Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Lampologus signatus  (Read 15090 times)

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
Lampologus signatus
« on: 30 December, 2008, 22:16:11 »
U jednom od svojih akvarijuma imam jedan par ovih pelepih školjkaša.

Odvojio sam ih od ostalih riba i dao im poseban dom u nadi da će se mrestiti.
Na moju veliku radost, nisam dugo čekao. Mrest je "pao" nakon mesec, mesec i po dana.

Kako su u pitanju mlade ribe, "izbacili" su samo 8 malaca. Neka, "standardna" cifra za njih je oko 20 komada (ovu info sam našao na netu), ali kako su, kao što sam napomenuo, u pitanju mlade ribe, mali broj malaca u prvom mrestu je sasvim normalna pojava (takođe podatak sa neta).

Imali su sve potrebne parametre za mrest, ali temperatura mi je bila malo problematična, bila je na 24-25 C, nisam uspeo da je kvalitetno regulišem tj. da je držim na 26 C, možda je mali broj malaca uzrokovan istom, ali u to nisam siguran.  ???

Malci su sasvim solidno napredovali, hranio sam ih dekapsuliranom artemijom i SERA mikropanom.

Mužjak i ženka su "strasno" branili svoju terotoriju i svoje malce, sve do pre par dana...  :blink:

Pre par dana, ženka je počela da se veoma agresivno ponaša i prema mužjaku i prema malcima. (malci su narasli na nekih 1.5-2cm). Ona ih je non stop ćuškala i terala u "ćoškove".  :blink:

Iskreno, nisam imao pojma o čemu se zapravo radi. Agresija se malte ne iz sata u sat pojačavala...

Malci su uspešno izbegavali napade majke i vešto se krili. Ne znajući šta je po sredi, kontao sam da će sve to brzo proći.  :wub:

Jedno jutro, primetio sam da malaca više nema!!!  :o

Na moju sreću, pronašao sam 6 komada u filteru, ni sam nisam siguran kako su se tu uvukli,ali sam bio jako, jako srećan!  ;D

Preturio sam ceo akvarijum ali samo 6 od 8... :mellow:

Povadio sam ih i smestio u poseban akvarijum.

Samo jedan dan nakon što su malci uklonjeni iz akvarijuma, mama je nabacila boju za mrest, shvatio sam zašto je bila extremno agresivna prema malcima...
Bilo je vreme da malci odu i da mama baci novu ikru, jednostavno ih nje više želela u svojoj blizini i to je veoma agresivno pokazivala al ja to nisam skontao...

Ja, nemajući iskustva sa ovom pojavom/ponašanjem/vrstom nisam na vreme odreagovao i izvadio ih ali, na moju veliku sreću, a i njihovu, 6 komada sam spasao od sigurne smrti.

Jednostavno, ona je bila spremna za mrest i nije želela da ima njen novi pomladak ima problema sa starijom ekipom...očito je smatrala da će oni, koji su inače na 1.5-2cm, biti u mogućnosti da naškode novim malcima...ili nešto slično, mislim da me razumete...

Sve u svemu, novi mrest je na pomolu, malci iz prvog mresta su spaseni, lagano ali sigurno rastu...

Nisam siguran ko i da li ovu vrstu neko ima, i nisam siguran kako se druge vrste školjkaša koji zive u parovima ponašaju prema svojim malcima, (još nemam niti jedan drugi par/neke druge vrste ali bože zdravlja...biće) da li je ovo normalna pojava ili ne,možda neko može nešto o tome da nam nešto više kaže, ali želim da ovim mojim iskustvom eventualno pomognem nekome ko se može naći u istoj ili sličnoj situaciji...

Ja sam izgubio par malaca, žao mi je zbog toga, pa da to ne bude uzalud.

Loše iskustvo ali može biti nekome korisno...meni jeste.

Ako neko ima ili je imao slična iskustva sa ovom vrstom ili drugim školjkašima, voleo bih da čujem Vaše mišljenje i iskustva na ovu temu.

