Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Moje tehnike fotografisanja  (Read 15597 times)

Offline RRRuki

• Napredni član
  • What ever...
Re: Moje tehnike fotografisanja
« Reply #20 on: 07 January, 2008, 18:39:39 »
I da u pitanju je panasonicov DMC-TZ1,sa 10x optickim zumom. Samo izgleda da ja ne znam da iskoristim sve njegove prednosti!
Salut from Loznica.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #21 on: 07 January, 2008, 19:05:42 »
Kada sam drzao jednom shooter speed na 1/4,ujutru po vedrom danu sam imao napolju ekspoziciju 1/2500. A u aq je obicno oko 1/30 sa blicem.

Zamenio si neke stvari, ovo što si naveo kao ''shooter speed na 1/4'' je otvor blende a ne dužina expozicije (shutter speed)! Otvor blende se označava sa F i njegove vrednosti su ''normalni'' brojevi a ne razlomci npr. idu u opsegu:

F 2
F 2,8
F 4
F 5,6
F 8
F 11
F 16
F 32

Otvor blende vrlo je bitan faktor pri fotografisanju i radi analogno sa zenicom našeg oka. Pri puno svetla, zenice se ''skupljaju'' dok se u mraku maximalno šire. Dakle zavisno od svetlosnih uslova fotografišemo sa različitim veličinama otvora blende. Veći broj otvora blende označava manji otvor na objektivu (zenici). O otvoru blende ću detaljnije pisati...

Ruki, prvo detaljno prouči uputstvo koje si dobio sa foto aparatom pa polako kreni da istražuješ mogućnosti aparata, naravno sve to primenjuj za akvarijumske uslove ali prvo slobodno experimentiši pri normalnim (dnevnim) uslovima.

Offline RRRuki

• Napredni član
  • What ever...
« Reply #22 on: 07 January, 2008, 19:18:08 »
Ma nisam zamenio 100%! Steta smo mi nije fotoaparat pri ruci. I bas pise u razlomcima: 1, 1/2, 1/4 i 1/8 ! Jbg kad je uputstvo na eng a sve su strucni izrazi. A i meni u aparatu je na eng. Ako mozes,nedara,tj ako ti nije mrsko,pogledaj karakteristike za ovaj aparat na netu posto je meni malo komplikovano sa mobilnog. A zivo me interesuje jer osecam da ovaj aparat ima dobre mogucnosti. Praticu text i dalje!
Salut from Loznica.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #23 on: 07 January, 2008, 19:36:29 »
Vidi ovako, ova tvoja rečenica:

Kada sam drzao jednom shooter speed na 1/4,ujutru po vedrom danu sam imao napolju ekspoziciju 1/2500.

nema smisla, jer su ''shutter speed'' i ''expozicija'' isto tj. 2 različite reči za istu stvar!

Pogledao sam tvoj aparat i mogu ti reći da spada u 2. kategoriju po mojoj podeli tj. u kompaktne digitalne foto aparate. Mogao bi dobre fotke s'njim da napraviš ali ti naravno treba poznavanje teorije + dosta prakse.

Offline RRRuki

• Napredni član
  • What ever...
« Reply #24 on: 07 January, 2008, 20:18:01 »
E pa zato i citam tvoje tekstove i to pazljivo. Video si da ponekad uhvatim dobre slike... Samo jos te teorije. Razmisljao sam da prodam ovaj aparat i da uzmem neki drugi da dodam jos 100 eura. Mozda fuji 6500,moze da se nadje za 23.000 din. Ali mislim da i ovaj moze da posluzi. Imao sam prilike da slikam sa nikonom d70,extra fotke pravi iako sam radio sa auto podesavanjima,sve zbog blica koji je morao da bude okrenut na gore!!! Stvarno mocan aparat. Izvini sto te prekidam cesto,nastavi...
Salut from Loznica.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #25 on: 07 January, 2008, 22:19:58 »
U redu je što me prekidaš i postavljaš pitanja, to je i svrha ove teme da nešto objasnim a što nije jasno da dopunim i odgovorim.
Nisam mislio svaki dan pisati nove textove u vezi ''mojih tehnika fotografisanja'', nego kad imam vremena i kad mi dođe inspiracija...
Što se tiče saveta u vezi kupovine foto aparata, još ranije sam rekao da nemogu davati neke savete, a jedino što mogu da kažem je da bi taj FUJI verovatno davao bolje fotke od ovog tvog trenutno. A o Nikonu D70 nisam ništa loše čuo...

Offline RRRuki

• Napredni član
  • What ever...
« Reply #26 on: 12 January, 2008, 20:06:41 »
Proverio sam na aparatu. Pise slow shutter i ima onu podelu 1, 1/2, 1/4, 1/8. Za sta bi to moglo da sluzi?! Uopste nemam na aparatu manuelno podesavanje ekspozicije,kao ni otvora blende! Samo AF mode,metering mode i slicne automatske gluposti.
Salut from Loznica.

Offline iradic

• Napredni član
« Reply #27 on: 12 January, 2008, 20:58:58 »
Da bi to izbegli, savetujem da se aparat postavi na neku nepokretnu podlogu a najbolje na stativ. Međutim, u zavisnosti na kojoj se visini akvarijum nalazi, najlakše je naslagati knjige, kutije, stolicu, sto...ili bilo šta drugo da nam posluži za dobijanje željene visine. Tako dobijamo podlogu na koju postavimo foto aparat i onemogućavamo njegovo pokretanje u vertikalnom smeru i pristupamo snimanju.

Pored navedenog, pozeljno je koristiti i opciju odlozenog slikanja.

Desavalo mi se da, i na stativu, u momentu kad pritisnem dugme, opet dodje do pomeranja aparata, sto naravno (automatski ;D) za rezultat daje "drmnutu" sliku.

Namestite, recimo na dve sekunde, pritisnete dugme i nema drmanja.

Ovo, naravno, vazi samo kad vam nije bitno da uhvatite momenat.

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #28 on: 02 February, 2009, 03:20:16 »
 Kada cemo da cujemo nesto novo u ovoj temi?
 Npr. fotografisanje ciklida u pokretu.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #29 on: 02 February, 2009, 07:38:37 »
Razmišljao sam već meces dana kako da nastavim ovu temu. Trebalo bi obraditi još bar 5-6 načina fotografisanja, a jedan od njih je i taj. Najveći problem mi predstavlja kako to sve da sročim, da bude jasno i lako razumljivo, čak i laiku za fotografisanje. Očekujte uskoro...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 January, 2018, 06:52:57

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]