Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Moje tehnike fotografisanja  (Read 15988 times)

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Moje tehnike fotografisanja
« on: 02 January, 2008, 13:45:45 »
Neki članovi ovog foruma su tražili da ih posavetujem i objasnim metode fotografisanja ciklida u akvarijumskim uslovima. Zbog toga otvaram ovu temu ali i sa željom da mnogima pomognem u opštem skupljanju znanja u vezi foto aparata i njihove upotrebe.

Odmah moram da napišem da NE pratim najnovija tehnička dostignuća u vezi novih digitalnih foto aparata, ne informišem se, ne idem na sajtove i forume te vrste i ne kupujem literaturu u vezi toga, pa vas molim da ne postavljate pitanja tipa ’’koji me savetuješ da nabavim...?’’ ili ’’koji je bolji...?’’. Pri kupovini bilo kog tehničkog uređaja kod mene se sve dešava stihijski, odlučim se da ću nešto da nabavim, zatim se mesec dana lomim i raspitujem...na kraju kupim i tada prestaje moje dalje informisanje u toj oblasti tj. za novije modele...sve dok ne prođe par godina za zamenu dotičnog.

Sebe smatram amaterom u oblasti fotografije, možda ’’naprednim korisnikom’’ i većina mojih dobro ocenjenih fotografija koje ste videli su plod dugogodišnjeg iskustva, experimentisanja, sreće i kasnije dobre obrade na računaru. O svakoj od ovih tema i mojih proba, kao i zaključcima ću pisti po malo, a koga interesuje detaljnije, neka postavlja pitanja.

Moram priznati da se fotografijom bavim skoro 20 godina. Sve je počelo kad mi je ćale na buvljaku kupio potpuno nov ’’Zenit’’ (za 50 Maraka), ruski foto aparat koji je naravno radio na ’’film’’. Meni je on bio velik, težak, ne praktičan za nošenje, svaki put si morao nešto podešavati, gledati svetlomer a pored svega nije imao ugrađen blic pa sam bio sprečen da fotografišem noću. Drugari su imali male ’’idiot’’ aparate, samo ga upale i odmah je spreman za upotrebu, dok se blic palio po potrebi. Ipak, ’’Zenit’’ je po dnevnim uslovima pravio neuporedivo bolje fotografije, oštrije, bolje boje, jasnoća na uglovima a pogotovo je to dolazilo do izražaja pri izradi većih formata fotografija. Sa ovim aparatom sam ispekao zanat, naučio šta je odnos expozicija-blenda i kako ti parametri utiču na kvalitet i detalje na fotografiji. ’’Ispucao’’ sam sigurno 500 filmova i napravio kamion fotografija jer sam se u to vreme bavio nečim gde sam redovno imao šta da fotografišem.

1995. godine mi je otac poklonio njegov NIKON F2 iz 70-tih godina, sigurno najbolji manuelni foto aparat ikada napravljen. Pod ’’manuelni’’ mislim na aparat koji u sebi nije imao ništa od automatike, sve si morao da ručno podešavaš. To podešavanje i još par stotina ’’ispucanih’’ filmova su doveli do toga da sam usavršio svoj osećaj vezan za dobijanje kvalitetnog snimka.

Prošlog proleća sam kupio svoj prvi digitalni foto aparat Canon S3 IS koji pored potpunog automatizma može da radi sa ručnim podešavanjima. Od tada većina mojih fotki objavljenih na ovom sajtu su odrađene sa potpunim ručnim podešavanjima bez automatike ali sa puno probnih snimaka.

