Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Paracyprichromis nigripinnis ''Blue neon''  (Read 15054 times)

Offline Dzo

• Napredni član
Re: Paracyprichromis nigripinnis ''Blue neon''
« Reply #50 on: 25 November, 2014, 03:28:39 »
Dule druze, ovo je mladj mojih riba koje su bile kod Nedare na cuvanju. Posto sam na pocetku imao vece jato nigripinisa koji nisu svi bili na istoj velicini postoji velika sansa da su iz mrestova razlicitih riba. Tako da su i ovi mali verovatno ok. Mada ne mogu da budem 100% siguran. Hvala sto pokusavas da mi pomognes sa terminologijom mada ovo znam, takodje znam vec poprilicno o ovoj temi i cini mi se nikad mi nije dosta.

Ukrstanje stvarno lako moze da se resi, ne moras da imas 10 riba za jedan par. Dovoljno je samo da tih na svojih 5-7 mladunaca od vrsti koje nemaju polni diformizam dodas jednu krupniju, stariju i time i dominantniju koja im nije u srodstvu i zavrsis posao. To nije ni preskupo ni pretesko, ne moras ni da utvrdjujes polove, ova krupnija ce medju ovim manjim da izabere partnera ili partnerku koja joj najvise odgovara. Ja inace uvek prvo nabavim tu dominantnu (ponekad i dve) i gledam da bude muzjak ako ikako mogu da odredim.

Razlog sto ovoliko potenciram i upozoravam na ukrstanje u srodstvu je sto postoji velika opasnost da mnoge vrste na koje smo navikli nestanu u prirodi i da mozda jedni nacin da budu reintrodukovane u prirodu bude preko hobista. Ako im pored stanista unistimo i genetiku nece ostati mnogo sansi za povratak. Sveta mi je pricao sta ste radili za constanciae ili neku drugu vrstu, zaboravih koju, tako da kapiras sta hocu da postignem. Cinjenica je da u Amazoniji sume nestaju a brane nicu svakodnevno, u Africi predvidjaju da ce stanovnistvo da se ucetvorostruci za nekoliko decenija. Bice preko 4 milijardi ljudi samo u Africi tako da od zivotinja verovatno nece da ostane nista. Te informacije ne dobijam samo preko vesti nego i iz prve ruke od ljudi koji stalno idu tamo. Mnogi od njih su toliko ogorceni da su cak na ebolu gledali iz potpuno drugacijeg ugla. I ako odavde ne mozemo da sprecimo unistavanje stanista mozemo da ublazimo posledice po zivotinje. Ovo sto se dogodilo sa jezerom Viktorija moze lako da se dogodi i sa Malavi i Tanganjikom i to u mnogo gorem obliku.

Zakljucak je da je ukrstanje u srodstvu i kupovina takvih riba veoma losa navika koja lako moze da nas kosta ljubimaca. Pogledajte najdrazu vrstu u akvarijumu e sad zamislite da je vise nemate i ne mozete nigde da je nabavite jer vise ne postoji.
Ovim tempom kojim se sad krecemo svakih 30 sekundi nestane jedna vrsta u prirodi, a ribe nisu izuzete iz tog proracuna.

Sto se mog ukusa nezavisno od konzervacije tice gupike ne volim i nisam ih cuvao skoro dvadeset godina, i ne secam se kada sam poslednji put imao ribu koja nema prirodnu formu. Mozda neki anci pre desetak godina... Ja volim da vidim ribe koje izgledaju kao u prirodi, koje su zdrave i nemaju nasledne bolesti od kojih im oboli jetra ili neki drugi unutrasnji organ pa iznenada riknu a ja ili neko drugi ostane da se ceska u rebusu.

Eto ne volim vestacke forme koje su stvorene od strane coveka. Da bi dobili te forme u samo par generacija uzgajivaci moraju da ih opako ukrstaju u srodstvu. Ako bi bili zabrinuti za zdravlje riba taj proces bi morao da potraje par desetina generacija vise i to cekanje ni jednom odgajivacu se ne isplati. A trziste na zalost najcesce trazi takav kiceraj u raznim bojama.

Sa druge strane ako neko nije hobista nego uzgajivac i zaradjuje na onima koji hoce grand paradu u akvarijumu ne mogu da osudjujem, neko mora da sisa ovce. Ali to ne znaci da cu tako nesto da podrzavam.
Ne znam koji je princip i razlog bavljenja akvaristikom tih potrosaca jer uvek postoji laksi nacin kao an primer screensaver sa temom akvarijuma. Photoshop moza da napravi najcudnovatiju i najsareniju ribu. Ili ako neko zeli da mu bez kompa riba sareni ili svetli u mraku moze da kupi plasticnu. Ta nikad nece da mu se razboli, ugine i ne mora ni da je hrani.
So long and thanks for all the fish...

Offline froger

• Član
« Reply #51 on: 25 November, 2014, 08:10:32 »
 :)
U pravu si. Moze i tako. Nabavis mužjaka na jednom mestu, na drugom tipuješ ženke...

Problem je što kod nas za mnoge vrste ne možeš da nadješ ni mužjake ni ženke.  :(

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #52 on: 26 December, 2014, 09:39:28 »
Malci 2cm:

Offline GokU

• Član
« Reply #53 on: 27 December, 2014, 00:03:31 »
Da i ja nesto dodam, ali malo drugacije . . . samo jos jedna glava vise . . . moram da naglasim da roditelji nisu u krvnom srodstvu . . .

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #54 on: 27 December, 2014, 07:43:19 »
Goku, opet si bacao neke magije!?  :D

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #55 on: 27 December, 2014, 15:28:17 »
Da nisu roditelji iz Pripjata mozda? O_o
So long and thanks for all the fish...

Offline GokU

• Član
« Reply #56 on: 27 December, 2014, 23:02:38 »
Goku, opet si bacao neke magije!?  :D

Moram malo. Dovoljno je samo da dodirnem vodu.

Offline GokU

• Član
« Reply #57 on: 27 December, 2014, 23:03:23 »
Da nisu roditelji iz Pripjata mozda? O_o

Jes vala tu odma iza Zdragusnice.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #58 on: 15 May, 2015, 18:12:10 »
Malci iz mojih prošlogodišnjih postova su narasli, sad imaju 4-5cm:

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #59 on: 18 July, 2015, 11:53:09 »
Isti malci, 2 meseca kasnije i +1cm:

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 August, 2018, 13:34:59

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154880
  • Total Topics: 9349
  • Online Today: 85
  • Online Ever: 450