Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Živa Hrana  (Read 51145 times)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Re: Živa Hrana (sve što treba znati)
« Reply #90 on: 01 November, 2012, 11:25:17 »
Svaka cast Branko, tvoji tekstovi su zaista sjajni.
Jedno veliko hvala u ime svih nas sa ovog foruma.

Offline egzo

• Član
« Reply #91 on: 01 November, 2012, 12:43:28 »
Dobra tema, a jos bolja dopuna!

Dalje, ako uhvatite nesto blood wormsa u nekoj bari mozete ih staviti u spoljsnji filter, oni ce se zavuci u sundjer i perlon vatu i dosta njih ce usisati pumpa i katapultirati u usta ljubimaca. isto to mozete uraditi sa ciklopsima...

Interesantna ideja! Koliko dugo si ovo sprovodio, odnosno neko iskustvo tvoje posto je prednost očigledna, a da li ima nedostataka i mana ovog načina čuvanja žive hrane, dešava li se da ugine zbog velike temperature vode u akvarijumu itd?

Sledeća stvar, čitao sam da recimo u Italiji mnogi svoje diskuse hrane tubifeksom. S tom razlikom da je njihov tubifeks gajen u kontrolosanim uslovima, dakle vjestački. Pitanje je kako sterilisati tubifeks koji dolazi skoro uvijek iz opasnih, zagadjenih voda i kako ga vjestački održavati? Znam da sam ga nekad drzao u frižideru i mijenjao mu vodu svaki dan, tako da nisam siguran kako bi mogao u filteru biti na 30C? Ono sto je istina, nikada mi nijedna riba ni od tog prljavog, nikada sterilisanog tubifeksa nije uginula!
Ali se nisam nikada usudio dati ga diksusima kao sto čitam rade Talijani, ali ne otkrivaju način održavanja?   
Cuvam dafnije, ciklopse, bloodwormse, zelenu vodu" i tubifex vec vise od cega dafniju, ciklopse i zelenu vodu imam konstantno, dok tubifeks ume da se izgubi kada ga zapostavim na neko vreme.
Imam dva spojena akvarijuma od 130 i 65 litara. u akvarijumu od 65l. drzim tetre i kardinale dok u 130l drzim dafnije i ciklopse. akvarijumi su spojeni prelivnim cevima tako da ikra kardinala upada u akvarijum sa dafnijama, a dafnije nisu u mogucnosti da predju kod kardinala zbog sunjer filtera. izmet kardinala hrani dafnije i ciklopse, plus svakih par dana dodajem zelenu vodu mada nije potrebna, ali to koristim da bih imao sto vecu masu dafnija i da bi mladj riba imala sta da jede. sa tim dafnijama hranim i druge ribe, barem jednom nedeljno.
bloodwormse drugi put, a tubifeks mi je u podlozi i tu ne moze biti riba koje se hrane sa dna i rovare po pesku.

Offline spartacus

• Početnik
  • *
« Reply #92 on: 02 November, 2012, 18:33:26 »
LARVE INSEKATA – U svim plitkim i toplim vodama, ribnjacima i
barama, pored planktonskih organizama koji služe akvarijumskim i
ribama uopšte, kao hrana, susrećemo i larve insekata, posebno raznih vrsta komaraca. Za ishranu odraslih riba (a ne ličinki i mladunaca), najvažnija je larva komarca Koretre (Chaoborus Crystalinus – Corethra Plumikomis). Ona je prozračna kao staklo, a u vodi gde živi hrani se sitnim zooplanktonom. Larve Koretre akvaristi love sa planktonom, pa tako ona može lako da dospe i u akvarijum. Iz tog razloga plankton koji je ulovljen u barama gde je primećena Koretra daje se samo odraslim i krupnijim ribama, a ne mlađi, jer ih larva može uništiti. Ova larva je odlična hrana jer ima visoku hranljivu vrednost. Crvena larva komaraca (Chironomus Plumosus) ima izvanrednu hranljivu vrednost i bogata je
Hemoglobinom. Larve masovno žive u mulju i dostižu prosečnu veličinu od 15 mm (15 dana posle izbacivanja jaja komaraca u vodu). Ova larva se lovi po dnu posebnim grabilom, kojim se vadi sloj mulja sa dna bare. On se ispira vodom kroz žičano sito, na čijem se dnu posle ispiranja nalaze crvene larve Čironomusa. Oprane larve se pincetom stavljaju u teglu ili bocu sa svežom vodom. Menjanjem vode larve se mogu održati u životu nekoliko dana i sa njima hranimo sve vrste odraslih riba u akvarijumu.
Komarci Čironomusa ne ubadaju. Larve crnog komarca koji nam je čest i nemio gost jer voli da bocka, su odlična hrana puna vitamina. Ova hrana  je često okidač za parenje i mrest kod mnogih vrsta riba. Larve komaraca i njihova plutajuća jaja (liče na splav od jaja koja su slepljena zajedno), lako možete pronaći po većim barama. Larve možete na lak način gajiti  kod kuće. Potreban vam je sud sa širokim otvorom (bure, korito, kanta), koji stavite u dvorište na sunčanoj strani. Naspite u posudu staru vodu iz akvarijuma i u nju ubacite malo suvog sena ili deteline, da se u vodi razvije infuzorija koja će biti izvor hrane za larve komaraca. Ukoliko u vašoj blizini ima komaraca za 2 - 3 nedelje imaćete larve komaraca u vodi.
Velikom broju odraslih riba manjih vrsta u prirodi i akvarijumu larve
letećih insekata su omiljena hrana. Mogu da se nabave zaleđene ili kao suva hrana u svim bolje snabdevenim domaćim i stranim zoo šopovima. Suve larve komaraca kao i suve Dafnije su dobra hrana za ribe ali im je hranljiva vrednost daleko manja nego u živom obliku.

