Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Paretroplus menarambo (Allgayer, 1997) - MADAGASKAR  (Read 7000 times)

Balint, Krdža, Midža

• Guest
Paretroplus menarambo (Allgayer, 1997) - MADAGASKAR
« on: 27 November, 2004, 00:24:11 »
Naš prijatelj Justin Miller, dopisnik Freshwater And Marine Aquarium magazina poklonio nam je ovaj zanimljiv tekst:

Paretroplus menarambo (Allgayer, 1997)
Madagaskar je širom sveta poznat po jedinstvenoj, prastaroj, i drugaèijoj flori i fauni. Ciklidi koji nastanjuju ovo ostrvo jos uvek zbunjuju nauènike zbog njihove unikatnosti. Fokusiraæu se na  Paretroplus “Damba"), jednog od mnogo interesantnih ciklida sa Madagaskara.
Istorijat i poreklo
Paretroplus menarambo je poreklom sa ostrva Madagaskar i pojavljuje se u jezeru Saradrano gde je i otkrivena prvi put, od poznatih Francuskih akvarista, Jean-Claude Nourissat i Patrick de Rham. Paretroplus menarambo se nalazi još u nekoliko jezera koja okružuju ovu oblast.
Posle toga, uprkos svim pokušajima, ponovo je pronaðena tek 1992.
Paretroplus menarambo dostiže standardnu dužinu od 25cm. Osnovna boja tela mlaði  je bledo zlatna sa horizontalnim linijama crne boje . Osnovna boja odrasle ribe je zlatna sa 5 do 6 širih crnih horizontalnih linija. Odrasli primerci imaju tamno crvene oznake na krajevima peraja. Trbušna peraja menjaju boju od svetlije do tamnije crne, u zavisnosti od trenutnog raspoloženja ribe.

Održavanje u veštaèkim uslovima

Zbog velièine ove ribe, najmanje okruženje koje bih preporuèio je 450 litara, za grupu od 5-6 odraslih ciklida. Ne pokušavajte da ih držite u manjem broju, jer æete verovatno ostati bez ijednog primerka. Ukoliko imate dosta prostora i želite da vaši primerci dostignu punu velièinu, najbolje bi bili držati ih u bazenima 2000 do 4000 litara u grupi od 12-20 komada. Ovakvi uslovi æe sigurno omoguæiti nesmetan razvoj i mrest ovih ciklida.
Paretroplus menarambo u veštaèkim uslovima zahteva alkalnu (pH 8,5) i umereno tvrdu vodu. Idealna temperatura je 26-27°C. Jednom nedeljno bi trebalo zameniti 20% vode kako bi kvalitet ostao nenarušen. Slabo osvetljenje æe biti zadovoljavajuæe. Takoðe predlažem da osvetljenje bude povezano sa tajmerom koji æe ga paliti i gasiti i time imitirati originalnu smenu dana i noæi na Madagaskaru.  Ovo je naroèito bitno kod mresta.
Ove ribe naroèito vole da istražuju pesak sa dna tražeæi hranu i bilo bi pravo muèenje da im to uskratite. Otprilike 5cm peska i dobra kolièina stabilnog i raznolikog kamenja æe ovim ribama pružiti odgovarajuæe okruženje. Uglavnom koristim kamenje koje sadrži kreènjak, kojim ujedno uspešno održavam pH vrednost i tvrdoæu na odgovarajuæem nivou. Kao što sam veæ napomenuo Paretroplus menarambo je prilièno teritorijalan ciklid. Zbog limitiranih granica u akvarijumu, pametno bi bilo postaviti što više vidljivih barijera. Zbog poteškoæa sa uzgajanjem biljaka u akvarijumu sa ovim ribama, veæina ljudi koristi veštaèko bilje kao vidljive barijere da bi smanjila agresiju riba.
Ishrana odraslih primeraka i mlaði u veštaèkim uslovima sastoji se od kvalitetnih mešavina suve hrane, živog ili sušenog tubifeksa i puževa ukoliko ih imate u dovoljnim kolièinama.

Odgajanje

Velike odgajivaènice ovh ciklida nalaze se na Floridi i Majamiju. Kljuè uspeha mresta P. menarambo je VELIK vodeni prostor. Isto tako je važno da raspored svetla i mraka bude identièan originalnom, na Madagaskaru. Ovo je raspored obdanice i noæi na ostrvu po mesecima:
Jan. 5:15 do 18:30
Feb. 5:30 do 18:30
Mar. 5:50 do 18:15
 April 6:00 do 17:50
Maj  6:05 do 17:30
Jun  6:15 do 17:20
Jul  6:25 do 17:25
Avg  6:15 do 17:15
Sept  6:00 do 17:40
Oct  5:30 do 17:50
Nov  5:05 do 17:25
Dec  5:05 do 18:20

Mužjak i ženka æe se upariti posle nekoliko nedelja provedenih zajedno. Posle formiranja para, njihova boja tela postaje bleða sa jasnim i jakim crnim oznakama. Mužjak æe "plesati" i brzim vibracijama pokušavati da zavede ženku. Kada ga shvati, ženka æe mu odgovoriti sliènim pokretima tela. Ubrzo posle toga, par se usresreðuje na pronalaženje pogodnog mesta za bacanje ikre. U tu svrhu, dobro æe doæi veliko kamenje oblijih ivica i kamenje od peèene gline (komadi saksije, crepa, æupova i sl.). U sledeæih nekoliko dana, biæete svedoci mresta Paretroplus menarambo, koji traje oko 2 sata. Pokupite jaja i smestite ih u dobro filtriran akvarijum. Dodajte metilen-blu da spreèite razvoj gljivica. Za nedelju dana, ukoliko budete imali sreæe, jaja æe se izleæi. Kad mlað propliva, hranite je artemijom. Ukoliko održite mlað dve nedelje, daljih problema ne bi trebalo da bude. Slobodno je podižite na smrznutoj i pripremljenoj hrani.