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
Re: Moje tehnike fotografisanja
« Reply #1 on: 02 January, 2008, 15:13:08 »
Opa Nedara nisam znaoda imas S3 IS. Opasan fotoaparat, s'tim sto sam ja idiot koji ga jos nije provalio. Daj informacije kako da se iz njega izvuce maximum, a ako si se jos zamlacivao sa macro fotografijom i to napisi, ako ti nije smaranje.
Is it wrong to be strong Brotherhood

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #2 on: 02 January, 2008, 15:35:02 »
Većina nas u 21. veku koristi digitalne foto aparete jer su stari ’’analogni’’ otišli u penziju, smatraju se zastarelima a osim toga vrlo su nepraktični u odnosu na digitalce. Setite se samo izdataka za kupovinu filma (sad je film oko 2 Evra), razvijanje negativa i izradu fotografija, sve zajedno bi bilo 10-ak Evra za dobijanje oko 36 fotografija. Ipak, ako zanemarimo novčanu stranu, najvažniji dobitak je taj što više nema iščkivanja da li je svaka od fotografija dobra ili ’’kako je ispala!?’’.

Na digitalcu u sledećem trenutku možete videti fotografiju na displeju samog aparata ili za par minuta na monitoru. Ova mogućnost dovodi do veoma ubrzanog otkrivanja grešaka u snimku a zatim i mogućnosti da se one otklone i svaka naredna fotografija unapredi. Takođe, svaka digitalna fotka u svom fajlu zapisuje određene podatke koji su extremno korisni, pri tome mislim na datum, sve parametre fotografije i podatke o samom foto aparatu. Za mene je to jedna jako dobra baza za onoga ko se u to razume i želi da se razvija.

Po nekoj mojoj podeli, na tržištu postoje 3 vrste digitalnih foto aparata a to su:

1. ’’idijoti’’ – nazivam ih još turistički, a dobri su za žurke, exkurzije,... malih su dimenzija, praktični u upotrebi i skromnih mogućnosti. Lako se nose jer staju u svaki džep a najnoviji su sad tanki skoro 1cm. Lako ih je prepoznati jer na njima najčešće piše da imaju optički zoom od 3 ili 5 puta i nekoliko miliona pixela. Oni ne zadovoljavaju moje uslove da bi se s’njima napravila dobra fotografija ciklida...ipak može da se desi neki izuzetak ali samo ako je korisnik jako vešt. Da se razumemo 90% ljudi koristi i ima ovakve aparate i zadovoljni su njima jer ih koriste za svoje svakodnevne potrebe. Razlog tome je upravo taj; da je njima izuzetno jednostavno snimati jer je takav aparat upravo namenjen ljudima koji ne žele nešto komplikovano već da se sve automatski obavi. Mogu se naći po veoma povoljnim cenama, već od 150 Evra.

2. ’’kompaktni’’ – srednja kategorija koja može da radi potpuno automatizovano ali postoje modovi kada se korisnik može osloniti na sopstveno podešavanje. Većih su dimenzija od ’’idijota’’, bolje ’’leže’’ u ruci zbog oblika tela, izgledaju ozbiljnije a najlakše ih je prepoznati po oznakama da imaju optički zoom preko 8 puta, dok noviji imaju čak i 20 puta. Takođe, imaju i naprednije MAKRO modove fotografisanja tako da neki mogu da snime npr. Mrava koji vam stoji na samom sočivu. Po meni je ovodobra kategorija digitalaca jer je u malom telu ’’upakovano’’ dosta toga za relativno male novce, od 300-500 Evra.

3. ’’DSLR’’ i ’’Profesionalni’’ – će pružiti maximalni fotografski kvalitet ali naravno za dosta novca. To su oni aparati koji izgledaju relativno glomazno sa velikim (dugim) objektivima. Njihova jedina mana je cena jer za pravu stvar tj. osnovni komplet (telo i objektiv) morate izdvojiti bar 1000 Evra.

Za dobijanje dobre osnovne fotografije, po mom mišljenju, morate koristi neki od foto aparata iz 2. i 3. grupe.

@ Lucky: Svo moje iskustvo koje ću izneti je bazirano na radu sa Canon S3 IS tako da ga možeš primeniti. Što se tiče MAKRO moda on mi je omiljeni mada mi je SUPER MAKRO još izazovniji npr. Moja pobednička fotka Calvusa iz fotokonkursa Novembar-Decembar 2007. je snimljena sa rastojanja od 3 cm!!!