Offline spartacus

• Početnik
  • *
« Reply #93 on: 09 November, 2012, 21:23:24 »
RAČIĆI – Takođe izuzetna hrana za sve uzraste akvarijumskih riba.
- Gammarus Pulex (Potočni Račić), je izvanredno dobra hrana sa jako visokom hranljivom vrednošću. Naseljava čiste i brze potoke. Živi ispod kamena u mnogobrojnim kolonijama i može se vrlo jednostavno loviti. Ulovljeni živi Gamarusi se mogu više dana čuvati u velikim teglama ili koritima sa čistom hladnom vodom i jakom aeracijom. Služe isključivo za ishranu odrasle i matične ribe. Matična riba hranjena Gamarusima desetak dana pre mresta dobija odličnu mresnu kondiciju. Gamarusi se mogu sušiti ili zalediti, i kasnije davati ribama u zimskom periodu. Nude ih bolje snabdeveni domaći zoo šopovi u zaleđenom obliku i kao suvu hranu koja ima manju hranljivu vrednost ali je i dalje korisna u ishrani akvarijumskih riba u kombinaciji sa drugim vrstama hrane. Jasno je da se ribe ne smeju hraniti jednolično ni živom a pogotovo suvom hranom.
- Artemia Salina (Morski Račić). Ovaj račić je široko rasprostranjen u
morima umerenog pojasa kao i u Velikom Slanom Jezeru u Americi. Nosi masu jaja koja izbacuje u morsku vodu u blizini plitkih obala. Jaja koja slobodno plivaju talasi izbacuju na kamenite obale gde se talože u velikim količinama. Sakupljena i očišćena jaja Artemije se suše na poseban način a zatim smeštaju u suve i tamne prostorije gde treba da odstoje najmanje godinu dana zbog inkubacije i tek nakon toga su spremna za izleganje. Artemija je nezamenljiva hrana za mlađ i može se nabaviti u svim bolje snabdevenim domaćim i stranim zoo šopovima. Da bi ste imali dovoljno dobro izleganje gledajte da Artemija bude Serina ili drugog poznatog i
cenjenog proizvođača (napr. odlična je Artemija Dajana iz Češke). Vrlo lako se priprema. Da bi ste imali Artemiju svakog dana dok hranite mlađ najbolje je da radite sa dve ili tri staklene litarske boce. U staklenu bocu sipajte 4 ravne kašičice kuhinjske soli i jednu ravnu kašičicu Artemije, pa nalijte bocu sa mlakom vodom do visine kada boca počinje da se sužava. Na vazdušnu akvarijumsku pumpu pričvrstite kratko parče creva na koje stavljate razdelnik za tri creva od metar dužine (pošto radite sa 3 boce). Na drugi kraj creva stavite kvalitetan kamen raspršivač ili kako neki preporučuju staklenu cev i gurnite do dna boce a zatim uključite pumpu za kiseonik na najjače da bi se voda sa jajima Artemije vrtela velikom
brzinom. Tako sređenu bocu zagnjurite u pripremljenu staklenu kadicu (manji akvarijum) i grejač podesite na 28 stepeni da bi se Artemija  izlegla za 24 sata. Drugu bocu stavljate na izleganje sutradan a treću dan kasnije. I tako imate zatvoren krug i svo vreme hranjenja mlađi dovoljno artemije, pošto boce za izleganje vrtite u krug sve dok je potrebno. Kada se artemija izleže videćete kroz vodu mnoštvo sitnih crvenih račića. Tada iz boce izvadite crevo za kiseonik i sačekate određeno vreme. Račići koji trepere kroz vodu lagano se talože na dnu, dok lake ljušturice isplivavaju na površinu vode u boci. Sada sa pripremljenim crevom isisamo izležene
račiće i procedimo ih kroz finu cediljku kakve nudi u svom kompletu za izleganje Artemije firma Sera ili neku finu tkaninu. Proceđenu Artemiju stavite u manju posudu sa čistom vodom a zatim je kapaljkom sipajte ribama. Vodu koju ste crevom izvukli vratite ponovo u bocu dok u njoj ima žive artemije. Ribe hranite nekoliko puta dnevno i ta jedna boca je dovoljna za jedan dan. Sutradan vas čeka spremna druga boca izležene Artemije, a ovu praznu ponovo pripremite i stavite u red za izleganje. Ovi račići nisu nositelji nijedne bolesti koja napada slatkovodne ribe i idealna
su hrana za mlađ. Odrasle Artemije su odlična hrana za matične ribe koje su manjeg rasta. Ovu vrhunsku hranu možete kupiti u svakom dobro snabdevenom domaćem i stranom zoo šopu. Prodaje se kao živa zaleđena, kao izležena sušena i kao suva jajašca koja možete da izležete kod svoje kuće. Gledajte kada kupujete Artemiju da bude veće pakovanje, jer će vam tako biti mnogo jeftinije od skupih malih pakovanja, i naravno da trebate obratiti pažnju da Artemija bude od dobro poznatih proizvođača. Tek izležena Artemija koja se kapaljkom sipa u akvarijum sa mlađi, može da preživi u slatkoj vodi do 24 sata. Artemija može i da se uzgaja, ali to je mučan posao sa malim procentom izleganja, pa je jeftinije i bolje da se uzgaja Dafnija koja je takođe izvanredna hrana i dobro je davati ribama
bar jednom u deset dana zbog lakše probave i rada unutrašnjih organa.

