Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Početak ciklidne groznice 120x50x60 (d x v x š)  (Read 6279 times)

Offline tkalcho

• Početnik
  • *
Početak ciklidne groznice 120x50x60 (d x v x š)
« on: 12 January, 2009, 15:36:01 »
Dobar dan,

evo najprije da se predstavnim članovima i široj publici ciklidi.org, ime mi je Mladen, iz Hrvatske sam i počinjem raditi na svojem prvom ciklidnom akvariju. Stranica ciklidi.org, tj. njezini članovi su mi uvelike pomogli sa svojim iscrpnim postovima da se odlučim na ciklidni akvarij. Dosada sam imao biljni (cca 1,5 g) ali kada gledam ove slike, čitam članke i postove, moja želja i ljubav prema ciklidima svakim danom sve više raste. No, isto tako imam i drugi hobiji, ljubav i profesionalno zanimanje iz područja elektrotehnike, tako da želim ovo iskombinirati zajedno. U smislu DIY uradaka. Akavarij će biti Malawi.

Akvarij koji planiram je dimenzija 120x50x60 (d x v x š), sa dva filtera Fluval 404. Izradu pozadine ću povjeriti iskusnom čovjeku sa ovih stranica, volim umjetne pozadine jer ako su dobro i kvalitetno izvedene, mogu pružiti odličan vizualni koncept prirodnog staništa.
Poklopac akvarija će biti u DIY varijanti sa 2 neonke T5x54W Sylvania Aquastar i 24 Bright Led diode 1W. Kao materijal za izradu, odlučio sam se za forex 8 mm.
Od elektronike trenutno imam Siemensov PLC sa 6 DO/DI i 4 AO/AI. PLC bi kontrolirao i kupio informacije o temperaturi, dnevnom i noćnom režimu rasvjete, te automatskoj izmjeni i dopuni vode. U planu je i mjerenje pH vrijednosti, ako nađem pogodan osjetnik. Sve informacije bi se prikazivale na digitalnom displeju koji bi bio ugrađen u sam poklopac akvarija.

Od Vas trebam pomoć u odabiru vrsta ciklida koji su prikladni za početnike, informacije i eventualno linkove na prirodna staništa malawi jezera, da mogu vidjeti slike podvodnog svijeta.
Isto tako bi molio informacije kako sakriti cijevi filtera i pumpu za odlijevanje vode u stijenu. Da li stijena mora biti šupljikava tj imati negdje rupe po sebi (pa na te rupe staviti plastičnu mrežicu) i kako osigurati optimalan protok vode u akvariju.

Ima tu puno uradaka koji mi se sviđaju, ne bih želio kopirati nekoga jer mi nije u duhu ni moralu. I ovim putem se ispričavam svima ako ću posuditi koju ideju, isto tako, kada dođe vrijeme, svoje ideje i uratke ću podijeliti sa Vama. Ovaj plan je u začetku, neke elemente sam već nabavio, nekima će potrajati izgradnja.

U svakom slučaju ne želim brzati, želim raditi sve polako i sigurno, dalje se informarati i dijeliti informacije s Vama. Za mene akvarij prije svega znači osigurati prirodno stanište ribama, postaviti u akvariju optimalne uvjete, i da akvarij, kako izgledom, tako i florom i faunom čini ukras mojeg doma u kojemu će uživati i ribe i ljudi.

Unaprijed se zahvaljujem za pomoć, želim sve najbolje u nastavku rada, i naravno čim veće akvarije i čim rjeđe ribe.

Pozdrav 
« Last Edit: 07 January, 2013, 21:49:35 by nedara »

Offline No.1

• Veoma napredan član
Re: Početak ciklidne groznice
« Reply #1 on: 12 January, 2009, 15:44:52 »
Sretan ti bio pocetak ,ja ti predlazem tropheuse inace ih nisam nikada drzao ali eto meni se svidjaju pa predlazem i tebi SRECNO  :)
Akvaristika, to je moja ljubav !

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #2 on: 12 January, 2009, 15:46:26 »
Za početak bih ti poželeo dobrodošlicu na forum!  :)

Drago mi je da si se opredelio za ciklide i pokušaćemo da ti pomognemo...

