Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Da li je moguce navici odraslog diskusa na tvrdu,cesmovacu vodu?  (Read 13729 times)

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
Re: Da li je moguce navici odraslog diskusa na tvrdu,cesmovacu vodu?
« Reply #10 on: 09 August, 2011, 12:04:56 »
Da li bi ti mogao da se navikneš da živiš u sauni. Verovatno da da, ali što bi to sebi radio?
Verovatno mu je cesmovaca tvrda,ne znam odakle je lik.Sta mislis ti Sone,da li znas takve primere gde su se navikli iz meke u tvrdu vodu?

Offline Shone

• Napredni član
« Reply #11 on: 09 August, 2011, 12:35:18 »
Mišljenja sam da riba može da preživi i da se lako navikne, ali da liće živeti dugo i lepo kao u prirodnijem okruženju? Ne verujem da je tvrdoća vode ubitačna za ribu (kao ni sauna za ljude, svakom ponekad prija da ode malo do saune, ali samo malo...), ali mislim da je držanje ribe u tvrdoj vodi večno, osuda za ribu. Neko će čak reći da menjanje uslova života iz boljeg u lošije podstiče ribe na reprodukciju-instinkt preživljavanja (bolje bacaju, bolje se razvijaju...), možda je istina (verujem da tu ima logike), ali ja to opet shvatam kao kratkotrajnu meru, nikako kao dugotrajno rešenje...

Offline goran 66

• Član u razvoju
  • **
« Reply #12 on: 09 August, 2011, 16:15:03 »
Ja zaista ne vidim razlog da neko ovde pude do te mere bezobrazan i podrugljiv!Sta ste vas dvojica diplomirali na akvaristici i sve kao znate?!Ti Spajke pogotovo ,koliko vidim ti drzis Malawi ciklide,pa s kojim ti iskustvom savetujes i ucis pameti druge?!Ja sam pitanje postavio vrlo jasno,a to da li je neko pobornik drzanja riba u mekoj vodi,obradjenoj u RO-u ili odstajaloj cesmovaci je vec druga tema!Molio bih vas da ubuduce lepo procitate pitanje,prokomentarisete ako zelite na kulturan nacin,a ne da se nesto tu kurcite!

Offline goran 66

• Član u razvoju
  • **
« Reply #13 on: 09 August, 2011, 16:26:06 »
Koliko vidim,ovde pojedini samo stancuju postove ,makar oni bili i tipa da se podsmevaju drugima a da pri tom zaboravljaju koliko su mali i mnoge stvari i sami ne znaju u akvaristici,ne znam zaista da li je svrha ovog foruma podizanja rejtinga  ili druzenje i ucenje!

Offline rott

• Napredni član
« Reply #14 on: 09 August, 2011, 17:09:48 »
Goran 66 ima pravo, sve je manje druzenja i iskrenih saveta na forumu. Kao da je jedino bitno sto bolje nesto prodati i podici sebi nekakav rejting!

Offline flojd

• Značajni član
« Reply #15 on: 09 August, 2011, 17:31:21 »
U stvari Gorane i Rotte ono sto su ova dvojica rekla donekle je tacno,iako je istina da se za poredjenja koja pravi Shone ne moze reci da su bas potrebna.Ne vidim da je ovde neko nekog uvredio,ili hteo da uvredi,al ajde...
Da se vratimo temi.Naime ribu koja je rodjena i odrasla u mekoj vodi veoma je tesko prilagoditi tvrdoj vodi a da to ostavi samo minimalne posledice po nju.Sam proces mora da tece jako polako,jer cemo tim izmenama uticati na osmotske procese kod takvih primeraka.Pri tome treba imati i u vidu da se u tvrdoj vodi pH dize i javljaju se gljivice i bakterije kojih u mekoj i kiseloj vodi inace nema.Jos samo da dodam da sam nailazio na podatke koji kazu da se tako odgajen da tako kazem odomaceni diskus nesto lakse prilagodjava nego diskus dovezen iz divljine(kod mnogih primeraka to i nije dobra ideja).Takodje mnogi koji gaje diskuse ih drze u umereno tvrdoj vodi(cak i u tvrdoj),a razmnozavaju u mekoj(Spajke je verovatno ciljao na ovo).
Pozdrav

