sada tera muzijaka kada se priblizi skoljci. Da li da sklonim muzijaka? On sam ne obraca paznju na mlade koji su napustili skoljku. Odlucio sam da klince hranim isitnjenom suvom hranom (Tetra diskus, Hikari Ciklid Gold...), stvarno nemam vremena da buckam artemiju, a i onaj jedan mladunac koji je preziveo u zajednickom aq. je odrastao na suvoj hrani...
Alzo mrescenje brevisa je najmanje moja zasluga, uglavnom oni sve odrade sami :) . Ako ovaj mrest bude OK, napisacu detaljan izvestaj.
Razlike izmedju m. i z. su velicina (m. je ~2x veci), m. su "glavatiji" imaju jace celo i kod m. na trbusnim  perajima je prva zbica duza i svetlija.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #4 on: 30 December, 2004, 18:23:47 »
Svaka cast!

Ja imam par (2 komada jer se ne ponasaju kao par) Brevisa i jedan je definitivno veci skoro 2 cm kako si naveo.  Taj veci kopa, menja boju, juri ovog manjeg i sl.  manji Brevis nikada nije primecen da ukopava skoljku.  Cudno je da, kada ugasim svetlo, ta agresivnost kao da prestaje.  Lice na par ali ih nikada nisam video zajedno oko iste skoljke.  Obraticu paznju na peraja!  Cak ni JZH nije siguran jesu li par ili cak 2 zenke (mada bi onda ovaj veci bio stvarno velika zenka od min 5 cm)

Izvestavaj dalje! CIKLID_111

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #5 on: 30 December, 2004, 19:19:33 »
Koliko su brevis-i slicni similis-ima (to jest sifilisima)?

Mislimd a nikad anisam ni video brevis-a uzivo...
Pozz
Piroman

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #6 on: 31 December, 2004, 00:29:38 »
Mogao si kod mene da ih vidis ali nisi uspeo, valjda!?

Brevisi su veci, robusniji i uglavnom nemaju pruge (mada ima i varijeteta sa prugama koje su razredjenije nego kod similisa).

Similisi su slicniji multifasciatusima!  Znaci, minijaturni skoljkasi.

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #7 on: 31 December, 2004, 08:36:05 »
U pravu je ALZO, jedina slicnost similisima su Multifasciatusi. Jedina razlika je sto tvoji similisi imaju pruge preko cele glave i tela a multifasciatusi samo preko tela! Takodje similisi imaju jaci kontast boja!
A Brevisi, pa po nekom grubom poredjenju mogu se uporediti sa ocelatusima, pogotovo sunspot varijetet.
Jedino su mnogo robusniji...
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline Goxxx

• Član u razvoju
  • **
« Reply #8 on: 10 January, 2005, 18:34:31 »
Nastavak price...
leptosoma po starom, novost je da je i druga zenka noseca... kad krene... prebacio sam je u manji aq. u kome je vec guzva- dve leptosome, par brevisa + mladi...sada je muzjak sam u velikom aq., tako mu i treba kada ne ume da rasporedi CIKLID_111  CIKLID_111
mladi brevisi lutaju po aq. Interesantno je da ih je zenka cuvala dok su bili u skoljci, cim su se udaljili prestala je da brine o njima. Ponovo je naklonjena muzijaku, jede kao luda... ko zna mozna se opet mresti CIKLID_133
Par uopste ne konstatuje mlade, oni plivaju po celom aq. Hranim ih dva puta dnevno omeksanom pa izmrvljenom hranom (Hikari ciklid gold, Tetra diskus...) , mnogo su alavi, nije retkost da vidim nekog kako otkida sitnije komadice hrane sa celih granula koje dajem odraslim brevisima.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #9 on: 10 January, 2005, 19:23:51 »
Koliko ima malih Brevisa? Pokusaj da napravis par fotki maticnog para i mladunaca.

p.s. u prilogu je i fotka mog para (?) Brevisa sp. Ikola napravljena pre oko 6 meseci, Mozda su, u medjuvremenu, i porasli jos po .5 cm ali odnos ostaje isti.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
22 July, 2018, 23:49:38

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348