Offline Fifty

• Napredni član
« Reply #3 on: 02 January, 2008, 15:40:44 »
Kako obezbediti dovoljno svetla.Svaku fotografiju koju sam pokusao da uslikam delovala je jako tamna.Da li je fora u velicini objektiva ili u manuelnom podesavanju
Tanganjika bato ...

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #4 on: 02 January, 2008, 15:50:26 »
Za to pitanje ti nemogu dati kratak odgovor!  :(
Ali mi je to jedna od tema koje ću na početku obraditi u seriji textova koje nameravam da napišem.

Pitanje za administratore:
- da li mogu da postavljam fotografije na kojima se ne nalaze ciklidi i nešto što uopšte nije vezano za akvaristiku, u cilju ilustracije mojih objašnjenja?

Offline misar

• Član u razvoju
  • **
« Reply #5 on: 02 January, 2008, 17:51:26 »
Ukratko: (podesavanja aparata za fotografisanje portreta ribetine)
Blic:off
Upaliti osvetljenje u AQ, po moguctvu doddati jos neko svetlo. paziti na refleksiju...
Blendu otvoriti sto vise ( npr f 2.8)
Sutter podesiti ne ispod 1/60 s ( 1/125....1/250 s......)
ISO osetljivost na sto vecu vrednost (fotke su kod idiota na iso 1600 neupotrebljive ebiga)
Balans belog podesiti ( slikanje pod neonskim osvetljenjem....probati i druga podesavanja)
Fokus tacku podesiti u centar i ukljuciti kontinualni fokus po mogucstvu.

Ako se koriste modovi A odnosno S, podesiti merenje svetla ``spot`` ili ``center weight``.

Nadam se da g. Nedara nece naljutiti sto sam postovao u njegovoj temi ovako na brzaka :-)

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #6 on: 02 January, 2008, 19:06:28 »
Ne ljutim se, ali svaka stavka koju su naveo zahteva još puno dodatnih objašnjenja.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #7 on: 02 January, 2008, 22:53:01 »
Go ahead druze Nedara, postuj bilo sta sto je tvojih ruku delo, osim naravno uvredljivih fotki!

Ljudi NEpostoje setovanja kojima cete da uradite posao, i NEMOJTE da ocekujete da ce cika Nedara na kraju price da Vam ih taksativno napise. Postoji auto mod, koji moze u vecini slucajeva da zavrsi posao, i postoje bezbrojne kombinacije, koje mozete da primenite najbolje tek kada imate predstavu sta su one, sta rade, kako rade i sl. Meni smrdi da ce drug Nedara da pokusa da Vam na human nacin pojasni sve ovo, i ja mu jako zavidim na tome, jer bih ja radije napravi novi sajt o ciklidima nego sto bih se upustio u dubokoumnu analizu fotografije...
Pozz
Piroman

Offline misar

• Član u razvoju
  • **
« Reply #8 on: 03 January, 2008, 01:57:19 »
@Nedara potpuno se slazem sa tobom, svaka stavka mora detaljno da se razjasni, dobru fotografiju nije bas lako napraviti. Trba jos kometarisati i dodatnu obrad u photoshop-u. Moje skromno misljenje je: da fotografija mora biti i verna kopija bez ``friziranja`` u suprotnom oticicemo u domen umetnosti :)

@Piroman, full automatika je sjajna ali za teske situacije kao sto je fotografisanje AQ mislim da nece raditi.
(hoce ali ta fotka nece osvojiti 1. nagradu)

Pozz

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #9 on: 03 January, 2008, 07:28:09 »
Druze Misar, nemoj da se ljutis, ali stvarno NISI u pravu. Pogledaj sve vrhunske fotke na ovom sajtu, odradjene su ili u auto ili u portrait modu raznih canon-a. Portrait je varijacija auto moda.
Pozz
Piroman

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 June, 2018, 11:48:46

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154849
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 91
  • Online Ever: 450