Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Izdrzljivost poda u stanovima stare gradnje?  (Read 11574 times)

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
Re: Izdrzljivost poda u stanovima stare gradnje?
« Reply #20 on: 17 October, 2012, 23:16:35 »
To se zove dobar 'search'... :) :) :)

Offline Vlada

• Veoma napredan član
« Reply #21 on: 17 October, 2012, 23:22:49 »
Eto...  :grin:

Offline Shone

• Napredni član
« Reply #22 on: 18 October, 2012, 08:25:53 »
Ja kolkio se sećam sam odgovorio na nekoj od tema na slično pitanje, ali evo da ponovim.
Ne bi smeo da se kockam (kladim) da oterećenja fert tavanivca toliko izdržavaju. 400 kg po kvadratu (392,4) mi deluje kao ok opterećenje, ali ukoliko nemamo projekat ispred sebe nikako ne bi smeo da računam da je to bilo projektovano opterećenje.
Šta bi svako ko i malo može da pojmi problematiku prevelikog opterećenja na konstrukciju trebao da radi?
Dimenzije akvarijuma u osnovi je površina na koju se raspoređuje opterećenje. Najčešće se oni nalaze na nekim policama koje stoje na četiri nogare, pa mi praktično nemamo jednako podeljeno opterećenje na međuspratnui tavanicu nego koncentrisano u četiri tačke (relativno bliske, ali kod velikih dužina akvarijuma baš i nisu). Pošto naš pravilnik iz 1988. godine propisuje najmanja korisna opterećenja, koja su drastično manja od onoga što je neko ovde naveo (392,4 kila po kvadratu, a konstrukcija osim toga nosi samu sebe), a iznose 1,5 kN/m2(147,15 kg/m2) za stambene objekte i 2,0 (196,2) za kancelarije, pa ukoliko nemamo projekat ispred sebe ne bi smeo da uzmem veće vrednosti od ovoga. Dobro, ja sam za takve stvari odgovoran i mogu da zaglavim robiju ako bi zvanično nešto drugo uradio, što ne znači da vas savetujem da uradite suprotno od onoga što vam kažem.
Znači veće postolje od akvarijuma jer povećanjem površine oslanjanja "rasplinjujemo" isto opterećenje na veću površinu, po mogućstvu pločasto dno postolja, koje je još malo veće od postolja (nadam se da to može da se uradi da izgleda lepo, veće postolje može da bude za još nešto sem za akvarijum, a proširenja po podu mogu da budu kao neki stalci za neko cveće ili šta ti ja znam, i ako sad zvuči jako loše). Kažem veća postolja, jer su stubovi u glavnom dobro armirani jer jedan naš pravilnik predviđa minimalnu armaturu u stubovima veoma oštro, tako da je najveći problem u ploči, a ne u okolnoj konstrukciji.
Naravno da se armatura ne uzima knap i da za korisna opterećenja se uzima koeficijent sigurnosti 1,8, ali to se radi sa svakom konstrukcijom, opet vezano za neki treći pravilnik. Mislim laik bi rekao ako može 147 kg po kvadratu i nek su oni uzeli malo više armature to je oko 200, pa 1,8 koeficijent sigurnosti 1,8 , znači može da podnese 360 kg/m2. NE NE NE!!!!   Svaka konstrukcija mora tako da se radi i opterećenje na konstrukciju je ono sa kojim je računato, a ne umanjeno za koeficijente sigurnosti. Oni se odnose na greške u teoriji konstrukcija koje se dobijaju u proračunima, greške u samoj teoriji, kao i greške u proračunima dimenzionisama koji empirijski.
U prilog tome prilažem vam i prvu stranu pravilnika sa obavezom upotrebe...

Offline Shone

• Napredni član
« Reply #23 on: 18 October, 2012, 08:43:14 »
Zaboravih reći, da taj pravilnik i sad važi...

Offline ViK

• Napredni član
« Reply #24 on: 18 October, 2012, 09:41:23 »
Shone, ovo sto si pisao se odnosi na staru gradnju?
Bio si kod mene i video moj aq. Znaci, nova zgrada (2.5 god). Aq mi se nalazi uz zid (nije noseci), otprilike na sredini stana. Dimenzije aq 135*45*70v. Polica se oslanja na 6 tacaka. Osnova police je kao i aq 137*47. Ceo aq (voda + staklo + stalak) verujem da je oko 500kg.
Aq stoji na istom spratu dve godine  :)
Jel treba da ocekujem da cu da propadnem? Da znam da kazem komsi da se pomeri  :grin:
Svemir Svemircima!!!!

Offline peelee

• Značajni član
« Reply #25 on: 18 October, 2012, 09:59:02 »
To je standard i za staru i za novu gradnju.

Offline misirac

• Član
« Reply #26 on: 18 October, 2012, 10:27:43 »
Ja sam mislio da kada kazes stara gradnja mislis na predratnu gradnju. Mislim da je posleratna gradnja  druga prica jer su standardi sasvim drugaciji, narocito posle zemljotresa u Skoplju 1963.
Nisam cuo da je nekome propalo nesto, a nisu tu samo akvarijumi vec i ta peci od 6 kv. Takodje ovi stanovi nemaju toliko velike raspone kao stare, predratne zrade, mislim da nema mnogo raspona vecih od 4m.

Offline peelee

• Značajni član
« Reply #27 on: 18 October, 2012, 10:36:42 »
ne mislim na predratnu gradnju,o tome nisam mnogo ucio,mislim na posleratnu gradnju(stara gradnja), i mislim da akvarijum od 400-500 kg ne bi trebao da predstavlja problem,sto kazes ti imaju i ta peci koje su takodje dosta teske.

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
« Reply #28 on: 18 October, 2012, 11:27:08 »
Konacno jedan gradjevinac da se javi :)
Lako je tebi Pele kad zivis u kuci,a ja na 9. spratu :)
Cenis da bi izdrzao akvarijum od 600-700 litara duzine 2m plus celicno postolje ispod?

Offline Shone

• Napredni član
« Reply #29 on: 18 October, 2012, 11:44:01 »
Konacno jedan gradjevinac da se javi :)
Lako je tebi Pele kad zivis u kuci,a ja na 9. spratu :)
Cenis da bi izdrzao akvarijum od 600-700 litara duzine 2m plus celicno postolje ispod?
Ja sam građevinac, statičar, konstrukter...
 Bitna je površina na koju se oslanja akvarijum, a ne dužina.

Vik to što stoji, to je ok, ja samo kažem da zvaničnu potvrdu nećeš dobiti ni od jednog statičara da može. Tvoji oslonci su previše blizu, tako da se mogu paroksimirati kao površinsko optrećenje....
« Last Edit: 18 October, 2012, 11:47:31 by Shone »

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 June, 2018, 06:47:58

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154845
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 64
  • Online Ever: 450