Offline goran 66

• Član u razvoju
  • **
« Reply #16 on: 09 August, 2011, 19:11:41 »
Hvala ti puno,i ja sam sumnjao da bi to proslo bez posledica po ribu,naime,imao sam priliku da nabavim odraslu ribu koja je sve vreme bila u takvoj vodi,velika riba,ali uslovi u kojima ja drzim svoje diskuse su potpuno drugaciji,ne kazem da su losi,sta vise,jer sam od sedam svojih prvih malih dobio muzjaka od sesnaesti malo vise cm.,sto koliko sam do sada video na iskustvu drugih i nije tako lose,napominjem da su to bile ribe od par meseci!Ja nazalost nemam mogucnosti da se hvalim RO,aparatom,i  ostalim prestiznim stvarcicama,ja ribe volim i gledam da im omogucim maksimum dobre uslove,naravno koliko mi je u mogucnosti i vidis,nije tesko biti drug i podeliti savet na fin i kulturan nacin kao ti!Hvala ti jos jednom Flojde!!!P.S.Hvala Rotte,zaista mi tesko padaju ovakva vrsta konverzacije,jer prosto mislim da niko od nas ne zna dovoljno i da zato i postoji ova grupa da bi smo ucili jedni od drugih!

Offline flojd

• Značajni član
« Reply #17 on: 09 August, 2011, 21:04:35 »
Da,bez RO modula bi zaista imao veliki problem u tempiranju tvrdoce.Postoji jos i mogucnost koriscenja destilovane vode i mesanje sa vodom iz cesme ili dodavanje mineralnih soli,ali sama kupovina vode iziskuje i dosta troska.A po gotovu sto sve treba da ide mic po mic.Negde sam zapisao formulu po kojoj se voda odredjene tvrdoce mesa sa destilovanom da bi se postigao zamisljeni cilj.Potrazicu je,mozda ti bude od pomoci za u buduce.
Pozdrav

Offline flojd

• Značajni član
« Reply #18 on: 11 August, 2011, 08:59:33 »
Evo,kako sam obecao,naj jednostavnije formule za umeksavanje vode sa cesme destilovanom vodom.

x:y-1=kolicina destilovane vode u l,koju je potrebno dodati na litar vode iz cesme,
gde su:
x-tvrdoca vode sa cesme
y-zeljena tvrdoca

Evo i primera.Recimo da imas vodu tvrdoce 18 dH,a hoces da ti bude samo 2.Racun je sledeci:18:2-1=8,i to znaci da na 1 l vode sa cesme treba u ovom slucaju dodati 8 litara destilovane vode.
Naravno ovo je jedan od parametara vode koji treba kontrolisati sa vremena na vreme.

Ipak,ako si u mogucnosti pogledaj ponudu RO modula u Aquashop-u(relativno je jeftin),uz obaveznu proveru da li imaju rezervne delove(predfiltere i samu membranu).
Pozdrav

Offline Shone

• Napredni član
« Reply #19 on: 12 August, 2011, 14:40:48 »
Hm... Zaista nisam hteo nikog da uvredim, ma da priznajem da imam problem sa nastupom... Izvini, baš se trudim...
Ono sa saunom je bilo čisto figurativno. Mišljenja sam da im treba obezbediti uslove što bliže prirodnim i ne previše odstupati od toga. Rekao sam, naglo menjanje uslova uslova života na "lošije"-šta god to bilo (ali na kratko) može čak da stimuliše reprodukciju. Matične stalno držim u mekoj vodi, većina mi ih je odrasla u mekoj vodi, ali imam i primeraka koji su držani u tvrdoj vodi i kod mene priviknuti na mekanu. Koje posledice tačno može da izazove tvrda voda niko sasvim sigurno ne može da ti kaže, međutim pojedinci čak tvrde da je dobra zbog razvoja kostiju, a i same ribe (postoje čitave studije, koje to i potvrđuju)... Na tebi je da odlučiš šta ćeš raditi, mi smo tu da kažemo svoje mišljenje, ali ćeš svakako sam preseći. A šta ćeš postići, videćeš posle određenog vremena, pa ako nešto ne velja promeniš...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
11 December, 2018, 04:39:59

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154929
  • Total Topics: 9363
  • Online Today: 80
  • Online Ever: 450