Offline Radan

• Početnik
  • *
Re: Živa Hrana
« Reply #94 on: 13 February, 2013, 01:29:17 »
Pozdravljam sve clanove foruma.

Da li neko uzgaja neku vrstu zive hrane? Da li neko negde kupuje neku vrstu zive hrane?

Potrebna mi je ziva hrana za mlade skalare stare 5 nedelja(1cm-1.5cm duzine). ODBIJAJU da jedu bilo sta sto ne pokusava da pobegne. Bio sam veoma uporan sa  smrznutom hranom ali sam na kraju morao da im dam artemiju da ne bi ckli od gladi(da ne bi usporio njihov razvoj). Koliko se ja razumem u organizme,u ovom stadijumu svaka promena u okruzenju ili u nacinu ishrane ima posledice. Zaista zelim da ih podignem bas kako treba. Zelim da im pruzim uslove da pokazu sav svoj potencijal.

Do sada sam ih hranio artemijom 3-4 puta dnevno, ali posto ih ima skoro 50 , a i zeludac im se uvecao , sada mi je potrebno 20 minuta da ih nahranim ako pazim da ne usvinjim akvarijum sa hranom koja ce da padne na sljunak. Mislim da im je vreme da predju na neku krupniju divljac.

Molim da me posavetujete i da mi pomognete ako mozete. Koji organizmi su adekvatni za ribe tog uzrasta i da li ih neko uzgaja?
« Last Edit: 01 June, 2013, 07:25:17 by nedara »

Offline rule79

• Član
« Reply #95 on: 13 February, 2013, 11:46:25 »
ziva dafnija zakon ali naci je   nemoguce jbg

Offline zex

• Član
« Reply #96 on: 30 May, 2013, 23:05:33 »
svaka cast na trudu,Spartacus

Offline alman121

• Početnik
  • *
« Reply #97 on: 21 January, 2014, 21:46:21 »
Pozdrav svim clanovima foruma, imam jedno pitanje u vezi hranjenja ciklida zivom hranom, ja sam inace i pcelar hobista pa preko ljeta proizvodim maticnu mlijec a tom prilikom jednostavno moram da odbacim ili unistim na stotine larvi pcela kao dio procesa dobijanja maticne mlijeci, mene interesuje da li bi mogao hraniti ciklide sa tim larvama koje inace dajem mravima. Te larve plutaju u maticnoj  mlijeci i inace su pune mlijeci, neki manje gadljivi pcelari ih jedu. Maticna mlijec je inace poznata kao najzdravija  i najhranjivija prirodna substanca a ljudi je nerjetko koriste i kao afrodizijak. Pa šta mislite o tome?

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 October, 2018, 10:47:43

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154910
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 87
  • Online Ever: 450