Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Mrest Oskara  (Read 8436 times)

Offline Vojislav

• Početnik
  • *
Mrest Oskara
« on: 06 October, 2004, 16:41:13 »
Prvo pozdrav svima od novog clana. Zaista sam odusevljen postojanjem ovakvog foruma, do sada sam se osecao usamljeno i pomalo neshvaceno jer moj hobi je prilicno cudan u mom okruzenju. Zapravo ja poznajem jako malo ljudi u Pancevu (odakle sam) koji se bave akvaristikom.
No, sada ima vec 15-tak godina kako imam akvarijume i trenutno su to jedan od 200l sa Oskarom i jedan od 100l sa skalarima. Oskar je zenka, provereno, jer s'vremena na vreme polaze ikru na svoj omiljeni kamen iako je sama u svom AQ. Imam je vec 3 godine i prelepa je , velika oko 30cm u duzinu i pravi je ljubimac iako je izrazito agresivna (bio sam i ujedan vishe puta).
Posto je ovih dana ponovo pocistila polovinu akvarijuma i napravila gnezdo oko svog kamichka siguran sam da je spremna za mrest, pa me zanima kako bi to bilo lepo iskustvo izmrestiti oskare, naravno nedostaje mi muzjak i malo saveta od clanova ovog foruma. Kakva je procedura za nihov mrest, voda,T,PH,DH, hrana,velicina aq,okruzenje,agresivnost prema partneru, da li se brinu o mladji ili je prozdiru kao sve ostalo sto mrda oko njih. Posebno me interesuje odnos zenke i muzjaka u mrestu, ako bi pozajmio necijeg muzjaka za ovu rabotu ne bih voleo da se poubijaju ili ispovredjuju i da li ih je lako upariti....????? I gde bih mogao naci muzjaka na zajam?
Hvala ne eventualnim odgovorima

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #1 on: 06 October, 2004, 17:15:34 »
Lep primerak nema sta :!:  8)
Pozdrav, Joca

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #2 on: 06 October, 2004, 19:07:48 »
Cao Vojislave i dobrodosao na sajt!

ZDule je poklanjao oskare, ali su oni na kraju zavrsili u prodavnici, jer niko nije hteo da ih uzme :(

Jedino sto meni pada na pamet, na zalost, jeste da kupis odralog muzjaka, sto ce poprilicno da kosta :( Velike oskare mozes da kupis na Bazaru na sajmu u Beogradu, ili u Rumi u prodavnici Oskar, ne znam gde bi jos mogli da se nadju.

Ustvari, setio sam se, da sam ja hteo da iznajmim nekoliko maticnih oskara, i da sam pricao sa vlasnikom radnje Oskar o tome, i da mi je on nasao neku kombinaciju da iznajmim oskare. Pitaj coveka, verovatno ce moci da ti pomogne!

Ja nikada nisam mrestio oskare, tako da o mrestu znam malo, ali znam da je izuzetno znacajan kvalitet vode, jer se ikra lako ubudja :(

Pozz
Piroman

Offline hallamiti

• Značajni član
(No subject)
« Reply #3 on: 06 October, 2004, 20:35:13 »
Lep ti je oskar,samo mu je mucenje da ga drzis u aq od 200 l.Za par bi ti trebao oko 500 l.A ako bi hteo da ih mrestis tu si malo "zakasnio".Oskare je najbolje mrestiti u aq oko 500l.
Moguće ali vrlo teško. Prvi problem je pronaći par. Mužjaci i ženke izgledaju identično. Najlakši način je da se pusti grupica mladih oskara (6-8) da se sami spare.    Kod ženki genitalno područje daje izgled dva otvora a kod mužjaka jednog (metoda jedna rupa-dve rupe).

Premda utvrdis pol, to ti ne garantuje ništa. Ribe mogu odbiti jedna drugu i opet si na početku.
Ako imas par, u sredinu se postavi staklo ili još bolje pleksiglas koji odvaja ribe. Pleksiglas ne sme ići do dna nego mora ostati rupa od oko 1cm da voda cirkulira a da se ribe ne mogu provući ispod. Ženka će poloziti jaja što bliže mužjaku, a on će pustiti spermu koja će doprijeti do većine jajašca. Ženka će se dalje brinuti za jaja i sklanjati propala. Jaja su neobično bela tako da izgledaju kao da su se na njih uhvatile gljive.
Do parenja može doći i u zajedničkom akvariju. Tada treba sve ostale stanovnike brzo premjestiti. Mladi se izlegnu iz jaja za otprilike 4 dana. Kao i ostalu mlađ najbolje ih je hraniti sa artemijama. Za mlade se jednako brinu i otac i majka.

zelim ti sve najbolje

Offline Vojislav

• Početnik
  • *
(No subject)
« Reply #4 on: 10 October, 2004, 13:30:36 »
Znam da joj je malo tesno ovde , ali je jako tesko finansiski ispratiti zahteve Oskara, Imao sam nameru da napravim veci akvarijum ali i tad bi on prerastao pa onda opet novi AQ i tako do beskonacnosti. Ideja o mrestu mi zvuci lepo, ali vidim da je jako komplikovano ($$$) a sa druge strane tu bi se javio i jos veci problem, mladji sa kojom ne bi znao sta da radim a posle par meseci bi me pojeli. U svakom slucaju hvala na pomoci.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #5 on: 10 October, 2004, 16:31:48 »
Imam najjednostavnije resenje za tebe Vojislave it o dzabe!

1. Pokloni ili prodaj oskara
2. Ja cu da ti poklonim mlade Malawi ciklide, a oni mogu da se mreste i uzivaju u tvom akvarijumu!
Pozz
Piroman

Offline Silvester

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #6 on: 10 October, 2004, 16:57:24 »
Vojislave, Piroman je u pravu. U 200 l mozes da drzis dosta Malawi ciklida, lakse ih je nabaviti, lako izmrestiti i naci dom za mlade. Oskara je super, ali...
S druge straqne svi mi akvaristi smo mentoli i uvek nam je mali onaj aq koji imamo. Verovatno ce i Piroman kroz neko vreme da razmislja da pravi i veci aq od onog od 1.5t.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #7 on: 10 October, 2004, 19:47:10 »
Silvestere, moj akvarijum od 1t, je te velicine, jer je rupa u zidu tolika, da je rupa 5 puta veca, i akvarijum bi bio 5 puta veci!
Pozz
Piroman

Offline hallamiti

• Značajni član
(No subject)
« Reply #8 on: 10 October, 2004, 21:45:37 »
Pa jel nemas strah da ti ne puke??? A ti Vojislave vidi sam sta ces?Mozda da probas sa nekim manjim amerikancima. npr Sajica :D

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #9 on: 10 October, 2004, 21:49:04 »
Staklo 18mm, visedelno dno, ram od profila 30X30mm, ispod, stirodur3 cm, iverica 2 cm, elasticni beton.

Sumljam da ce lako da pukne, ali sigurno moze da pukne, kao i svaki drugi akvarijum.

Da dodam jos jedan detalj, da je ceo pod hiro-izolovan u slucaju pucanja, i postoji odvod za vodu :)
Pozz
Piroman

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 April, 2018, 13:42:30

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154746
  • Total Topics: 9327