:)
F0

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
Re: Lampologus signatus
« Reply #1 on: 30 December, 2008, 22:23:50 »
Evo i slike mog para..

Suv kvalitet...   ;D ;D ;D ;D ;D
F0

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #2 on: 30 December, 2008, 22:27:32 »
To je sad Lamprologus signatus, i opisao si dosta uobičajeno roditeljsko ponašanje, jer to nije ''školjkaš'' koji živi u kolonijama..
« Last Edit: 27 January, 2013, 15:53:01 by nedara »

Offline Kenny

• Kvalitetan
  • Napredni član
  • F0
« Reply #3 on: 30 December, 2008, 22:31:14 »
Lepe ribe, lep tekst i nesebican!! :applause:
A i koristice sigurno ljudima koji do sad nisu imali iskustva sa slicnima  ;)

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #4 on: 30 December, 2008, 22:34:42 »
E da, izvinjavam se na pogrešno odkucanom nazivu... Lamprologus signatus sam želeo da otkucam ali...  ::)

Pa predpostavljao sam to što kažeš nedara, ali sam se iznenadio da se tako ponašaju tako "rano", u smislu, malci su i dalje jako mali...mada kad se uzme njihova max veličina...  :dry:

Očekivao sam da će "odbacivanje" kasnije da dodje...iznenadio sam se.
F0

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #5 on: 30 December, 2008, 22:43:51 »
Malci uopšte nisu mali u odnosu na veličlinu roditelja (koji rastu oko 5cm).

Na 1,5-2 cm predstavljaju mlade suparnike!

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #6 on: 30 December, 2008, 22:58:42 »
Slazem se... Sa 1,5 - 2cm malci su itekako konkurencija ionako malim signatusima...

Za jednu ribu koja je "nekolonijalna" to je, bar po mom misljenju, veliki uspeh... Meni su multifasciatusi koji vaze za najkolonijalnije skoljkase, poceli da teraju malce na jos manjoj velicini (doduse bilo je tu vise generacija u tom trenutku...).

Nema tu pravila, da nije bila u stanju za naredni mrest, verovatno to ne bi ni ucinila...
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #7 on: 30 December, 2008, 23:16:59 »
Vidiš u mom slučaju multifasciatusa, u akvarijumu veličine 50x50x30 imao sam 6 komada 3 + 3 sad imam cirka 30 kom + prvih 6

Niko nikog ne dira... samo se ponekad malo pokače odrasli ali malce niko ne dira, čak ni malci malce (stariji mladje).

I ja verujem da ne bi bilo frke da ona nije bila orna za novi mrest.

Dakle, nauk,kad dostignu na 1cm odmah ih vadite napolje!!!!

F0

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #8 on: 30 December, 2008, 23:19:18 »
Ja sad vijam da nabavim još neke školjkaše, najradije bih uzeo, pod brojem jedan na listi želja, similis-e ali se nebi/neću srditi ako nađem da pazarim i neke druge, harem ili 1+1 školjkaše...   
;D ;D ;D ;D ;D

Samo, slabo ih ima!  :mellow:

F0

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #9 on: 09 January, 2009, 23:57:00 »
Neka, "standardna" cifra za njih je oko 20 komada (ovu info sam našao na netu), ali kako su, kao što sam napomenuo, u pitanju mlade ribe, mali broj malaca u prvom mrestu je sasvim normalna pojava (takođe podatak sa neta).

Pao je novi mrest 

Podatak, gore citiran a u to vreme preuzet sa neta, je kanda tačan!
Sada ih ima između 15 i 20 komada, možda čak i više...kako se jedva naziru, nisam siguran da se uopšte i mogu izmeriti i tačno prebrojati, ali vidim da ih ima znatno više nego prvi put!

Veoma sam zadovoljan..e, sad sledi pomno posmatranje razvoja i ponašanja istih!
F0

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 May, 2018, 12:40:35

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154798
  • Total Topics: 9333
  • Online Today: 82
  • Online Ever: 450