Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Lampologus signatus  (Read 15125 times)

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
Re: Lampologus signatus
« Reply #10 on: 11 January, 2009, 23:16:26 »
Neka moja opažanja.

Prva interesantna stvar koju sam zapazio, pored plavičasto ljubičaste boje na trbuhu ženke i oko analnog peraja, je da je zenka "pripremala" školjke za mrest.

Naime, delimično je zatrpavala i samu školjku i ulaz u istu, odlučila se za 4 školjke, od 8 ponuđenih (zanimljivo je to što su sve 4 različite!) i njih je marljivo pripremala.

Moja predspostavka je da je smanjivala ulaz u samu školjku.

Verujem da je to instinkt koji je jači od nje, jer ona zapravo nije imala nikakvog "neprijatelja" u akvarijumu koji bi mogao da joj uđe u skoljku i naškodi ikri/kasnije malcima.

Kako mnogi školjkaši kada polože ikru (govorim o ženkama) ostanu u školjci sa istom, očekivao sam da ću to videti i ovde, ALI na moje prijatno iznenađenje, ona je provela veoma malo vremena u školjci, više se šepurila oko nje, često je ulazila ali ne na duže od par sekundi.

U narednih par dana sam primetio da je ulazila u školjku (da je sad nazovemo cenralnu školjku) i izlazlila iz iste punih usta "peska" (tako mi je delovalo) i odlazila do drugih, predhodno pripremljenih školjki.

Setih se da su signatusi ikrašice koje ne lepe ikru i da je čest slučaj da ženka PREMEŠTA IKRU sa jednog na drugo mesto.

To je bio i ovde slučaj.

Iz centralne školjke, gde je položila svu ikru i koju je par dana čuvala, ona je jednostavno rešila da istu premesti u druge školjke koje je ranije pripremila.

Verujem da je razlog tome želja da što više malaca prezivi, opet instinkt, želja za što većim procentom izleženih malaca...

Ono njeno ponašanje me je zainteresovalo pa sam malo više vremena proveo posmatrajući ih i video da je ženka sada pazila/vrtela se oko 4 školjke, a mužjak se kretao okolo i po meni nije baš puno "učestvovao" u svemu ovome, on je više obraćao pažnju na mene.

Kako bih legao pored akvarijuma da bi ih posmatrao, on bi došao do stakla, pretio mi, zaletao se na staklo, širio se koliko je god mogao i posle izvesnog vremena bi se spustio na pesak i onako sav nakostrešen "mrko" me gledao.

Dovoljan je bio samo jedan mali pokret i evo ga, opet se ustremljuje na mene... trudio sam se da se što manje mrdam, bilo mi je zao i nisam želeo da se povredi, manijek je silno udarao po staklu sa ciljem da me otera...

Jako mi se svidelo to njegovo ponašanje.

Njegov posao je bio da otera uljeze a njen da vodi računa o ikri.

I tako, malci su se pojavili, razleteli su se po celom akvarijumu, moram priznati da sam iznenađen tim ponašanjem malaca, očekivao sam da će se "štekati" oko školjke, ali, na svaki znak upozorenja od strane roditelja, malci bi se ukopali i šanse da ih iko primeti su ravne nuli. Kad god priđem akvarijumu, moram da se "ukopam" na par minuta kako bi malci, dobili znak da mogu da nastave sa "uobičajenim aktivnostima".

Otac im je sad extremno besan i još više napada, keva mu se pridružila...sada su dvostruko opasniji!!!

Extra ribe, nadam se da ću ih "izgurati" sve i da ću ih kvalitetno "raširiti" kako bi ste i Vi uživali u i sa njima!
F0

Offline jeferson

• Veoma napredan član
« Reply #11 on: 11 January, 2009, 23:51:50 »
Nisam neki ljubitelj tih sitnih skoljkasa,ali i oni imaju svojih cari...
sta mislis o Lamprologus callipterus on i nije tako mali...!
Voleo bi ih imati u aq  :)

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #12 on: 12 January, 2009, 00:19:01 »
Biće  :)

On nije mali ali ona je malena...

Njihovo ponašanje, e to treba posmatrati....jedno 2-3 muzjaka i 5-6 zenki....
na 120cm....prepuno školjki razbacanih svugde...eh...biće, biće... samo lagano!
F0

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #13 on: 12 January, 2009, 16:24:43 »
Da li jos neko osim tebe gaji ove lepe ciklide .....
Akvaristika, to je moja ljubav !

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #14 on: 12 January, 2009, 16:35:46 »
Koliko sam pročitao i ako se dobro sećam, ''callipterus'' mužjak pravi gomile školjki i pokriva dno, dovlači ih iz drugih delova aq, odnosno grupiše. Čak tu formira harem sa više ženki.

Tako da nećeš baš uživati u razbacanim školjkama, a i 3 mužjaka na jednom mestu kontam da nije ostvarljivo.
A opet, možda je to i moguće, video sam fotke gde plivaju u jatu!  :-X

Offline jeferson

• Veoma napredan član
« Reply #15 on: 12 January, 2009, 16:50:35 »
Ja isto kontam da su dva muzjaka maximum!

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #16 on: 12 January, 2009, 20:31:06 »
Koliko sam pročitao i ako se dobro sećam, ''callipterus'' mužjak pravi gomile školjki i pokriva dno, dovlači ih iz drugih delova aq, odnosno grupiše. Čak tu formira harem sa više ženki.

Tako da nećeš baš uživati u razbacanim školjkama, a i 3 mužjaka na jednom mestu kontam da nije ostvarljivo.
A opet, možda je to i moguće, video sam fotke gde plivaju u jatu!  :-X

U pravu si  i dobro si pročitao.

Što se tiče razbacanih školjki, naprotiv,uzivao bih i nadam se uzivacu, poena jeste da se skoljke razbacaju kako bi ih on skupljao i kako bi se dva muzjaka otimala oko istih i jedan drugom krala iste...  :)

Istina je da mogu da budu i u jatu ali kada dodje vreme mresta...dva kom je max za jedan prosecan "ciklidni" akvarijum (100cm duzina).  :)

F0

Offline Icecool

• Član
« Reply #17 on: 12 January, 2009, 21:10:10 »
Za callipteruse sam chitao na nekom stranom sajtu da bi im trebalo minimum 2 metra akvarijum da bi pokazivali normalno ponashanje kao u divljini...
Dakle kradja shkoljki i slichno...

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #18 on: 12 January, 2009, 22:04:28 »
vidiš, ja sam citao da je jedan neki minimum pa sam zato tako i napisao...naravno sto veci to bolji...  :)
F0

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #19 on: 13 January, 2009, 17:37:48 »
Evo par svežih fotki
F0

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
26 May, 2018, 17:31:23

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154799
  • Total Topics: 9334
  • Online Today: 77
  • Online Ever: 450