Na žalost, Madagaskar poslednjih godina muèi žestoko izumiranje domaæe faune. Opstanak mnogih vrsta unikatnih ciklida sa ovog ostrva, prepušten je hobistima. Svoj udeo u tome možete i vi dati, držanjem i uzgajanjem ciklida i iznoseæi svoja pozitivna i negativna iskustva kroz štampu, forume, akvaristièke klubove… Do sledeæeg puta,
Justyn Miller.
« Last Edit: 28 November, 2012, 15:45:03 by nedara »

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Re: Paretroplus menarambo (Allgayer, 1997)
« Reply #1 on: 27 November, 2004, 09:11:00 »
Sad,eto mogu ja iznjeti svoj uvid ka tome èlanku.
Kao prvo,ja mislim,da bi trebalo,da se taj tekst nadje u artiklima odnosno tekstovima.I naravno taj ciklid,nam ne dolazi iz ostalih afrièkih voda,iako Madagaskar jeste,da je deo afrike.
Ti se ciklidi ubrajaju medju Srilanske,indijske te madagaskar ciklide,jer sa svojim anatomijom te oblikom tela više lièe na te ciklide,a u njima se prvenstveno nalazi genus Etroplus i Paretroplus.
To bi bilo jedno,a drugo,taj ciklid Paretropolus menarambo je opisao Allgayer godine 1996,ne godinu kasnije,kako stoji u tekstu.
Allgayer je to otkrièe objavio u francuskoj reviji za ciklidofile:Revue francaise des Cichlidophiles,stranica 159.

Balint, Krdža, Midža

• Guest
« Reply #2 on: 27 November, 2004, 10:11:23 »
Znam da se clanak trebao naci u tekstovima, ali nemam dozvolu da ga tamo up-loadujem... mogli bi to moderatori da odrade :-)

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #3 on: 27 November, 2004, 19:35:59 »
Evo, ubacio sam ovaj tekst u artikle!

Hvala puno za ovaj tekst.
Pozz
Piroman

Balint, Krdža, Midža

• Guest
« Reply #4 on: 28 November, 2004, 16:23:25 »
Naravno da nema na cemu...

p.s. Jedno pitanje: da li bi mogla i slika da proprati tekst u artiklima? Previse mi je lepa da bi je zanemarili... :-?

Stavi da je fotografisao Jorg Albering, to sam zaboravio...

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #5 on: 28 November, 2004, 17:09:16 »
Dodao sam fotku i fotografa, ali me zanima u kom broju AM-a je izasao ovaj tekst, da i to dodam?

Mogli bi ste i za ostale tekstove da mi napisete u kom su broju izasli, da napisem i taj podatak, to je reklama za Vas i lepa referenca za autora!

Hvala
Pozz
Piroman

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #6 on: 28 November, 2004, 17:13:19 »
U drugom broju bio je èlanak o tom ciklidu.

Offline kozzz

• Veoma napredan član
    • papagaji
Paretroplus menarambo
« Reply #7 on: 28 November, 2008, 11:03:10 »
Paretroplus menarambo

Lokalitet:
jezera doline Bemarivo, Madagascar

Naziv vrste:
Paretroplus menarambo

Trgovacki naziv vrste:
Pinstripe Damba

Karakteristike vode:
meka voda
Temperatura: 25-27°C

Ishrana:
mesojed

Velicina:
do 25cm

Opis i polne razlike:
Jako lep ciklid koji oblikom i bojama podseca na morske ribe, osnovna boja tela je zuckasto-zelena prekrivena
sitnim crnim tackama. Peraja su svetlo plave boje sa crvenim krajevma.

Ponasanje:
Nije previse agresivna riba, drze se u grupi od najmanje 7 primeraka.

Akvarijum:
Minimum 250 lit.

Mrest:
polazu ikru na podlozi, oba roditelja cuvaju ikru.

Iskustvo:
   /

Ostale informacije:
Dugo vremena se verovalo da je ova vrsta je izumrla u prirodi, medjutim krajem 2006. godine dolazi iznenađujuća i lepa vest, Paretroplus menarambo je ponovo pronađen u divljini!

autor:
kozzz
« Last Edit: 02 December, 2008, 10:28:02 by kozzz »
Salut

Offline kozzz

• Veoma napredan član
    • papagaji
Paretroplus menarambo
« Reply #8 on: 28 November, 2008, 11:05:48 »
Photos by G.J.Reclos - www.mchportal.com

Salut

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 January, 2018, 04:46:32

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [21 January, 2018, 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]