U akvarijum tih dimenzija bi najbolje išle Malawi Mbune, uglavnom ih savetujemo početnicima
Evo linka ka bazi ciklida u kome su (uglavnom) one predstavljene, mada ima još puno vrsta koje tu nisu prikazane:

http://ciklidi.org/forum/index.php/board,52.0.html

Elektronika koju želiš da iskoristiš je dobra ideja, ali ti tu nemogu pomoći.

Uglavnom si napisao neke osnovne stvari a tvoja je ideja kako će to sve izgledati aq + se potrudi da pronađeš sve što treba. Slobodno postavi konkretna pitanje, rešićemo ih jedno po jedno...

Offline daba

• Konsultant
  • Značajni član
  • Darko Babić
« Reply #3 on: 12 January, 2009, 17:16:20 »
Vodi računa da uskladiš dužinu akvarijuma sa dužinon fluo rasvete (ako se radi hauba) jer je dužina standardne armature sa fluo cevima oko 125 cm, a akva je 120, pa se bojim da ne zafali koji cm ;)

Offline Mastino

• Napredni član
« Reply #4 on: 12 January, 2009, 17:25:11 »
pozdrav tkalcho i dobro dosao  :)

eto nedara ti je vec dao hint sta se tice odabira riba...

iz iskustva ti mogu reci da ce ti to biti prejaka rasvjeta za ovaj tip tanka, imam T5 2x54W na 720L i cak na mom tanku mislim da je previse toliko svjetla (sva sreca pa sam poslusao iskusnije i stavio samo te 2 lampe jer sam ih planirao 4 :) )...

uglavnom, sretno  ;)
Cichlids Power & Enjoy Cichlids!

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #5 on: 12 January, 2009, 19:04:26 »
Malawi m'bune su ti dobro ponuđeno rešenje.jako su koloritetnih i atraktivnih boja a i ženke su isto tako lepo obojane.
Sad po pitanju rasvete, za Malawi m'bune dovoljna je jedna sijalica, vole oni malo pomračine u akvariju.
Pošto ti elektronika nije strana, ja bih ti predložio, da svetlo podesiš tako, da se postepeno gasi uveče, te ujutro postepeno pali, kako bih to bila imitacija zalaska sunca, te njegovog izlaska.To preporučujem iz aspekta, da gašenje svetla na brzinu deluje stresni na ciklide.
Slike prirodnog staništa imaš i na tom sajtu, kao i na googlu,nije to nešto strašno, no fini kvarčni pesak smeđe boje, te par kamenja više nego dovoljno i nekako deluje i originalno.
I dobro došao :)

Offline kozzz

• Veoma napredan član
    • papagaji
« Reply #6 on: 12 January, 2009, 19:12:01 »
Sto se tice Malawi mbuna preporucio bih>
jednu vrstu iz porodice elongatus (mpanga ili neonspot npr)
zatim mozes caeruleuse, pa saulosi, polit, trewavasae (mpanga ili chilumba), demasoni,
membedeep ili msobo...u takvom aq mogu odprilike 50-60 kom.

sto se tice osvetljenja za mbune, preporucujem aquarelle.

Salut

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #7 on: 12 January, 2009, 19:46:08 »
Tacno je da su mbune lake za gajenje pogotovo sto i u buretu mogu da se mreste ,ali smatram da ces se ti vremenom izvezbati i vremenom steci iskustvo u gajenju ciklida. A posto imas tako veliki akvarijum onda bih i mogao da pocnes sa tropheusima .Poceo sa njima ili sa mbunama druze po je sve jedno uvek tu ima da se uci i uci i posmatra i gleda i dal su joj usta puna ikre itd.Ako ces se opredeliti za malawi uzmi delfine ili auloncare ili tako nesto vece ,zasto da ne ......sto bih se zezao sa mbunama kadda sad imas uslove za veliku kolicinu riba da ubacis u taj akvarijum......
Akvaristika, to je moja ljubav !

Offline bojan74

• Veoma napredan član
« Reply #8 on: 12 January, 2009, 21:59:19 »
covek hoce malawi,kakvi tropheusi? druze tkalcho,dobro dosao isamo napred! dobro si odabrao, malawi mbune i to 50-70kom da se sareni. tome mozes da dodas jos jednu vrstu aulonocara i pobedio si !

Offline bojan74

• Veoma napredan član
« Reply #9 on: 12 January, 2009, 22:12:31 »
... i ne uzimaj manje od pet riba po vrsti

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 July, 2018, 01:55:05

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348