Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Tehnologija izrade stakla  (Read 5260 times)

Offline admiral

• Veoma napredan član
  • C.C.A. Vršac Milan Petrović

Offline DanTana

• Član
Re: Tehnologija izrade stakla
« Reply #1 on: 05 May, 2008, 01:23:37 »
odlicna informacija za sve zainteresovane,jos bih samo dodao par stvari za koje mislim da je kolega verovatno nehotice ispustio.

kao sirovine dodaju se i olovo da bi staklo imalo gipkost o cemu je i pisano u nekoj temi skoro,mislim da je piroman to pomenu, nek mi ne zameri ako sam pogresio a pomenuo sam ga, zatim se dodaje i lomljeno staklo vec izliveno ali u vrlo malim procentima.

proizvodi se i u debljini od 1mm ali nije za siroku outrosnju, uglavnom ga koriste u medicini i nuklearnoj industriji.

lipik je ime fabrike u hrvatskoj a nalazi se u pakracu.

prelamanje kod pitsburga se vidi najbolje kada gledate iznutra prema vani u daljini, a kod akvarijuma se ne vidi pa ako vam neki staklorezac ponudi jeftinije to staklo uzmite ga, ali pazite da nije ogrebano usled ciscenja izloga sa kog je na primer skinuto ili sa nekog stola na primer, jer vam novo nemoze ponuditi posto se ne prizvodi od 2004.god u pancevu.
DanTana

Offline divnic

• Član
« Reply #2 on: 05 May, 2008, 06:30:41 »
"Naša skupština posle 5. oktobra zastakljena je pitsburg staklom i do danas ono nije promenjeno, to se može primetiti prelamanjem odraza u staklu."

Mislim da je ovo dosta interesantno.

Offline DanTana

• Član
« Reply #3 on: 05 May, 2008, 23:44:20 »
da, druze razumem sta si hteo reci, ja sam napomenu da se prelamanje najbolje vidi gledano iznutra a ne da se od spolja uopste ne vidi.vidi se naravno i od spolja. ali se takodje vidi od spolja i na flot staklu kada gledas iz nekog ugla a to nije zbog slabog kvaliteta vec zbog prelamanja sunceve svetlosti. jedino prelamanje se ne vidi kod niskoemisionog stakla narocito u termo varijanti jer je punjeno argonom i gas tom prilikom vrsi kontra prelamanje pa se neprimecuje. ali to nije osnovna uloga argona.... dalje nebitno.. nadam se da smo se sada razumeli sta sam hteo da kazem .pozdrav
DanTana

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 June, 2018, 15:18:24

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154844
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 66
  • Online Ever: 450