Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Molba za savjet oko akvarijuma za ciklide Cayman 110 Scenic 300 litara  (Read 27604 times)

Offline cvele

• Član
Re: Molba za savjet oko akvarijuma za ciklide
« Reply #10 on: 13 February, 2008, 11:03:32 »
Nema kombinacija, prvo se odluči što želiš imati od jezera,
prošvrljaj malo po slikama vidi koji ti se svidjaju , a mi čemo ti iskompletirati ostatak, jeli tako drugari.

Offline Sanel

• Početnik
  • *
« Reply #11 on: 13 February, 2008, 11:15:25 »
Sve zavisi od ponude ciklida i opreme za njih (koja je u BiH nazalost slaba).
Dakle, iako sam iz Mostara po ribe trebam ici u Sarajevo, jer je to najblizi grad u kojem ih ima. A u sarajevskim zoo shopovima primjetio sam vecinom ciklide Malawi.
Ako neko zna vise, a iz BiH je, savjet je jako dobrodosao. :)

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #12 on: 13 February, 2008, 11:20:05 »
Jedna akcija do nas ti nije losa ideja...  ;)
C.C.A.

Offline Sanel

• Početnik
  • *
« Reply #13 on: 13 February, 2008, 19:57:34 »
Molim vas konkretan prijedllog vrste riba i biotopa za akvarijum.
Sto se samog akvarijuma tice, Cayman 100 (300 litara) sam rezervisao i cekam na postolje koje ce doci u shop za 15-ak dana, tako da imam vremena da otkazem rezervaciju ukoliko akvarijum nije odgovarajuci. Negdje sam, surfajuci po netu, vidio da 8 mm staklo nije bas najoptimalnije za ciklide, te da bi akvarij trebao biti duzi a "plici". U prilici sam takodjer da narucim izradu akvarijuma i kod staklara po dimenzijama koje sam odredim. Ipak, tada nisam siguran koliko ce akvarijuim biti cvrst tj. siguran a i izrada poklopca i svih tih tehnickih detalja (koje u caymanu 110 vec imam zavrsene) ce biti dodatni problem.
Sta savjetujete?

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #14 on: 13 February, 2008, 20:43:47 »
Cekaj, ako uzimas Cayman, koji je fabricki akvarijum, ne vidim zasto razmisljas od debljini stakla? I zasto staklo od 8mm ne bi odgovaralo ciklidima?

Kupi lepo tog Caymana i ne razmisljaj! Dobijas ceo paket, sa svom opremom i bar oko toga ne moras da se cimas...

Sto se tice kombinacije riba, u AQ od 300l, mnogo toga dolazi u obzir. Ja ti preporucujem da pogledas u galeriji sta ti se dopada, pa da sklopis neku svoju kombinaciju, a mi cemo ti reci jel OK il' nije...

Ili evo ako bas hoces, ja kao ljubitelj Tanganyika ciklida cu ti reci da uzmes njih!

Znaci mozes da pravis neki mesani biotop ili ti community AQ sa raznim (Neo)Lamprologusima, ostavis malo mesta na dnu na kom razbacas skoljke za skoljkase, a gore jato cyprichromisa...

Ako pak zelis da ti svaka riba u AQ bude dojajno obojena, onda uzmes malawi ciklide, posebno mbune, jer su kod njih zenke generalno obojene lepo kao i muzjaci...

U zdravlje! :fishblink:

Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #15 on: 13 February, 2008, 21:05:31 »
E, ovako.
sad cu ja da ti kazem/prenesem mudrost koju sam ja dobio/pokupio od starih majstora ciklidasa.

Za ciklide osnovne dve stvari, sto se tice dimenzija akvarijuma, su:

1. dugacak akvarijum (100cm+) i
2. sirok akvarijum (30cm+)

Odlicna dimenzija za svakog pocetnika je 120 x 45 x 45
Ako imas uslova za akvarijum ovih dimenzija na dobrom si putu da napravis mali raj za ribe ali i 100 x 43 x 53 (kao sto je moj akvarijum,eto ja nisam imao uslove za veci, cak mi je i ovaj ogroman!!) je sasvim dobra dimenzija i za tanganjika i za malawi ...

Dubina akvarijuma nije toliko bitna, prioritet mora da ti bude duzina i sirina. neki se nece sloziti ali naravno, podrazumeva se da neces napraviti visinu od 10-15 cm...uvek se potrudi da bude priblizna sirini akvarijuma (estetika i efikasnost je nesto na sta treba malo voditi racuna).

Sto se tice uredjenja u ak. tu ti necu pametovati, samo moras da pogledas na internetu kako su ljudi uredili svoje ak i tako nesto napravi i ti...puno kamenja...bla,bla,bla.

