Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Moje tehnike fotografisanja  (Read 15605 times)

Offline Mastino

• Napredni član
Re: Moje tehnike fotografisanja
« Reply #10 on: 05 January, 2008, 21:31:21 »
bas mi je drago da si zapoceo ovu temu nedara, divio sam se i divim se tvojim fotkama a siguran sam da cu dosta toga i nauciti iz ove tvoje teme...
sad ce mi ova tema biti jos i interesantnija posto od nedavno imam S5 IS kojeg polako pocinjem kuziti...
Cichlids Power & Enjoy Cichlids!

Offline Fifty

• Napredni član
« Reply #11 on: 05 January, 2008, 22:52:24 »
Definitivno su fotke pocele da mi lice na nesto kad sam prekinuo da koristim auto mod.
Tanganjika bato ...

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #12 on: 06 January, 2008, 08:07:10 »
Druze Dirty, ova izjava ima smisla samo ako koristis non-dslr aparata, u suprotnom samo stavi auto i uzivaj...

Pozz
Piroman

Offline misar

• Član u razvoju
  • **
« Reply #13 on: 06 January, 2008, 12:50:09 »
Da je auto dubar na dslr-u onda bi on imao samo taj mod.

Primera radi sta izostrava auto mod...?

Gde meri svetlo?

Fotografije su na auto dslr-u dobre ali nisu za takmicenje i profesionalce. G. Piromane ti uporedjujes auto na idiotima i auto na dslr-u. Naravno da je bolji na dslr-u

Primera radi hi-end dslr ima mnogo vise opicija za podesavanje nego li neki enter dslr model,
sta to govori.....?

Zao mi je sto svaka teme mora da ode u ubedjivanje....

Svrha ove teme je napredak i prelazak sa auto moda ka manuelnim podesavanjima.

poz

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #14 on: 06 January, 2008, 13:44:45 »
U ovom i sledećem postu ću probati da objasnim i dam savete za najjednostavniji vid fotografisanja u akvaristici a to je fotografisanje celokupnog akvarijuma. Od takve fotke se ne očekuje da se ribe lepo vide, već da se prikaže celokupni ambijent i postavka u kome one žive tj. kako se kaže ’’setup’’ akvarijuma.

Kojim god foto aparatom snimate, prva stvar je da se ne koristi blic pri ovakvom fotografisanju. Treba ga maximalno izbegavati jer može mnogo toga da pokvari (uz uobičajeni odsjaj) ako se snima pod približno pravim uglom na staklo. Osim toga kada blic ’’sevne’’ pojavljuju se senke na fotografiji koje inače ne postoje kada se gleda u akvarijum, takođe dobijamo utisak male širine.

Vrlo važna stvar je zamračivanje prostorije u kojoj je akvarijum a vi želite da napravite kvalitetnu fotografiju. Spustite roletne, zatvorite žaluzine, spustite zavese...ne dopustite da ulazi dnevna svetlost jer se ona lako probija po prostoriji a u akvarijumu ’’voli’’ da napravi refleksiju i ’’prozračan’’ deo. Ugasite svu rasvetu i električne uređaje koji emituju svetlost ( TV, monitor, razne displeje,...) jer se lako ’’lepe’’ na snimak. Ako ovo ne ispoštujete bićete iznenađeni kada na snimku vidite obrise objektiva foto aparata a možda i kompletnu svoju figuru sa okolnim nameštajem.

Mislim da je najbolje da foto aparat postavite na nivo koji odgovara polovini visine akvarijuma i naravno na polovini njegove dužine (u centru prednje stranice). Tada će se jasno prikazati svi odnosi u akvarijumu i lako se može steći kompletan utisak o njemu. Međutim ako se spustite suviše nisko, fotografijom će dominirati površina vode i dobija se utisak dubokog aq. U slučaju da snimate od gore, biće prikazano dno i ne vidi se kolika je stvarna visina vode u akvarijumu. Postavljm 3 primera na kojima se to može videti:

