Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Promena aquariuma  (Read 19764 times)

• Guest
Promena aquariuma
« on: 29 September, 2004, 08:58:13 »
Molim Vas da ako mozete da mi kazete najbezbolniji nacin promjene akvarija sada imam 108 l akvarij, a treba da uzmem 240 l i koji bi bio najbezbolniji nacin da preselim ribe iz jednog u drugi.

Senan

Offline Joca

• Napredni član
(No subject)
« Reply #1 on: 29 September, 2004, 10:01:16 »
Pa sve zavisi gde će da ti ide taj aq od 240l,ako će da ide na mesto gde je stajao taj od 100 onda ti treba neka kofa...Ako će da stoji na nekom drugom  mestu onda sačekaj da ti nova voda u tom aq odstoji,pa onda u nju ubaci neko anti-stres sdrestvo,kao što je recimo sera aqutan(ovo isto stavi u kofu) i onda bezbolno možeš a prebaciš ribe...

• Guest
(No subject)
« Reply #2 on: 29 September, 2004, 10:08:02 »
Novi akvarij ce da bude na novom mjestu, sto znaci napunim ga vodom i stavim anti stres sredstvo i pustim da odstoji ili se anti stres sredstvo stavlja nakon sto odstoji (prije ubacivanja ribetina)

Hvala za odgovor..

Senan

Offline Joca

• Napredni član
(No subject)
« Reply #3 on: 29 September, 2004, 10:15:30 »
Kada ti stigne novi aq ti ga prvo napuni vodom,sačekaj da ta voda odstoji dva dana,onda isprazniš aq,pa ga ponovo napuniš,sačekaš da ta II voda odstoji jedan dan,onda sipaš aqutan,pa kroz 1h ubaciš ribe

Offline Miner

• Član
(No subject)
« Reply #4 on: 29 September, 2004, 11:29:31 »
Evo kako ja formiram novi akvarijum:
1. akvarijum (samo staklo) dobro operem (sona kiselina, sirce i sl), isperem i napunim vodom da odstoji jedno 2-3 dana i tu vodu ispraznim,
2. onda akvarijum napunim podlogom (ispranom), postavim dekoraciju (kamenje), ako sadim biljke napunim vodom do 1/3 i zasadim biljke pa punim do kraja ili  ako ne sadim biljke napunim akvarijum do kraja, postavim svu potrebnu opremu (rasveta, filterii/ili pumpe) i pustim da sve to radi,
3. nakon jedno 4-5, a moze i krace ubacim neko sredstvo za odstranjivanje hlora i hloramina (Haloex, Aqutan i sl.) i sacekam 1 dan ,
4. sipam sredstvo za biolosku aktivaciju akvarijuma (Bacterlife, Nitrivec i sl.) i sledeci dan prebacujem (pustam) ribe, i dodam neko anti-stres sredsrtvo \:D/ .

Naravno sve ovo moze da bude znatno krace, pa ekspres varijanta izgleda ovako:
1. dobro opran i ispran akvariju napunm vodom,
2. u vodu stavim sredstvo za odstranjivanje hlora/hloramina i sacekam 1-2 sata,
3. u vodu sipam sredstvo za biolosku aktivaciju akvarijuma i
4. sledeci dan mogu da se puste ribe u akvarijumi uz dodavanje nekog anti -stres sredsrtva :thumbleft: .

Oba sistema sam probao i uspesna su, stim da kod ekspres varijante moras stalno da budes na oprezu (citaj da imas sredstvo za biolosku aktivaciju i anti-stres u pripravnosti). Ova lagana (sporija) varijanta je mnogo manje riskanta ali traje duze.
Ja se obicno opredeljujem za ovu laganu (sporiju) varijantu.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #5 on: 29 September, 2004, 18:17:18 »
Cao Senchy, dobro nam dosao na sajt!

Obzirom da su Miner i Joca napisali sve, uja samo da dodam, da je najbolje da ti oba akvarijuma ostanu, jer ce ti taj od 108 litara trebati za rast mladji koju ces ubrzo da stvoris pomocu omiljenih nam ciklida...
Pozz
Piroman

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #6 on: 29 September, 2004, 21:51:11 »
A da se nadovezem još malo na Minerov post.Ima još lagsanija varijanta,od gore pomenutih.
Akvaristika jeste neko strpljivo čekanje,pa tako može akvarista i svoj novi akvarijciklati sasvim prirodno,bez nekih hemijskih pomagala /Sera Nitrivec ili Bacterlife/.
E uradiš tako kako napiše Miner u prvoj varijanti,a samo da ne ubaciš več gore pomenuta Nitrivec i Bacterlife,nego lepo bacaš vikend hranu u prazan akvarij,sačekaš oko dve nedelje i korisne ili nitrifikacione bakterije nasjele se same od sebe.
Ako ima akvarista vreme,a u akvaristiki nema vremena,što bi bacao pare na nešto,što dodje samo po sebi,prirodno.Za te iste pare eto koja riba ili dve više.
A druga varijanta ti,da filter medije iz staroga akvarija samo prestaviš u nobi akvarij,jer u takvim filter medijama več su te korisne bakterije
Treča varijanta jeste i ta,da pre formiranja novog akvarija kupiš filter,staviš ga u pogon u stari akvarij,i opet se korisne bakterije nasjele.
Četvrta varijanta jeste i pesak iz staroga akvarija,i tu ima  tih korisnih bakterija.

Varijanti puno,a kako se akvarista odlući to,opet zavisi od njegove žurbe,mada žurba u akvaristiki ne valja

• Guest
(No subject)
« Reply #7 on: 30 September, 2004, 00:03:58 »
Hvala Vam svima na pomoci, sto se tice akvaristike ja sam pocetnik, ali sam za kratko vrijeme toliko naucio (da me je ovako fakultet interesovao dosad bi bio mr. dr. fr. itd. sta vec ne) ali opet je bolje pitat nego da kasnije bude posljedica.
btw. montirao sam novi akvarijum i ubacio unutrasnji filter iz starog da radi par dana pa cu onda da vidim sta dalje, u starom akvariju koristim takodje i vanjski filter (home made) sa spuzvama, bil bilo pametno da izvadim prvu spuzvu (ima ih tri) pa da vodu iz filtera prebacim u novi akvarij, a pjesak sam u svakom slucaju planirao staviti u novi. Nesto mi je draze da to sve ide prirodnim putem bez hemije. I usput skinuo sam sa neta AQUALEX Malawi i Tanganjika pa ako nekom treba mozemo se dogovorit (da stavim negdje na net ili nesto slicno.

Inace ja sam iz Sarajeva a kod nas slabo i ima tih preparata

Senan

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #8 on: 30 September, 2004, 07:06:34 »
Ako ne mozes da nadjes preparate u Sarajevu, cimni JZH-a da ti posalje, njega mozes da startujes ovde na forumu. Sta konkretno imas, koji release aqualex-a?
Pozz
Piroman

• Guest
(No subject)
« Reply #9 on: 30 September, 2004, 08:47:55 »
Ovako Pise AQUALEX Malawi Cichlids i negdje sam nasao 1996 godinu pa sad dali je to to ne znam

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
15 October, 2018, 15:32:24

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154905
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 117
  • Online Ever: 450