Sto se tice riba, ja ti preporucujem da za pocetak uzmes Malawi Mbune, jeste da su tanganjika lepe, jeste da su ameri interesantni...ali siguran sam da ne zelis da se preterano patis na samom pocetku i siguran sam da nebi zeleo da ti u prvih par meseci, zbog neke "sitnice " ili "gluposti" pomre pola riba pa da se potpuno razocaras u ciklide.

Kreni od pocetka, ako odes dalje, super,ako ne, budi siguran da su Malawi Mbune jako, jako dobre i kvalitetne ribe.

To ti je to..ajd sad na spremanje akvarijuma i za ribe ne brini, iskombinovaces/mo nesto...
F0

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #16 on: 13 February, 2008, 21:13:48 »
E, ovako.
sad cu ja da ti kazem/prenesem mudrost koju sam ja dobio/pokupio od starih majstora ciklidasa.

Za ciklide osnovne dve stvari, sto se tice dimenzija akvarijuma, su:

1. dugacak akvarijum (100cm+) i
2. sirok akvarijum (30cm+)

Odlicna dimenzija za svakog pocetnika je 120 x 45 x 45
Ako imas uslova za akvarijum ovih dimenzija na dobrom si putu da napravis mali raj za ribe ali i 100 x 43 x 53 (kao sto je moj akvarijum,eto ja nisam imao uslove za veci, cak mi je i ovaj ogroman!!) je sasvim dobra dimenzija i za tanganjika i za malawi ...

Dubina akvarijuma nije toliko bitna, prioritet mora da ti bude duzina i sirina. neki se nece sloziti ali naravno, podrazumeva se da neces napraviti visinu od 10-15 cm...uvek se potrudi da bude priblizna sirini akvarijuma (estetika i efikasnost je nesto na sta treba malo voditi racuna).

Sto se tice uredjenja u ak. tu ti necu pametovati, samo moras da pogledas na internetu kako su ljudi uredili svoje ak i tako nesto napravi i ti...puno kamenja...bla,bla,bla.

Sto se tice riba, ja ti preporucujem da za pocetak uzmes Malawi Mbune, jeste da su tanganjika lepe, jeste da su ameri interesantni...ali siguran sam da ne zelis da se preterano patis na samom pocetku i siguran sam da nebi zeleo da ti u prvih par meseci, zbog neke "sitnice " ili "gluposti" pomre pola riba pa da se potpuno razocaras u ciklide.

Kreni od pocetka, ako odes dalje, super,ako ne, budi siguran da su Malawi Mbune jako, jako dobre i kvalitetne ribe.

To ti je to..ajd sad na spremanje akvarijuma i za ribe ne brini, iskombinovaces/mo nesto...

Ne mogu da verujem da je drlessa pocetnik. Druze sve pohvale za post. Gde bi nam bio kraj kad bi ovakve postove pisali svi pocetnici umesto sto smaraju.
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline Sanel

• Početnik
  • *
« Reply #17 on: 13 February, 2008, 21:27:05 »
Hvala velika svima na savjetima...

Izvinite ako sam nekoga smarao, nije mi bila namjera.
Zelio sam cuti poneki savjet od iskusnijih akvarista kada su ciklidi u pitanju, jer ipak bih htio napraviti lijep akvarijum u kojem bi bile zdrave i zadovoljne ribe (a samim time i ja i moja porodica)

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #18 on: 13 February, 2008, 21:31:53 »
Hvala velika svima na savjetima...

Izvinite ako sam nekoga smarao, nije mi bila namjera.
Zelio sam cuti poneki savjet od iskusnijih akvarista kada su ciklidi u pitanju, jer ipak bih htio napraviti lijep akvarijum u kojem bi bile zdrave i zadovoljne ribe (a samim time i ja i moja porodica)

Joj, izvini druze uopste mi nisi ti bio na pameti kad sam rekao da pocetnici smaraju. Izvini stvarno, ti ne smaras postavio si par redovnih pitanja ne koja si dobio odgovor i time si se zadovoljio, mislio sam na one koji nastavljaju da pitaju u nedogled ista pitanja. Jos jednom sorry.
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline drlessa

• Veoma napredan član
  • F0
« Reply #19 on: 13 February, 2008, 21:33:56 »
@Sanel: nema na cemu, nisi nikoga smarao, koga si smarao taj te je "obisao"...

@ducia: hvala na vise nego lepim recima. Imam dobre mentore, a i ovaj forum i uputstva koja sam dobio od ove ekipe su mi jako puno pomogli da se snadjem, da formiran svoje misljenje i da zborim ono sto mislim...

A sto se tice smaranja, nije Sanel mislio da laudiras na njega...siguran sam u to...  ;D
F0

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
16 December, 2018, 15:44:06

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154930
  • Total Topics: 9363
  • Online Today: 86
  • Online Ever: 450