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #15 on: 06 January, 2008, 13:46:28 »
Da bi se dobio kvalitetan snimak, u bilo kom modu snimanja, jako važna je mirna ruka prilikom ’’okidanja’’, odnosno da nam aparat bude nepokretan dok vrši snimanje. Zbog toga što ne koristimo blic a oslanjamo se samo na svetlo koje dobijamo od akvarijumskog osvetljenja, postoji mogućnost da dobijemo ’’mutnu’’ sliku u smislu da se na njoj vidi efekat koji ja zovem ’’drmnuto’’. To se dešava zbog toga što foto aparat želi da ’’prikupi’’ što više svetlosti i zbog toga produži trajanje ekspozicije a to je u stvari period dok snima. U tom periodu mi smo pritisnuli ’’okidač’’ i čekamo da aparat odradi svoje ali ruke nam se tresu, bar malo. Da bi to izbegli, savetujem da se aparat postavi na neku nepokretnu podlogu a najbolje na stativ. Međutim, u zavisnosti na kojoj se visini akvarijum nalazi, najlakše je naslagati knjige, kutije, stolicu, sto...ili bilo šta drugo da nam posluži za dobijanje željene visine. Tako dobijamo podlogu na koju postavimo foto aparat i onemogućavamo njegovo pokretanje u vertikalnom smeru i pristupamo snimanju.

Još jedna bitna stvar kod svih tipova digitalnih aparata je podešavanja metode snimanja u zavisnosti od vrste izvora svetlosti. Svetlost se stvara na razne načine i kao takva nikad nije ista pa od iste boje stvara različite nijanse, utiske, pa čak i druge boje. Kod podešavanja najčešće postoje varijante za izbor tj. kod mog aparata:
-   DAY LIGHT
-   CLOUDY
-   TUNGSTEN
-   FLUORESCENT
-   FLUORESCENT H
-   FLASH
-   Podešavanje WHITE BALANCE

ili je to ’’namešteno’’ u programima snimanja kod potpuno automatskih foto aparata npr. sunčano, oblačno, sneg, more, unutra, vatromet, pejsaž, portret,... Probajte snimanje u svim ponuđenim mod-ovima i vidite koji daje onakve boje koje su približne onim realnim koje su u vašem akvarijumu.
Evo par primera iz mog aq, isti objekti snimljeni pod istim svetlom ali sa različitim podešavanjima u vezi izvora svetlosti.
« Last Edit: 08 January, 2012, 17:54:06 by nedara »

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #16 on: 07 January, 2008, 14:35:16 »
Druze Misar,

ti si car, izbegao si tupljenje svojim neprejebivim fotografijama ciklida :) :) :)

Auto mod je najbolji mod za fotografisanje, a dokaz za to su najbolje fotografije...

Pozz
Piroman

Offline RRRuki

• Napredni član
  • What ever...
« Reply #17 on: 07 January, 2008, 15:59:45 »
Nedara kada kazes da se drmne i produzi se ekspozicija...da li ima uticaja i onaj parametar shooter speed? Kod mene na aparatu su parametri od 1 do 1/8 . Probao sam sa svim modovima. Opet je auto najbolji! Pazljivo pratim tvoj tekst nedara,svaka cast. :d
Salut from Loznica.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #18 on: 07 January, 2008, 17:37:14 »
Shooter speed je zapravo expozicija!...a to je dužina vremenskog intervala u kome foto aparat snima jednu fotografiju.

Izražava se razlomkom  1/(neki broj) tj. u delovima jedne sekunde npr. 1/250 označava 250-ti deo sekunde, odnosno toliko kratki vremenski interval će foto aparat snimati.
Kod manuelnog podešavanja, možemo birati kojom dužinom expozicije želimo da fotografišemo a najčešće ponuđeni ''koraci'' su:

1/2000
1/1000
1/500
1/250
1/125
1/60
1/30
1/15
1/8
1/5
1 sekunda...
...više sekundi

Čudi me da na tvom aparatu imaš tako mali opseg expozicije, to je skoro nemoguće...proveri još jednom tako što ćeš na foto aparatu postaviti (ako imaš) mod snimanja koji se zove ''Shutter speed priority''. Time si ušao u mod kojim zadaješ željenu expoziciju snimanja, zatim ćeš nekim od dugmića ili strelicama moći da je menjaš...pa izlistaj s' kraja na kraj sve expozicije koje su ti raspoložive. Videćeš da ćeš dobiti nešto slični gornjoj koloni koju sam napisao.

Ajde proveri i napiši da li si uspeo, baš me interesuje!  ::)

Offline RRRuki

• Napredni član
  • What ever...
« Reply #19 on: 07 January, 2008, 18:08:12 »
Jbg. Nije mi aparat pri ruci! Ali u tom meniju su bas te vrednosti koje sam naveo! Kada sam drzao jednom shooter speed na 1/4,ujutru po vedrom danu sam imao napolju ekspoziciju 1/2500. A u aq je obicno oko 1/30 sa blicem.
Salut from Loznica.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 January, 2018, 07:21:15

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [21 January, 2018, 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]