Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Potapanje drveta koje isplivava - Resenje  (Read 10941 times)

Offline Vicious-Deeds

• Početnik
  • *
Potapanje drveta koje isplivava - Resenje
« on: 05 November, 2008, 16:33:39 »
Posto vidim da pojedinci imaju problema sa potapanjem panjeva, granja ili korenja, evo veoma lakog resenja...

Dakle, posle iskuvavanja drveta (ja bih preporucio nekih sat vremena), onako vrelo drvo odmah ubaciti u posudu (ili kadu ako je drvo veliko) sa hladnom vodom i ostaviti par minuta.  Trebalo bi istog momenta da potone.

Offline ALFA

• Napredni član
Re: Potapanje drveta koje isplivava - Resenje
« Reply #1 on: 05 November, 2008, 18:32:13 »
jbt...ja sam vec ispzdeo, 7 dana stoji potopljeno ali pritisnuto kamenom i nikako da se dovoljno napije vode....ne znam vise sta da mu radim...probacu to sto si napisao!  >:(

Offline Kenny

• Kvalitetan
  • Napredni član
  • F0
« Reply #2 on: 05 November, 2008, 19:13:04 »
Pa, svakako si ga trebao iskuvati prvo, da ti pobijes razne klice i ostala cudesa... Tako da kad pogledas jos i bolje sto nije potonuo... Valjda hoce posle ovoga,kod mene jeste, vinova loza je u pitanju. Inace ima pojedinih panjeva i granja kada ne pomaze ni kuvanje- pliva li pliva... E tad ga pritisnes i ostavis celu zimu u vodi i trebalo bi da se napije posle toga! Naravno,onda opet kuvanje-pa tek onda u AQ!

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #3 on: 05 November, 2008, 19:41:38 »
Posto vidim da pojedinci imaju problema sa potapanjem panjeva, granja ili korenja, evo veoma lakog resenja...

Dakle, posle iskuvavanja drveta (ja bih preporucio nekih sat vremena), onako vrelo drvo odmah ubaciti u posudu (ili kadu ako je drvo veliko) sa hladnom vodom i ostaviti par minuta.  Trebalo bi istog momenta da potone.

Sve je to lepo sto si ti napisao ali nije bas tako primenjiljivo u praksi. Prvo nisi naveo koje je drvo u pitanju. Drugo ima tu dosta caka. OStalo... drvo vinove loze ako je dosta staro ,odnosno ako si pokupio neki panj koji je star 10,20,30,godine , ne postoje teoretske sanse da se metodom koju si opisao potopi i potone .Licno probao. Ti panjevi su vrlo tvrdi i njihova gustina drveta je takva da veoma tesko upija vodu. To se odnosi i na mopan i mangro panjeve koje sam skoro na hiljadu raznoaraznih nacina pa cak i ovako kako si ti napisao probao da pokusam da mi u toku dana posle iskuvavanja potone na dno i nisam uspeo vec tek posle nekoliko dana drvo odnosno panj je upilo vodu i palo na dno bez problema.
Sto se tice mladog panja vinove loze mora da se vodi dobro racuna jer veoma dobro takva loza mora da se iskuva prokuva u vrucoj vodi iz vise puta i sto duze . Desava se da ako vinova loza nije dobro iskuvana ispusti u vodu pihtijastu masu ne znam tacno kako se zove i stvori probleme i zajebanciju .
U principu sam i najlakse resenje je za potapanje panjeva na dno ,da se panj,loza drvo dobro iskuva iz nekoliko puta stavi u dublju posudu sa vodom i dok drvo ne upije vodu ne treba ga dirati to je tek posle nekoliko dana, u principu tako se pokazalo kod mene u praksi ,mada mozda neko ima druga razlicita iskustva.
Akvaristika, to je moja ljubav !

Offline marko zmaj

• Napredni član
    • Sheemcity
« Reply #4 on: 05 November, 2008, 19:42:35 »
a sta kad drvi ili panjcina nemoze da stane u serpu?
ni u onu za cvarke :D

Offline lk kovin

• Član
« Reply #5 on: 05 November, 2008, 19:45:04 »
kada se na panjevima(vinove loze)pojavljuju plesni ,preciznije kao bela budj,skrama.sta treba raditi da sprecite to

Offline lk kovin

• Član
« Reply #6 on: 05 November, 2008, 19:45:47 »
al sam sastavio recenicu u p...:)

Offline Vicious-Deeds

• Početnik
  • *
« Reply #7 on: 05 November, 2008, 20:08:03 »
Sve je to lepo sto si ti napisao ali nije bas tako primenjiljivo u praksi. Prvo nisi naveo koje je drvo u pitanju. Drugo ima tu dosta caka. OStalo... drvo vinove loze ako je dosta staro ,odnosno ako si pokupio neki panj koji je star 10,20,30,godine , ne postoje teoretske sanse da se metodom koju si opisao potopi i potone .Licno probao. Ti panjevi su vrlo tvrdi i njihova gustina drveta je takva da veoma tesko upija vodu. To se odnosi i na mopan i mangro panjeve koje sam skoro na hiljadu raznoaraznih nacina pa cak i ovako kako si ti napisao probao da pokusam da mi u toku dana posle iskuvavanja potone na dno i nisam uspeo vec tek posle nekoliko dana drvo odnosno panj je upilo vodu i palo na dno bez problema.
Sto se tice mladog panja vinove loze mora da se vodi dobro racuna jer veoma dobro takva loza mora da se iskuva prokuva u vrucoj vodi iz vise puta i sto duze . Desava se da ako vinova loza nije dobro iskuvana ispusti u vodu pihtijastu masu ne znam tacno kako se zove i stvori probleme i zajebanciju .
U principu sam i najlakse resenje je za potapanje panjeva na dno ,da se panj,loza drvo dobro iskuva iz nekoliko puta stavi u dublju posudu sa vodom i dok drvo ne upije vodu ne treba ga dirati to je tek posle nekoliko dana, u principu tako se pokazalo kod mene u praksi ,mada mozda neko ima druga razlicita iskustva.

Sta znam, meni je uspelo vise puta, tj. nije mi se desilo da ispliva posle toga pa reko da podelim tu informaciju sa ostalim clanovima. 
Nisam neki strucnjak i potopio sam ovom metodom svega cetri drveta, a od toga je koren masline, dva panja vinove i mangro.
Nista te ne kosta da probas, i onako treba da se iskuva pre nego sto se ubaci pa kad vec iskuvavas onda probaj i da ubacis u hladnu vodu.

Offline Vicious-Deeds

• Početnik
  • *
« Reply #8 on: 05 November, 2008, 20:11:17 »
a sta kad drvi ili panjcina nemoze da stane u serpu?
ni u onu za cvarke :D

E to je zajebano ko smrt u diskoteci.  U tom slucaju prokuvati ono sto moze da stane pa umociti (drvo) u hladnu vodu, pa onda drugu stranu itd...  A mozda ga i lepiti silikonom za dno?

Offline Vicious-Deeds

• Početnik
  • *
« Reply #9 on: 05 November, 2008, 20:13:52 »
kada se na panjevima(vinove loze)pojavljuju plesni ,preciznije kao bela budj,skrama.sta treba raditi da sprecite to

Mislim da to izlazi iz kore a isto mi se desilo posle kuvanja panja loze pa sam celicnom cetkom ostrugao nesto kore...posle toga je vrlo malo izlazilo i vremenom nestalo.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
24 April, 2018, 09:05:48

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154748
  • Total Topics: 9327